Eiran aikuislukio?

Zukkro

Moro, kertokaahan kokemuksia Eiran aikuislukiosta! Olen 25-vuotias mies jonka olisi nyt syksyllä tuolla tarkoitus aloittaa, ja koko lukion suorittaminen ja ylioppilaaksi kirjoittaminen olisi tosiaan mielessä.

Minua kuitenkin askarruttaa muutama asia. Ensinnäkin, kuinka vanhoja opiskelijat tuolla ovat keskimäärin? Sen toki tiedän että minkä vain ikäiset voivat osallistua, mutta olen kuullut että moni tulee suoraan yläasteelta (vaikka ikäraja on 18v?), joten hieman arveluttaa että olenko silmiinpistävän vanha siinä porukassa? Ja nimenomaan päiväkursseista kysymys, sopii omiin tarkoituksiini paremmin kuin iltakurssit.

Toiseksi, miten lyhyessä ajassa lukion läpikäyminen käytännössä on mahdollista? Rimaa hipoen ei ole tarkoitus lähteä kursseja suorittamaan, mutta en haluaisi myöskään viettää vuosikausia elämästäni tuolla opiskellen. Olen työttömänä, joten ainakin aikaa opiskeluun piisaisi.

Kiitos kaikille jotka jaksaa kertoa kokemuksiaan, kaikki tieto on tervettullutta!

2

1213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 16tyttöeirasta

      Et ole yhtään liian vanha, just sun ikäsiä siellä yleensä onkin :)
      Monet,jotka tavoittelevat yo-tutkintoa niin suorittavat sen n. 2-3vuodessa.

    • mippi

      Tarkista sitten työkkäristä etukäteen etteivät katkaise tukia, jos aiot päätoimiseksi opiskelijaksi :)) Vielä ikävämpää jos joudut maksamaan kaikki takaisin esim. parin vuoden jälkeen, jos on "unohtunut" etukäteen selvittää saatko työttömänä opiskella vai et.

      Itse opiskelen pääosin Eiran verkkolukiossa, joskus käyn koulullakin kursseja suorittamassa. Pääosin oppilaat on päiväpuolella nuoria, parikymppisiä. Iltaisin on rauhallista kaikin puolin ja opiskelijat on reilusti vanhempia.

      Siellä on myös perusasteen opetusta maahanmuuttajille, joten päivisin koululla pyörii myös tosi paljon nuoria, meno on käytävillä värikästä ja äänekästä, mutta eipä se itseäni ole haitannut.

      Koulu on iso ja opintotarjontaa on runsaasti. Monissa pienemmissä lukioissa menee monia kursseja vain kerran vuodessa, tuolla taas on valinnanvaraa eikä jonkun aineen opinnot jää junnaamaan sen takia ettei mahtunut sille syksyn ainoalle kurssille. Siellävoi myös helposti yhdistää päivä- ja iltaopintoja, käydä pelkästään tenttimässä itselle helpot kurssit sekä suorittaa kursseja verkossa. Rehtori on tosi mukava ja tähän asti tapaamani opettajat kivoja ja todella osaavia. Opot ihan mahtavia, kannattaa käydä juttusilla siellä kun aloittaa. Suosittelen :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      120
      1767
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1588
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      48
      1099
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      43
      984
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      929
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      856
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      44
      822
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      780
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      778
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      760
    Aihe