Viimeinen vuosi ahdistaa

stressaantunut abi

Olen 19-vuotias tyttö. Aloitin kolme vuotta sitten opiskelemaan kaksoistutkintoa, eli siis ammatillista koulua sekä lukiota. Ensi keväänä neljän vuoden aherruksen jälkeen musta pitäis valmistua ravintolakokki ja ylioppilas. Jos pääsen yli tästä suunnattomasta ahdistuksesta!

Koulun aloittaessani 16-vuotiaana muutin omilleni. 18-vuotiaana kyllästyin pelkillä opintotuilla kitkutteluun (käteen jäi n. 300 e kuukaudessa) ja menin viikonlopputöihin. No niitä töitähän riitti ja riittää edelleen niin paljon kun vain jaksaisi tehdä. No, kun on 5 päivää viikossa koulussa ja loput 2 töissä, muutaman viikon jälkeen alkaa jo vähän ottaa voimille.
Nyt olen tämän kesän paiskinut samaisessa työpaikassa hommia kokopäiväisenä, ilman huolen häivää.

Elokuun ja koulun alkamisen lähestyminen ahdistaa. Opinnäytetyötä pitäisi tehdä ja saada se syksyllä palautettua ja samalla luettua syksyn ylioppilaskirjoituksiin. Missä välissä? En ole moneen vuoteen asunut enää vanhempieni luona joten tarvitsen rahaa joten töissä on käytävä.

Tällä hetkellä ensi kevät ja ylioppilaslakki, sekä ammatillisen tutkinnon valmistuminen tuntuu todella kaukaiselta. En varmasti ole ainut joka kokee opiskelupaineita, nyt kaipaan sitä tsemppiä! Kiitos!

1

236

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • opeopeope

      Ensinnäkin nostan sinulle ja sisukkuudellesi hattua. Enkä ihmettele ahdistustasi elokuun lähestyessä. Mutta jos olet selvinnyt tähän asti niin ihan varmati ensi vuodestakin.

      En tunne opiskelualasi opiskelusysteemiä ( toisen alan edustaja). Miten teillä rytmitetään ammattiaineet ja lukioaineet vai rytmitetaankö mitenkään? Siis eri jaksoissa tai viikkoina vai ihan sekaisin?

      Jos mahdollista jaksota itsellesi ensi lukuvuosi. Ensin syksy ja sitten kevät. Keskity siihen mikä on meneillään ja jätä toinen asia odottamaan. Jos teet opinnäytetyöyä niin keskity siihen. Lukio aineet toisena päivänä tai viikkona. Tämä ei ole helppoa, mutta yritä.

      Voisitko mitenkään hellittää työntekoa tilapäisesti? Tulisitko toimeen jonkin aikaa ihan minimi tuloilla?

      Miten paljon opinnäytetyöltä vaaditaan? Onko se kirjallinen työ vai jonkilainen työnäyte tai näyttö? Asetatko riman kuinka korkealle?

      Tärkeimmäksi ohjeeksi antaisin, että teet ihan kirjallisen opiskelusuunnitelman itsellesi. Keskustele opon ja ryhmänohjaajan kanssa. Heille kuuluu ohjaus myös näissä asoissa.

      Tsemppiä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      344
      12128
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      157
      11174
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      279
      6532
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      255
      5327
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      191
      3799
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      176
      3603
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      60
      2651
    8. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      149
      2226
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      13
      1894
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      18
      1781
    Aihe