Kysymys on ehkä jokseenkin turha, mutta en oikein tiedä kuinka näyttelyhihnaa tulisi pitää. Aiemmin olen aina pitänyt hihnaa vasemmassa kädessä ja herkkua oikeassa, mutta tällöin koira vetää herkun luokse jolloin saan vasemmalla kädellä tehdä suuren työn jotta saan koiran pysymään vierelläni. Nyt olen pari kertaa kokeillut pitää hihnaa oikeassa (koira tietysti kävelemässä kuitenkin vasemmalla) ja pidän herkkua siinä vasemmassa kädessä, jolloin koira kävelee kauniisti vieressä hihna löysällä eikä minun tarvitse kiristää hihnaa olkapääni kipeytyen... Onko ok pitää hihnaa oikeassa kädessä?
Näyttelyhihnan käyttö
4
779
Vastaukset
- Rotikkarinsessa
On.
Niin kauan, kun hihna ei häiritse arvostelua tai muita kehässäolijoita (saattaahan sitä niitäkin koiria olla, jotka ärsyyntyvät vapaana liehuvasta hihnasta..), niin se on periaatteessa ihan sama, missä hihnaa pidät.
Moni, varsinkin pienemmän rodun edustajan esittäjä, pitää koiran seisotusvaiheessa hihnaa niskansa takana, ei siis lähelläkään vasenta kättä. - Ek. C.
Jos haluaisit jatkossakin pitää hihnaa vasemmassa: lopeta kädestä palkkaaminen :) Koska annat palkan kädestä, koira pitää sitä kättä silmällä. Jos heitätkin aina palkan maahan niin ei enää yhtä lailla fiksoidu käteesi.
Voit toki pitää myös hihnaa oikeassa kädessä jos se parhaalta tuntuu :) - Rotikkarinsessa
Tai sitten pidät sen namin siellä oikeassa kädessä, mutta et esimerkiksi juoksun aikana tarjoa sitä sille vaan pyrit kiinnittämään sen huomion vaikka naksuttelemalla kieltäsi ja kehumalla pienesti aina, kun se juoksee hyvin. Silloin ei tarvitse seisotuksen aikana (tai ennen sitä) kaivella taskuja tai pussukkaa, että saa namin esille vaan se on jo siellä kädessä. :)
Meillä koiran kanssa toimii oikein hyvin tuo, että nami on koko ajan siellä oikeassa kädessä, mutta koiralle sitä ei tarjota muuta kuin seisoessa ns. syöttinä nenän eteen että se malttaa seisoa (tosin varmasti auttaisi tuossa sekin, että vain hieroisin oikeaan käteeni jotain herkkua, jolloin se tuoksuisi siltä, ja pitäisin kättä nyrkissä ilman, että siellä mitään on - se palkka kun tulee kuitenkin vasta kehästä poistuttaessa tai sen ulkopuolella kun arvostelu on ohi).
Toki koirasta riippuen, ja itsesi kannalta, mikä on paras vaihtoehto. - tietämätön
Joo elikkä koira siis muutenkin yrittää edistää kun hihna on vasemmassa kädessäni, jolloin joudun tekemään kovasti töitä vasemmalla kädellä. Tällä nyt kokeilemallani tavalla taas se kävelee juurikin siinä vierellä. Kiitoksia vastauksista, taidetaan sitten kokeilla jatkaa hihna oikeassa, jotta ei olisi esittäjällä aina hartia jumissa näyttelyn jälkeen ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....2019599Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen314352Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1133923Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu953799- 2013312
Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik182815Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle
Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos1221347Mihin rakastuin sinussa?
Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its671290- 901154
Anssi Heikkilä umpirehellisenä - Rankka yö TTK-yllätystippumisen jälkeen!
Minkä parin tai kenen olisi mielestäsi pitänyt tippua TTK:sta? Tämä oli kyllä todellinen yllätys, että Mira Luoti ja A151131