VARKAAT HONDIEN KIMPUSSA LATVIASSA

TANKOLUKKO MUKAAN

Suomalaisilta autoilijoita on varastettu etenkin Honda-merkkisiä henkilöautoja Latviassa tänä kesänä. Vakuutustutkija Hannu Manninen Pohjola Vakuutuksesta sanoo, että jos Latviaan matkustaa omalla autolla, kannattaa auton yösäilytystä miettiä tarkkaan.

Tosin auto voidaan viedä myös keskellä kirkasta päivää.

– Tänä kesänä on ollut riski, että Honda-autoja häviää siellä. Esimerkiksi vartioitu parkkipaikka voi olla sellainen, mistä auto häviää.

Autovarkaiden keskuudessa Hondien lisäksi BMW-merkkiset autot ovat suosiossa. Manninen kertoo, että rikollisilla on käytössään laitteisto, jolla auton käynnistyksenestojärjestelmä voidaan ohittaa.

– Ensin autoon murtaudutaan esimerkiksi ikkuna rikkomalla, sitten autoon kiinnitetään laitteisto, jonne naputellaan tiettyjä koodeja. Siten auto saadaan liikkeelle.

Auto voidaan viedä todella nopeasti vaikka valvontakameroiden alta.

– Jos on erikoistunut tietyn auton varastamiseen, varkauteen ei mene kuin pari kolme minuuttia. Minulla oli tutkittavana tapaus, jossa BMW-merkkinen auto vietiin hotellin vastaanottoaulan ikkunan alta, jossa oli valvontakamera.

Manninen uskoo, että rikolliset saavat tietoonsa autoteollisuuden käyttämät järjestelmät teollisuuden tietovuotojen kautta.

– Tämä on ikuista kilpajuoksua autoteollisuuden ja rikollisuuden välillä. Todennäköisesti tietotekniikka, jota käytetään auton liikkeelle saamiseen, tulee jotain kautta auton valmistajilta. Siellä joku vuotaa tietoa, Manninen sanoo.

Osa autoista saadaan takaisin, osa voi löytyä purettuna, suuri osa jää kuitenkin kateisiin.

(LÄHDE MTV3)

Katso Pohjola Vakuutuksen vakuustutkija Hannu Mannisen haastattelu: (Huomenta Suomi 23.7.2012)

8

315

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • justersone

        AUTOMATKAILIJA:

        varusta autosi rattitangolla

        ota rekisteriote yöksi huoneeseen

        tarkista vakuutuksesi


        ps ja muistakaa että suomessa varastetaan montakymmentä autoa päivässä...joten ei syytä paniikkiin


      • ronaldas
        justersone kirjoitti:

        AUTOMATKAILIJA:

        varusta autosi rattitangolla

        ota rekisteriote yöksi huoneeseen

        tarkista vakuutuksesi


        ps ja muistakaa että suomessa varastetaan montakymmentä autoa päivässä...joten ei syytä paniikkiin

        Ajonestolaite murtuu kuin
        muukin tietokone

        Ajonestolaite on osa auton tietokonejärjestelmää. Varkaat murtautuvat autoon ikkunasta tai ovesta, kytkevät kannettavan tietokoneen auton tietokonejärjestelmään ja murtavat ajonestojärjestelmän. Varkaat käyttävät samoja piuhoja kuin katsastajatkin.

        Suurin osa murtautuu autoon perinteisin menetelmin, mutta osa käyttää apunaan väärennettyjä etäavauslaitteita.


    • schengen

      Yksi Norjan suurimmista uhista: Liettualaiset rikolliset

      “Schengen-alueen myötä siunaantuneista ongelmista paasaaminen on po­pu­lis­ti­sta pu­hetta, mille ei löydy yksi­se­lit­teis­tä ti­las­tol­lis­ta pe­rus­taa”, valisti kansalaisia aamuinen Hesarin vieraskynä, mikä ei tällä(kään) kertaa todellakaan ollut sieltä penaalin terävimmästä päästä.

      Tuorein halpaan populismiin sortunut taho on Norjan keskusrikospoliisi. He nimittäin väittävät, että yksi Norjan valtion suurimmista tulevaisuuden uhista on liettualaiset rikolliset, joiden kädentaitoja voi ihailla vaikkapa oheisesta kuvasta niiltä osin kuin pikselöinti sen sallii.

