SISARUSTEN OUTO KÄYTÖS?!

N+P

Minulla kissasisarukset, tyttö ja poika, 2,5 v. Pääasiassa sisäkissoja, päivisin käyvät ulkona. Sisäsiistejä molemmat olleet koko pienen ikänsä.
Siispä miksi poika eilen yhtäkkiä päätti KUSAISTA SOHVALLE??? Sitä ei heti päästetty ulos kun se olisi halunnut, mut oli hällä aivan vapaa pääsy hiekkalootallensa, eikä ole ennenkään tuommoista tehnyt.
Liittyykö jotenkin reviirin merkitsemiseen? Toisaalta sehän tehdään ruiskauttamalla, nyt tapahtui ihan istua lösöttämällä... suhina vaan sohvasta kuului...
Toinen kysymys.
Tuossa pari viikkoo sitten oli tilanne, että pojalla oli kynsissään pikkulintu. Tyttö tuli sitä ihmettelemään. Kävi sitte niin että kissojen toisiaan ihmetellessä, lintu karkasi. Seuraava havainto oli että kissat nahistelivat keskenään. Se jäi näkemättä että kumpi teki aloitteen. No siitä seurasi sitten tämä outo ongelma. (siis en tiedä johtuiko se ollenkaan edellä mainitusta, mutta tapahtuipa kuitenkin.)
Eli yhtäkkiä sisko ei voinut jostain syystä sietää veljeään?! (ovat olleet koko ikänsä parhaita kavereita, muita kissoja ei olla ainakaan nähty, maaseudulla asutaan.) Haisteli tätä ja murisi ja sähisi kamalasti. Veli oli aivan huuli pyöreänä että mitä NYT tapahtuu.
Sitä jatkui monta tuntia. Ruokakupilla olivat kuitenkin hetken kylki kyljessä syömässä ihan normaalisti, mutta sitten yhtäkkiä kesken kaiken sisko alkoi taas haistella veljen naamaa ja kylkeä, ja murina sähinä alkoi välittömästi. Ihan niinkuin joku outo haju olisi ollut?
Myöhemmin illalla sama tilanne jatkui. Veli yritti mennä tekemään heidän ikiomaa "nenätestiään" (ollaan hetki nenät vastakkain), mutta sisko ärhenteli, jollon veli perääntyi. (kumpikin ovat siis leikattuja, toim.huom.) Kyllä ne sitten yön kuitenkin pärjäsivät ja ovat maailman parhaita kavereita kun vierekkäin käpertyneenä nukkuvat.
Tästä on aikaa siis pari viikkoa. Muutamana päivänä on sama toistunut, esim. tänään. Ulkoa alkoi kuulua kauhea mouruaminen kun sisko huusi veljelleen. Eivät onneksi ole (vielä) käsiksi käyneet. Toisiaan kovasti haistelevat, siis myös muualta kuin hännän alta.
Minulla ei ole ennen ollut sisaruskissoja, puhumattakaan että kahta kattia kerrallaan. Eli onko tämmönen käytös normaalia sisarusten välillä??? Hirvittää välillä niitä kahestaan jättää.
On vielä kolmaskin juttu.
Sisko ei voi sietää (=pelkää??!!) autossa matkustamista!!! Vaikka kuinka lyhyt matka niin kerkee tortut vääntää kuljetuskoppiin!!! Ja parkuu täysillä koko ajan. Feromonisuihketta olen yhesti koppiin sumuttanut ennen reissua mutta ei auttanut. Olenkin päätynyt siihen ratkaisuun että lootan pohjalle laitan kissanhiekkaa joten ei ihan niin sotkuinen ole lopputulos hahhah... Eli tuleeko tämä automatkustaminen olemaan aina tällaista vai voiko asialle tehä jotain???

1

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hiiops

      Kollikisusi pissaaminen sohvalle kuulostaa täysin mielenosoitukselta, ei sen kummemmalta:)
      Olisiko kisuillanne menossa joku arvoasteikko "taistelu", en kyllä siihen osaa sanoa muuta.
      Yritähän vielä vaan sitä feliwaysuihketta uudelleen automatkoille, muista suihkutella boxiin tarpeeksi ajoissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      464
      8350
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      119
      5740
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      242
      4679
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      41
      4545
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      62
      4062
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3900
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      161
      3680
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1647
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      83
      1042
    10. Mikä on viimeisin asia

      mitä olen sinulle kertonut?
      Ikävä
      41
      799
    Aihe