Wlan katoaa.

Hermani

Ostin pari viikkoa sitten uuden iMacin, mutta nyt huomasin oudon ongelman, wlan katoaa silloin tällöin, eikä sen jälkeen enää löydä yhtään verkkoa. Wlanin pois/päälle laittaminen ei autoa, ainoastaan tietokoneen uudelleenkäynnistäminen.

Onko jotain ratkaisua, kun on tosi ärsyttävä bugi, kun joutuu käynnistämään koneen uudestaan muutaman tunnin välein.

iMac 21,5 ja Mac OS X 10.7.4

7

369

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Macbookpro

      Eihän vika kuitenkin ole tukiasemassasi? Jos sieltä menee verkko poikki, niin se pitää käynnistää uudelleen. Tuo koneesi sammuttaminen saattaa todellisuudessa käynnistää tukiaseman uudelleen. Näin ainakin minä joudun tekemään Soneran verkossa toisinaan.

    • Vika todennäköisemmin tukiasemmassa, ja voi johtua myös siitä, jos ympärillä on paljon langattomia laitteita, että kanavat yksinkertaisesti loppuu kesken. Eli sitten vaan vaihtaa langalliseen tekniikaan tai ottaa 5GHz alueen käyttöön.

    • Hermani

      Vika on tuskin tukiasemassa, sillä kannettava ja puhelin näkevät verkon. Mutta iMac ei näe yhtään verkkoa ja niitä on tällä hetkellä tuossa valikossa ainakin 6kpl (kerrostalossa kun asun).

      • Hermani

        Nyt on iMacin firmware päivitetty ja on asennettu Mac OS X Combo 10.7.4 päivitys, mutta sama ongelma edelleen :(


    • iMAC WLAN

      Missä MAC,siellä ongelma. Verkko-ongelmia kaikissa uusissa iMAC-koneissa LION käyttöjärjestelmässä.Ongelma Applella tiedossa , mutta korjausta ei vaan saada tehtyä.Kyllä kaduttaa siirtyminen pois Windows koneista.

    • kde4

      Tukiaseman firmware-päivitys sattaa hyvinkin ratkaista ongelman.

      Omalla kohdalla näin kävi TeleWellin kohdalla. Malli on TW-EA510.

    • Miksu_1977

      Päivitä Mountain Lioniin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1319
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      38
      879
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      30
      623
    4. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      590
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      568
    7. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      536
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      24
      531
    9. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      17
      523
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      16
      502
    Aihe