Viimeinen vuosi ahdistaa

stressaantunut abi

Olen 19-vuotias tyttö. Aloitin kolme vuotta sitten opiskelemaan kaksoistutkintoa, eli siis ammatillista koulua sekä lukiota. Ensi keväänä neljän vuoden aherruksen jälkeen musta pitäis valmistua ravintolakokki ja ylioppilas. Jos pääsen yli tästä suunnattomasta ahdistuksesta!

Koulun aloittaessani 16-vuotiaana muutin omilleni. 18-vuotiaana kyllästyin pelkillä opintotuilla kitkutteluun (käteen jäi n. 300 e kuukaudessa) ja menin viikonlopputöihin. No niitä töitähän riitti ja riittää edelleen niin paljon kun vain jaksaisi tehdä. No, kun on 5 päivää viikossa koulussa ja loput 2 töissä, muutaman viikon jälkeen alkaa jo vähän ottaa voimille.
Nyt olen tämän kesän paiskinut samaisessa työpaikassa hommia kokopäiväisenä, ilman huolen häivää.

Elokuun ja koulun alkamisen lähestyminen ahdistaa. Opinnäytetyötä pitäisi tehdä ja saada se syksyllä palautettua ja samalla luettua syksyn ylioppilaskirjoituksiin. Missä välissä? En ole moneen vuoteen asunut enää vanhempieni luona joten tarvitsen rahaa joten töissä on käytävä.

Tällä hetkellä ensi kevät ja ylioppilaslakki, sekä ammatillisen tutkinnon valmistuminen tuntuu todella kaukaiselta. En varmasti ole ainut joka kokee opiskelupaineita, nyt kaipaan sitä tsemppiä! Kiitos!

1

233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • opeopeope

      Ensinnäkin nostan sinulle ja sisukkuudellesi hattua. Enkä ihmettele ahdistustasi elokuun lähestyessä. Mutta jos olet selvinnyt tähän asti niin ihan varmati ensi vuodestakin.

      En tunne opiskelualasi opiskelusysteemiä ( toisen alan edustaja). Miten teillä rytmitetään ammattiaineet ja lukioaineet vai rytmitetaankö mitenkään? Siis eri jaksoissa tai viikkoina vai ihan sekaisin?

      Jos mahdollista jaksota itsellesi ensi lukuvuosi. Ensin syksy ja sitten kevät. Keskity siihen mikä on meneillään ja jätä toinen asia odottamaan. Jos teet opinnäytetyöyä niin keskity siihen. Lukio aineet toisena päivänä tai viikkona. Tämä ei ole helppoa, mutta yritä.

      Voisitko mitenkään hellittää työntekoa tilapäisesti? Tulisitko toimeen jonkin aikaa ihan minimi tuloilla?

      Miten paljon opinnäytetyöltä vaaditaan? Onko se kirjallinen työ vai jonkilainen työnäyte tai näyttö? Asetatko riman kuinka korkealle?

      Tärkeimmäksi ohjeeksi antaisin, että teet ihan kirjallisen opiskelusuunnitelman itsellesi. Keskustele opon ja ryhmänohjaajan kanssa. Heille kuuluu ohjaus myös näissä asoissa.

      Tsemppiä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      210
      14753
    2. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      18
      2160
    3. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      38
      1853
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      94
      1196
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      126
      1171
    6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      22
      1090
    7. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      872
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      73
      735
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      80
      693
    10. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      80
      688
    Aihe