Asun vuokralla 7.kerroksessa,pienessä yksiössä. Kesät joudun pakostakin pitämään ikkunaa auki,ihan ilman vaihdostakin. Kolmatta kesää nyt samassa kodissa ja tänä kesänä ongelmaksi on muodostunut sisääl lentävät ampiaiset. Ilmeisesti he ovat tehneet majan jonnekin vintillemme/katon rajaan,jonne he kulkevat avoinna olevan ikkunani vierestä.
Kotiini lentävät ampiaiset todella huonontavat elämänlaatuani,jo pelkästään pelkoni ja allergian vuoksi.
Kenelle kuuluu kustannukset pesän tuhoamisesta tai hyönteisverkon asentamisestsa ikkunaani? Asunnon omistajalle vai huoltoyhtiölle vai minulle vai kenelle?
Kotiini lentävät ampiaiset todella huonontavat elämänlaatuani,jo pelkästään pelkoni ja allergian vuoksi.
Kenelle kuuluu kustannukset pesän tuhoamisesta tai hyönteisverkon asentamisestsa ikkunaani? Asunnon omistajalle vai huoltoyhtiölle vai minulle vai kenelle?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Taloyhtiölle.
Ota yhteyttä isännöitsijään.
Kuten tässä jo kerrottiin, ota yhteys isännöitsijään.
Meidän taloyhtiössämme oli vastaava ongelma, että ampiaiset olivat tehneet pesän talon rakenteisiin ja se vaikeutti asukkaan normaalia elämää.
Niitä on sellaisia firmoja, jotka ovat erikoistuneet tuholaisten, myös ampiaisten, torjuntaan.
naapurilta haulikko lainaa jos itellä ei ole ja tussautat metrinpäästä häviää pesä ja ampiaiset samatien nimimerkillä kokemusta on.
Ota yhteyttä vuokranantajaasi, hänen vastuulle kuuluu hyönteisverkko ja ampiaiset isännöitsijälle. Mikään laki ei tosin pakota asentamaan hyönteisverkkoa ikkunaasi.
Talon julkisivuun ei asenneta mitään verkkoja ilman lupaa!
No ei tässä mitään lentokaloja olla kalastamassakaan
vastuu on ensin asukkaila
Vastuu on talolla, ei ne asuntoon pesäänsä laita.
taloyhtiöltä pitää lupasaada jos ryhtyy pesää rakentamaa meinaan ampiaistenkin