Wlan katoaa.

Hermani

Ostin pari viikkoa sitten uuden iMacin, mutta nyt huomasin oudon ongelman, wlan katoaa silloin tällöin, eikä sen jälkeen enää löydä yhtään verkkoa. Wlanin pois/päälle laittaminen ei autoa, ainoastaan tietokoneen uudelleenkäynnistäminen.

Onko jotain ratkaisua, kun on tosi ärsyttävä bugi, kun joutuu käynnistämään koneen uudestaan muutaman tunnin välein.

iMac 21,5 ja Mac OS X 10.7.4

7

369

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Macbookpro

      Eihän vika kuitenkin ole tukiasemassasi? Jos sieltä menee verkko poikki, niin se pitää käynnistää uudelleen. Tuo koneesi sammuttaminen saattaa todellisuudessa käynnistää tukiaseman uudelleen. Näin ainakin minä joudun tekemään Soneran verkossa toisinaan.

    • Vika todennäköisemmin tukiasemmassa, ja voi johtua myös siitä, jos ympärillä on paljon langattomia laitteita, että kanavat yksinkertaisesti loppuu kesken. Eli sitten vaan vaihtaa langalliseen tekniikaan tai ottaa 5GHz alueen käyttöön.

    • Hermani

      Vika on tuskin tukiasemassa, sillä kannettava ja puhelin näkevät verkon. Mutta iMac ei näe yhtään verkkoa ja niitä on tällä hetkellä tuossa valikossa ainakin 6kpl (kerrostalossa kun asun).

      • Hermani

        Nyt on iMacin firmware päivitetty ja on asennettu Mac OS X Combo 10.7.4 päivitys, mutta sama ongelma edelleen :(


    • iMAC WLAN

      Missä MAC,siellä ongelma. Verkko-ongelmia kaikissa uusissa iMAC-koneissa LION käyttöjärjestelmässä.Ongelma Applella tiedossa , mutta korjausta ei vaan saada tehtyä.Kyllä kaduttaa siirtyminen pois Windows koneista.

    • kde4

      Tukiaseman firmware-päivitys sattaa hyvinkin ratkaista ongelman.

      Omalla kohdalla näin kävi TeleWellin kohdalla. Malli on TW-EA510.

    • Miksu_1977

      Päivitä Mountain Lioniin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      33
      1462
    2. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      69
      917
    3. Kysymys miehille ...

      Kertokaapas miehet, että miksi monille miehille on niin hirveän tärkeää määritellä mitä mies saa tehdä ja mitä ei ja mil
      Sinkut
      290
      819
    4. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      74
      744
    5. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      258
      700
    6. Hyvää yötä.....M

      Miten me edettäs...............
      Ikävä
      69
      674
    7. Itsensäpaljastelija

      Mikä juttu tämä nyt on. Ulkomaalainen ahdistelee naisia simpsiöllä Ei pysty lukea Lapuansanomista juttua loppuun asti. O
      Lapua
      39
      625
    8. Oot kaunis ja fiksu

      Ja pidän susta kovasti. Tiiäppä se.
      Ikävä
      32
      579
    9. Mikä sua vaivaa

      @?
      Ikävä
      72
      564
    10. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      51
      554
    Aihe