Talomaalia aitaan.

ulkoaita

Pitää maalata aita vielä toiseen kertaan ja on ylimääräistä talomaalia.. Voiko aitaan laittaa tavallista talomaalia joka on tarkoitettu mm ulkoverhoukseen vai pitääkö aitaan olla nimeomaan aitamaalia. Onko aitamaali niin paljon paremmin sään kestävää kuin talomaali ettei kannata laittaa ulkokestävää talomaalia aitaan.

3

993

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Petruskatta

      Jos panet aitasi muovipussin sisään, lahoaa se paljon nopeammin kuin jos jättäisit maalaamatta ollenkaan.

    • Kaikki käy

      Kutakuinkin kaikki puupinnoille tarkoitetut ulkomaalit ja puunsuojat käy käsittelemättömään puu-/lauta-aitaan. Jos pinta on käsitelty, silloin noin lähtökohtaisesti: lateksin päälle ainoastaan lateksia. Liuotinpohjaisen maalin päälle voi sitten vetää sekä että.

      Itse olen todennut, että toimivin ja helppokäyttöisin maali on öljypohjainen kuultava puunsuoja (esim. pinotex). Säilyy hyvännäköisenä suht pitkään. Kun sitten huoltomaalataan, si juuri tarvitse kun karkealla harjalla pyyhkäistä ja uusi pinta päälle.

      Jos ei ole mitään hoppua maalauksen kanssa. Kannattaa antaa uuden aidan olla maalaamatta pari vuotta. Kuultavalla Pinotexillä kun vetää, sitä kannattaa ohentaa vielä reilusti niin, ettei tule varsinaista paksua maalikalvoa vaan enemmänkin petsin tyyppinen ohut kalvo. On tosi helppo maalata, kestää lähes yhtä pitkään kun paksumpikin ja on tosi helppo huoltomaalata (astetta paksummalla maalilla).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      49
      1578
    2. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      76
      1355
    3. Kaupan työtekijä

      Kyllä on pahaa katsottavaa kun myyjällä on purtu kaula, hyvin epäsoveliasta
      Kuhmo
      27
      1112
    4. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      88
      1074
    5. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      89
      986
    6. Ai miehillä ei ole varaa maksaa

      Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee
      Ikävä
      188
      924
    7. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      98
      863
    8. Olet mielessäni

      viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s
      Ikävä
      20
      861
    9. Olen paremman näköinen kuin sinä

      Jos aletaan sille tielle mies.
      Ikävä
      82
      821
    10. Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..

      Mitä sinä minusta haluat?
      Ikävä
      70
      799
    Aihe