Olen tuossa kemmua kahtellut ja alkanut miettiä näiden kahden välillä. Saisiko jotain kokemuksia näistä vehkeistä tai lähinnä Yamahasta. Millainen on kulutus maantiellä ja jättääkö husset ja kotkat.
Husse SM 125 vs Yamaha YZ 125
11
4642
Vastaukset
- Eunukki
Ei jätä Hussea eikä kotkaa :D:D:D
- ddgesr
ei missään nimessä jätä yz on ihn lussu paksa
- Hvälykääpiöt
Tiedätkö mikä vittu on yz, yztassa on 5 hevosvoimaa enemmän kun kotarissa että mikäs vittu se sä oot mitää sanomaa?
- KTM > Husse / Yamaha
SM varmaan yhtä katulaiska kun se YZ. Jos haluut kotarit jättää hussella nii hommaa sitten WR (kisapiikki, maksaa ihan vitusti :))
Itellä huonoja kokemuksia hussesta, ja kuluttaa ihan pirukseen.
Mopona oli yamaha DT ja yamahasta paljon paremmat kokemukset. Nyt vielä husse tallissa mutta en kyllä hussea osta uudestaan. En sano että kaikki ois kehnoja mutta kokemuksiahan täällä kysyttiin.
Oma husse kuluttaa (kesällä) n. 6 litraa satasella. Talvella enemmän, koska suuttimia pitää suurentaa että saa riittävästi bensaa.
Sit myös Yamaha tulee paljon halvemmaksi. Jos sattuu vaikka leipomaan kiinni (ihan yhtä mahollista molemmissa varmaankin), yamahan osat paljon halvempia. Vaikkapa Hussen mäntä ~130€ kun taas Yamahaan ~70€.
YZ varmaan saa jättämään nää katulussut hussetkin kun ottaa kurit pois putkesta ja vaihtaa kaasaria, tai sitten ostaa saman tien teharin. Sama pätee kyllä toisinpäinki. Kotaria kyllä varmaan suosittelisin mieluiten, vaikka ovatkin kalliita. Mutta jos rahasta ei oo pulaa ni kotaria sit. Tosin kotareita ostaessa ei tiedä mitkä on miiteissä raiskattuja paskoja ja mitkä on hyvin pidettyjä. Kyllähän sen toki saattaa huomata paikan päällä mutta kuitenkin.
Vaikka ketjun alottaja ei enää varmasti katso tätä ni muille nyt sitten jos selailette ja samaa funtsitte.Tiedätkö sinä kyrpä mikä YZ on? YZ on Yamahan valmistama kisapiikki, ihan siinä missä vaikka se kotarikin. Tehot ovat keskenään verrannolliset.
Noita YZtoja ei ihan helposti saa kilpiin ja suurin osa noista onkin johonkin deeteen runkoon rakennettuja.
Hussen SMään tuota YZtaa ei pidä edes verrata. Husse on katulussu, niinkun piikkideetee ja YZ ihan eri planeetalta moottorin suhteen.
Jätä funtsimiset muille noilla tiedoilla, kiitos!
- Nakkipaska22
Osta esim tm 125 kiertää vitusti paremmin ku husse,ktm ja yz
Mäntä maksaa 50e- Jutustelija1
YZ on Yamahan kisapiikki ja siis crossi eikä sillä saa ajaa kadulla.
Mutta kisapiikit on järjestäen hyviä eikä ne pienet erot estä valitsemasta sitä joka itsestä parhaalta tuntuu. - KTMjaMuitaVermeitä
Jutustelija1 kirjoitti:
YZ on Yamahan kisapiikki ja siis crossi eikä sillä saa ajaa kadulla.
Mutta kisapiikit on järjestäen hyviä eikä ne pienet erot estä valitsemasta sitä joka itsestä parhaalta tuntuu.Tuosta voi katsella meikäläisen vanhoja vermeitä: http://mattiviikate.blogspot.com/
Tuossa vielä suorat linkit niihin juttuihin joissa on kuvia prätkistä Blogissa:
http://mattiviikate.blogspot.com/2011/02/pictures-from-suzuki-gsx-r-1000-03.html
http://mattiviikate.blogspot.com/2011/02/pictures-of-kawasaki-zx-9r-01.html - Anonyymi
Jutustelija1 kirjoitti:
YZ on Yamahan kisapiikki ja siis crossi eikä sillä saa ajaa kadulla.
Mutta kisapiikit on järjestäen hyviä eikä ne pienet erot estä valitsemasta sitä joka itsestä parhaalta tuntuu.Neekeeri kittei on olemas
- husseonhyvämopo
Yamaha yz ja husse sm eroja. mm. hussesta vaihdat sylinterin kerran viikossa ja sähkö vikoja vähintäänkin tarpeeksi, mutta kyllä siitä saattaa lähteä huimat noin 30 hp (vitun katulaiska). Sitten Yamaha yz 125 on crossi ja kisapiikki kuten ktm exc 125. Tehot on samaa luokkaa kotkan kanssa ja yleensä dt 125 rungolla tai runkonumerolla. Joten jos haluat hyvää tallipätkää päivittäin osta husse sm!
Tilatkaa myös mopoprot youtubesta :D (en onneksi itse esiinny videoissa)
:D :D :D :D- Anonyymi
Ktm exc on enduro josta lähtee noin 30hp ehkä vähän enemmän, ktm sx on crossi josta lähtee 40hp mutta sitä ei saa kilpiin toisinkuin yamaha yz 125 joka on myös crossi josta lähtee 40hp ja crosseista lähtee enemmän tehoa kuin enduroista ne on 2 eri asiaa enskoja saa kilpiin crosseja ei paitsi jos laitat yztaan yamaha dt 125 rungon/runkonumeron tai yamaha yzn jonkun 90 luvun rungon en tiedä tarkkaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5252514Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial512207Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2032158Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle101463Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191450Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip491343- 971318
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621131Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise911096Unohdettu parannuksen kaste
Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?6931035