Kiinnostavia omaelämäkertoja

Vinkkejä vailla ;)

Hei!

Etsin turhaan täältä Suomi24:sta palstaa jolla keskustella kirjoista ja kirjallisuudesta. Osaako joku viisaampi neuvoa onko täällä edes sellaista? :)

Kirjoitan kysymykseni Harrastuslehdet palstalle kun en parempaakaan löydä. Etsin siis tietoa suosituista ja luettavista omaelämäkerroista. Olen intohimoinen lukija, luen useita kirjoja vuodessa. Erityisesti minua kiinnostaa ihmisten todelliset omaelämäkerrat, syystä että minusta on huikeaa huomata millaisia ihmiskohtaloita maailmasta löytyy ja kuinka monenlaisesta ihmiset ovat selvinneet. Olen lukenut mm. Mende Nazeerin Orjan, Anne Frankin Päiväkirjan, Waris Dirien Aavikon kukan, Frank McCourtin kaikki kirjat, Jennifer Lauckin Siipirikon ja Hiljaiset vedet, Susanna Alakosken Sikalat jnejne ja voin kertoa että kaikki yllämainitut ovat todella lukemisen arvoisia.

Tällä hetkellä luen Jack Blackin Kulkurin tarinaa, joka on super mielenkiintoinen omaelämäkerta kulkurista/murtovarkaasta 1800-luvun lopun 1900-luvun alun Villissä Lännessä.

Etsin jatkuvasti uusia helmiä joita katsastaa ja lukea. Kysynpä siis, olisiko kellään teistä suositella omaelämäkertoja, jotka ovat tehneet vaikutuksen/jääneet mieleen tavalla tai toisella?

Kiitos!

1

256

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jh8t5e

      Tiede ja kulttuuri palsta, sieltä kirjat ja novellit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      76
      1069
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      784
    3. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      218
      648
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      34
      482
    5. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      23
      468
    6. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      37
      433
    7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      70
      425
    8. Ihan pikku vinkki

      Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin
      Ikävä
      52
      399
    9. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      44
      399
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      18
      393
    Aihe