Olen 19-vuotias tyttö. Aloitin kolme vuotta sitten opiskelemaan kaksoistutkintoa, eli siis ammatillista koulua sekä lukiota. Ensi keväänä neljän vuoden aherruksen jälkeen musta pitäis valmistua ravintolakokki ja ylioppilas. Jos pääsen yli tästä suunnattomasta ahdistuksesta!
Koulun aloittaessani 16-vuotiaana muutin omilleni. 18-vuotiaana kyllästyin pelkillä opintotuilla kitkutteluun (käteen jäi n. 300 e kuukaudessa) ja menin viikonlopputöihin. No niitä töitähän riitti ja riittää edelleen niin paljon kun vain jaksaisi tehdä. No, kun on 5 päivää viikossa koulussa ja loput 2 töissä, muutaman viikon jälkeen alkaa jo vähän ottaa voimille.
Nyt olen tämän kesän paiskinut samaisessa työpaikassa hommia kokopäiväisenä, ilman huolen häivää.
Elokuun ja koulun alkamisen lähestyminen ahdistaa. Opinnäytetyötä pitäisi tehdä ja saada se syksyllä palautettua ja samalla luettua syksyn ylioppilaskirjoituksiin. Missä välissä? En ole moneen vuoteen asunut enää vanhempieni luona joten tarvitsen rahaa joten töissä on käytävä.
Tällä hetkellä ensi kevät ja ylioppilaslakki, sekä ammatillisen tutkinnon valmistuminen tuntuu todella kaukaiselta. En varmasti ole ainut joka kokee opiskelupaineita, nyt kaipaan sitä tsemppiä! Kiitos!
Viimeinen vuosi ahdistaa
1
217
Vastaukset
- opeopeope
Ensinnäkin nostan sinulle ja sisukkuudellesi hattua. Enkä ihmettele ahdistustasi elokuun lähestyessä. Mutta jos olet selvinnyt tähän asti niin ihan varmati ensi vuodestakin.
En tunne opiskelualasi opiskelusysteemiä ( toisen alan edustaja). Miten teillä rytmitetään ammattiaineet ja lukioaineet vai rytmitetaankö mitenkään? Siis eri jaksoissa tai viikkoina vai ihan sekaisin?
Jos mahdollista jaksota itsellesi ensi lukuvuosi. Ensin syksy ja sitten kevät. Keskity siihen mikä on meneillään ja jätä toinen asia odottamaan. Jos teet opinnäytetyöyä niin keskity siihen. Lukio aineet toisena päivänä tai viikkona. Tämä ei ole helppoa, mutta yritä.
Voisitko mitenkään hellittää työntekoa tilapäisesti? Tulisitko toimeen jonkin aikaa ihan minimi tuloilla?
Miten paljon opinnäytetyöltä vaaditaan? Onko se kirjallinen työ vai jonkilainen työnäyte tai näyttö? Asetatko riman kuinka korkealle?
Tärkeimmäksi ohjeeksi antaisin, että teet ihan kirjallisen opiskelusuunnitelman itsellesi. Keskustele opon ja ryhmänohjaajan kanssa. Heille kuuluu ohjaus myös näissä asoissa.
Tsemppiä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään13813192Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen843648Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,952914Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?361389Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2751374Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1511319Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151274Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141194- 811071
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin205979