Dobberi uros+muut urokset

lintulaulu

Omistan kaksi uroskoiraa, toinen on leikattu.

Kaveri pelotteli jutulla, että uros dobberit ei tule toisten urosten kanssa toimeen. Sama huhu on kantautunut aiemminkin korviini, joten kertokaahat te, hyvät Dobermannien omistajat, onko tämä huhu totta vai tarua?

Asia riippuu varmasti myös siitäkin, onko uros tullut perheeseen pentuna vai aikuisena, ja onko se leikattu vai leikkaamaton. Kertokaahan kokemuksianne!

6

421

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lisbetti

      On melkein normaalimpaa, että dobberiuros ei siedä muita uroksia reviirillään, kuin että sietäisi. Toki käskyn alla siedetään kentällä/näyttelyissä., muttei samaa voi, eikä kannata odottaa kotioloissa tai suljetuissa tiloissa.
      D on kaikkea muuta kuin 'kaikkien kaveri' koirapuistokoira aikuistuttuaan.

      Jos sulla on kotona uros, suosittelen narttua.
      Oma urokseni, ei todellakaan siedä mitään muuta urosta sisätiloissa, vaikka metsässä voidaankin käydä myös satunnaisten muiden urosten kanssa.

      Toki koirat on yksilöitä ja joilla on myös onnistuneena uros-uros pari, joilla jopa 2 dobberiurosta.. mutta mikäli tappelu tulee kerran, voit joutua huonossa tapauksessa lenkittämään pojat aina erikseen ja erottamaan ne sisällä myös jatkuvasti..hieman hankalaa, eikö!?

      Suosittelen tutustumaan dobbereihin lähemmin, ja varsinkin niiden tempperamenttin, vietteihin ja 'aina valppaaseen, jokasuuntaan sinkoavaan adhd asenteeseen'.

      Kannattaa aloitella vaikka dobberifoorumilta :)

    • jaahahhah

      Minun tuttuni uroscockerspanieli muuttui vihaiseksi muille koirille sen jälkeen kun se leikattiin. Mutta sitä on enää myöhäistä katua. Luulen sen tapauksen olevan kuitenkin epänormaali.

      Koirapuistoissa näkee paljon dobermanneja, ainakin minä näen, ja ne tulevat toisten koirien kanssa hyvin toimeen, jopa leikkisästi, myös urokset. Mutta ne koirat ovatkin kasvaneet pennuista asti kontakteissa toisten koirien kanssa, eli tottuneet niihin.

    • lintulaulu

      Kiitän tähän astisista vastauksista. Lisää vaan tulemaan!
      Niin olen sitä tässä juuri pähkäillyt, että tulisiko se uros kuitenkin meidän poikien kanssa toimeen kun pennusta asti oppisi poikien tavoille. Tosiaan näissä tarinoissa joissa kerrotaan dobberi uroksen riitaisasta suuhteesta muihin uroksiin, kerrotaan dobberin olleen perheen ainoa koira.
      Tietysti niitäkin tapauksia on, kun urokset ovat alkameet tappelemaan vasta kaksi vuotiaana ja siinä vaiheessa onkin sitten vähän ikävämpi tilanne. Tosin ystävällä on ollut narttu uros yhdistelmä ja joutui toisesta luopumaan, kun ei tulleet juttuun keskenään. kai se on vähän sama kuin ihmisillä, että kaikkien kanssa ei vaan voi tulla toimeen

    • Meillä on nelivuotias Saksan-tuonti poitsu, ainakin kotimaiseen ns. "näyttely-malliin" tuo on ärhäkämpi muita uroksia kohtaan, ei alistu edes leikillään aikuiseksi tultuaan parin-vuoden ikäisenä. Sillä on pari pennusta tuttua urosta, jonka kanssa leikkii aikansa. Narttujen kanssa ei ongelmia, niitä rakastaa... :) Kaverina täällä kotona on kaksi vuotta nuorempi Amerikanbulldoggi tyttö, ovat kuin paita ja peppu.

      Kaksi ensimmäistä vuottaan poitsu eli edesmenneeni, vanhemman (saksan-tuonti myös) dobsu nartun kanssa.

      • Liebu

        Hei. minulla itsellä on ensimmäinen doberi uros ja on leikkinyt hyvin muiden uroksien kanssa kunnes tuli n.3 vuotiaaksi. Enään ei halua lähelleenkään toista urosta.


      • Liebu kirjoitti:

        Hei. minulla itsellä on ensimmäinen doberi uros ja on leikkinyt hyvin muiden uroksien kanssa kunnes tuli n.3 vuotiaaksi. Enään ei halua lähelleenkään toista urosta.

        Itse en ylipäätään käsitä, miksi uroksen pitäisi "tulla toimeen" täysin vieraiden
        urosten kanssa. Luonnotonta käytöstä. Tutut ja luotettavat kamut on erikseen sitten. :D

        Asialliset, mutta etäiset välit vieraisiin on parasta. Ohi kuljetaan tietenkin rähisemättä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      122
      6069
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2140
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1962
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1143
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      68
      1137
    6. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      1007
    7. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1007
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      922
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      897
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      765
    Aihe