Kysymys on ehkä jokseenkin turha, mutta en oikein tiedä kuinka näyttelyhihnaa tulisi pitää. Aiemmin olen aina pitänyt hihnaa vasemmassa kädessä ja herkkua oikeassa, mutta tällöin koira vetää herkun luokse jolloin saan vasemmalla kädellä tehdä suuren työn jotta saan koiran pysymään vierelläni. Nyt olen pari kertaa kokeillut pitää hihnaa oikeassa (koira tietysti kävelemässä kuitenkin vasemmalla) ja pidän herkkua siinä vasemmassa kädessä, jolloin koira kävelee kauniisti vieressä hihna löysällä eikä minun tarvitse kiristää hihnaa olkapääni kipeytyen... Onko ok pitää hihnaa oikeassa kädessä?
Näyttelyhihnan käyttö
4
826
Vastaukset
- Rotikkarinsessa
On.
Niin kauan, kun hihna ei häiritse arvostelua tai muita kehässäolijoita (saattaahan sitä niitäkin koiria olla, jotka ärsyyntyvät vapaana liehuvasta hihnasta..), niin se on periaatteessa ihan sama, missä hihnaa pidät.
Moni, varsinkin pienemmän rodun edustajan esittäjä, pitää koiran seisotusvaiheessa hihnaa niskansa takana, ei siis lähelläkään vasenta kättä. - Ek. C.
Jos haluaisit jatkossakin pitää hihnaa vasemmassa: lopeta kädestä palkkaaminen :) Koska annat palkan kädestä, koira pitää sitä kättä silmällä. Jos heitätkin aina palkan maahan niin ei enää yhtä lailla fiksoidu käteesi.
Voit toki pitää myös hihnaa oikeassa kädessä jos se parhaalta tuntuu :) - Rotikkarinsessa
Tai sitten pidät sen namin siellä oikeassa kädessä, mutta et esimerkiksi juoksun aikana tarjoa sitä sille vaan pyrit kiinnittämään sen huomion vaikka naksuttelemalla kieltäsi ja kehumalla pienesti aina, kun se juoksee hyvin. Silloin ei tarvitse seisotuksen aikana (tai ennen sitä) kaivella taskuja tai pussukkaa, että saa namin esille vaan se on jo siellä kädessä. :)
Meillä koiran kanssa toimii oikein hyvin tuo, että nami on koko ajan siellä oikeassa kädessä, mutta koiralle sitä ei tarjota muuta kuin seisoessa ns. syöttinä nenän eteen että se malttaa seisoa (tosin varmasti auttaisi tuossa sekin, että vain hieroisin oikeaan käteeni jotain herkkua, jolloin se tuoksuisi siltä, ja pitäisin kättä nyrkissä ilman, että siellä mitään on - se palkka kun tulee kuitenkin vasta kehästä poistuttaessa tai sen ulkopuolella kun arvostelu on ohi).
Toki koirasta riippuen, ja itsesi kannalta, mikä on paras vaihtoehto. - tietämätön
Joo elikkä koira siis muutenkin yrittää edistää kun hihna on vasemmassa kädessäni, jolloin joudun tekemään kovasti töitä vasemmalla kädellä. Tällä nyt kokeilemallani tavalla taas se kävelee juurikin siinä vierellä. Kiitoksia vastauksista, taidetaan sitten kokeilla jatkaa hihna oikeassa, jotta ei olisi esittäjällä aina hartia jumissa näyttelyn jälkeen ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest1257307Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden5135470Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1513375Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed2162671Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512372Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta
Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä681308Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m431292En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su771272Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu111179- 1111153