Rullalle vai taittaen

joe blasco

Kumpi vie enemmän tilaa, rullattu t-paita vai viikattu?

6

2677

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • p&p

      kokeile

    • rullaati rullaati

      viikattu vie kokemukseni mukaan enemmän tilaa. kannattaa siis rullata.

      • matkapaidat

        Rullattu ei rypisty niin herkästi. Rullaustyyli opetettiin meikälle ainakin armeijassa.


    • riina

      Olen havainnut rullaamisen hyväksi konstiksi, varsinkin rinkkaa pakatessa. Vie vähän tilaa ja pysyy siistimpänä. Matkalaukkuun pakkaaminen on tietysti asia erikseen.

      • Mirkku

        Musta kaikken vähiten menee tilaa kun vaatteet avaa ja levittää matkalaukkuun. Itse käytän keinoa aina kun rahtaan paljon vaatetta.
        paidat vaan auki ja hihansuut taittaa laukun keskelle. Housut yhteen ja puolesta välistä taitaa. Mitä leveämpänä sen vähemmän taitoksia ja sen vähemmän vie tilaa. Plus vaatteet pysyy suorina.
        Housutkin saa pysymään suorina jos laittaa ne pitkänä laukkuun ja jättää lahkeet ulos ja pakkaa lisää vaatetta ja taittaa lahkeet vasta sen jälkeen laukkuun. Taitoksesta tulee isompi eli ei tuu taitoskohtia.


    • ruusu

      paras pakkaustyyli on aina kiinni laukusta:

      RINKKAAN on parasta rullata kaikki. Kätevin tapa saada paljon mahtumaan epämääräisen muotoiseen tilaan, ja lisäksi vaatteet säilyvät sen verran sileinä kuin rinkassa on mahdollista.

      MATKALAUKKUUN asetetaan kaikki vaatteet mahdollisimman suoriksi ja litteiksi pinoon, eli mahd vähän taittelua. Pitkät lahkeet ja hameenhelmat alimmaisiksi, saavat roikkua laidan yli kunnes laukku on täynnä, ja sitten ne yliroikkuvat osat taitetaan lopuksi päällimmäiseksi, siis muiden vaatteiden päälle.

      MUIHIN KASSEIHIN voi pakata edellisten yhdistelmällä, riippuen kassin koosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      121
      1825
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1618
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      51
      1185
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      46
      1062
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      949
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      866
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      866
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      800
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      788
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      38
      787
    Aihe