Wlan katoaa.

Hermani

Ostin pari viikkoa sitten uuden iMacin, mutta nyt huomasin oudon ongelman, wlan katoaa silloin tällöin, eikä sen jälkeen enää löydä yhtään verkkoa. Wlanin pois/päälle laittaminen ei autoa, ainoastaan tietokoneen uudelleenkäynnistäminen.

Onko jotain ratkaisua, kun on tosi ärsyttävä bugi, kun joutuu käynnistämään koneen uudestaan muutaman tunnin välein.

iMac 21,5 ja Mac OS X 10.7.4

7

369

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Macbookpro

      Eihän vika kuitenkin ole tukiasemassasi? Jos sieltä menee verkko poikki, niin se pitää käynnistää uudelleen. Tuo koneesi sammuttaminen saattaa todellisuudessa käynnistää tukiaseman uudelleen. Näin ainakin minä joudun tekemään Soneran verkossa toisinaan.

    • Vika todennäköisemmin tukiasemmassa, ja voi johtua myös siitä, jos ympärillä on paljon langattomia laitteita, että kanavat yksinkertaisesti loppuu kesken. Eli sitten vaan vaihtaa langalliseen tekniikaan tai ottaa 5GHz alueen käyttöön.

    • Hermani

      Vika on tuskin tukiasemassa, sillä kannettava ja puhelin näkevät verkon. Mutta iMac ei näe yhtään verkkoa ja niitä on tällä hetkellä tuossa valikossa ainakin 6kpl (kerrostalossa kun asun).

      • Hermani

        Nyt on iMacin firmware päivitetty ja on asennettu Mac OS X Combo 10.7.4 päivitys, mutta sama ongelma edelleen :(


    • iMAC WLAN

      Missä MAC,siellä ongelma. Verkko-ongelmia kaikissa uusissa iMAC-koneissa LION käyttöjärjestelmässä.Ongelma Applella tiedossa , mutta korjausta ei vaan saada tehtyä.Kyllä kaduttaa siirtyminen pois Windows koneista.

    • kde4

      Tukiaseman firmware-päivitys sattaa hyvinkin ratkaista ongelman.

      Omalla kohdalla näin kävi TeleWellin kohdalla. Malli on TW-EA510.

    • Miksu_1977

      Päivitä Mountain Lioniin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1157
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      39
      574
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      538
    8. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      50
      504
    9. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      217
      503
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      492
    Aihe