Latasin LibreOfficen ja se ei aukea, koska "Käyttöluvat eivät riitä". Mitä tämä tarkoittaa? Kuinka saan toimimaan?
LibreOffice asennus
Apuvaah
26432
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Tarkemmin sanotaan että " ei voi tallentaa, sillä käyttöluvat eivät riitä.Tallenna muuhun sijaintiin." Eli mitä..?
Tiedostot tallennetaan aina omaan kotikansioon.
Liekkönä Chromessa jotain vikaa itse olen saanut muutaman kerran vastaavan ilmoituksen, klikkaamalla toisen kerran latauslinkkiä niin tallennus onnistuu samaan kansioon (lataukset).
Chrome asentuu nykyään käyttäjän kotikansioon mikä johtuu siitä että kuukle haluaa mainosrahat myös sellaisilta käyttäjiltä joilla ei ole järjestelmänvalvojan oikeuksia käyttämälleen koneelle.
Aivan, mutta se ei selitä miksi ilmoitus tulee. Kyseinenhän Ladatut tiedostot on käyttäjän kotihakemistossa, joten siihen on oikeudet tallentaa, ja ellei olisi niin ei se onnistuisi klikkaamalla uudestaan latauslinkkiä. Tätä ongelmaa ei esiinny kuin silloin tällöin.
Help pack menee kyllä ladattuihin tiedostoihin, muuta miksi ei asennuspaketti? Mitä toi tarkottaa mitä ylempänä kirjotin?
Mitä olet tekemässä:
- Olet asentamassa LO ohjelmaa
tai
- Olet tallentamassa jotain LO:lla tekemääsi omaa dokumenttia johonkin kansioon?
Asentamassa. Tai yrittämässä.
Olet ladannut LibreOfficen oikeasta paikasta tottakai?
http://fi.libreoffice.org/
OK. Tarvitset järjestelmänvalvojan oikeudet eli kirjaudu ensin kaikista profiileista ulos ja sen jälkeen kirjaudu sisään järjestelmänvalvojan oikeuksin varustetulle käyttäjätilille ja asenna.
Tai sitten kokeile klikata asennusohjelman kuvaketta hiiren oikealla ja valitse avautuvasta valikosta "suorita järjestelmänvalvojana" (tai joku vastaava)
Tiedostojen lukituksen takia on varmempaa että kirjautuu ennen asentamista ensin pois kaikista käyttäjäprofiileista. Monet asennusohjelmat osaavat itsekkin huomauttaa tästä.
Olen kirjautunut järjestelmänvalvojana aina.
Juurikin sieltä.
Laita kuvakaappaus virheilmoituksesta.
Siis mikä?! Alussa lukeva teksti luki siis lataus tietojen yhteydessä. Eli kun oik alareunasta näytä kaikki lataukset (tms) ja siellä alekkain tiedot latauksista. Sitä vaan ei tallentunut mihinkään.
Windowsissa ei ole käyttölupia ("Käyttöluvat eivät riitä"), siksi pyysin kuvakaappauksen että saisi vähän tietoa mistä on oikeasti kyse.
"Eli kun oik alareunasta näytä kaikki lataukset (tms) ja siellä alekkain tiedot latauksista."
Odotetaan että joku jolla on parempi kristallipallo vastaa kysymykseesi.
Niin mikähän se kuvakaappaus on?
http://fi.wikipedia.org/wiki/Näyttökuva
Eli kuvankaappaus tehdään painamalla alt ja Prt Scr painiketta yhtäaikaa ja sen jälkeen leikepöydällä oleva kuva pitää liittää esimerkiksi Paintiin, jotta se näkyisi.
Taitaa jäädä väliin..
Voit heittää sellaisen kuvankaappauksen vaikka imageshackiin. Ei sinne tarvitse rekisteröityä edes joten turha ujostella :)
http://imageshack.us/
Kokeile ladata testiversio jos se toimisi
http://download.documentfoundation.org/libreoffice/testing/3.6.0/win/x86/LibO_3.6.0.2_Win_x86_install_multi.msi
seuraa tämän ohjeen mukaan. Laita asennuspaketti vaikkapa työpöydälle ja pura asennuskansio kanssa http://fi.flossmanuals.net/libreoffice-opas/ch003_asennus-windowsiin
Ei tule mitään tästä hommasta.
Osta MS-office eli Microsoftin oma officepaketti, niin johan alkaa toimimaan.
Minä luovuin libreofficesta juuri sen vuoksi, kun se tökkäsi niin usein ja käytän Abiwordia tai muita vähän pienempiä ohjelmia.
Tuskinpa käyttöluvat riittävät senkään asentamiseen...
Kokeile ladata Firefoxin tai torrentin kautta. Itsellänikin tulee Google Chromella tuo kyseinen "käyttöluvat eivät riitä tallentamiseen", mutta onnistuu lataamaan Firefoxin kautta.
Olisiko että Chrome estää automaattisesti lataamasta ns. turvattomia paketteja kuten .msi ja .exe