      Keskusrikospoliisin piakkoin julkistettavassa raportissa kirjoitetaan, että “monet ulkomaalaiset ryhmittymät ja verkostot ovat vahvistaneet asemiaan Norjassa”.

      Kripon taktista yksikköä johtavan Eivind Borgen mukaan liettualaiset löytyvät monen synkän tilaston kärkisijoilta. Viime vuonna liettualaiset pitivät esimerkiksi ykkössijaa 520 tapauksellaan maasta rikollisuuden vuoksi karkotetuista. Liettualaiset muodostavat 7. suurimman ulkomaalaisryhmän Norjassa.

      “Samaan aikaan varottava leimaamasta kaikkia liettualaisia, joita Norjassa asuu noin 25.000. Hyvin harvat heistä puuhastelevat rikollisuuden parissa”, Borge sanoo.

      Myöskin murtotilastojen kärkisijaa liettualaiset hallitsevat ulkomaalaisten osalta. Huimausaineita kulkeutuu aina vaan enemmän Balttiasta ja liettualaiset ovat viime vuosina kunnostautuneet myös ihmiskaupan saralla. Keskusrikospoliisin mukaan tekojen taustalta löytyy usein järjestäytyneet rikollisliigat.

      Liettualaisen rikollisuuden kasvu alkoi talouskriisin myötä vuonna 2008. Yhteispohjoismainen analyysi Liettuan rikollisuudesta vuodelta 2009 osoitti, että monet liettualaisrikolliset toimivat yli rajojen kaikkialla Skandinaviassa.

      “Me näemme kansainvälisen trendin, jossa rikollisuus toimii yhä rajattomammassa ympäristössä”, Borge sanoo.
      Lähde: Verdens Gang

      • SUOMI TODAY

        Kanta-Hämeen poliisi on pidättänyt neljä liettualaismiestä epäiltynä viime viikonlopun lukuisiin asuntomurtoihin.
        Murtoja tehtailtiin Turengissa, Riihimäellä ja Lopella. Yhteensä murtoja on ilmennyt reilut toistakymmentä.

        Miesten maassaoleskelun aikoihin on tehty kolmisenkymmentä asuntomurtoa lähialueilla, joten miehiä epäillään huomattavan isosta murtosarjasta.

        Esitutkinta on alkuvaiheessa, joten tekotavoista poliisi ei vielä kerro. Anastettua omaisuutta on myös yhä kateissa edelleen.

        Miesten jäljille päästiin useiden poliisilaitosten yhteistyöllä. Noin kolmekymppisiä miehiä esitetään vangittaviksi torstaina.

        IS


      • kovanonnenbmw
        SUOMI TODAY kirjoitti:

        Kanta-Hämeen poliisi on pidättänyt neljä liettualaismiestä epäiltynä viime viikonlopun lukuisiin asuntomurtoihin.
        Murtoja tehtailtiin Turengissa, Riihimäellä ja Lopella. Yhteensä murtoja on ilmennyt reilut toistakymmentä.

        Miesten maassaoleskelun aikoihin on tehty kolmisenkymmentä asuntomurtoa lähialueilla, joten miehiä epäillään huomattavan isosta murtosarjasta.

        Esitutkinta on alkuvaiheessa, joten tekotavoista poliisi ei vielä kerro. Anastettua omaisuutta on myös yhä kateissa edelleen.

        Miesten jäljille päästiin useiden poliisilaitosten yhteistyöllä. Noin kolmekymppisiä miehiä esitetään vangittaviksi torstaina.

        IS

        Romanikerjäläiset ne vasta varkaita ovatkin. Heidän tulon myötä kalliiden luxus-autojen varastamiset ovatkin lisääntyneet.


    • kovanonnenbmw

      Mutta muistakaa kaikki että kun ajonestolla varustettu auto varastetaan, niin ensimmäisenä käydään kuitenkin auton omistajaa syyttämään. Eihän ajonestolla varustettua autoa oikeasti voi varastaa. Itseltäni auto varastettiin huollosta. Ja auton varasti joku huoltoliikkeen työntekijä ...

    • Valitettavasti

      Ammatti varkaat kun tuntuu olevan edellä nykyään kaikessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6208
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5687
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2703
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2128
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1828
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1744
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1623
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1290
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1068
    Aihe