Delvac MX 15w-40 vs. Teboil HPD 15w-40

EN500C

Olen nyt pyörittänyt koneessa Belrayt ja Castrolin punaiset "huippuöljyt" ja aina vaan kuumana alaspäin vaihtaessa takertelee. Kytkin lamellit ja jouset uusittu 1500 km sitten. Nyt sitten aion koittaa Teebeen öljyä koneessa kun tynnyri nurkassa kotona. Moni Kawasti käyttää Delvacia koneessa, mutta miten TB HPD?
sama api luokka ainakin. Ja pyörän vaatimus API SE, SF,SG.
Kytkinlamellit kevlaria..

3

581

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1000cc

      Synteettiset öljyt, nykyään kytkimet on suunniteltu nimenomaan synteettiselle, se on jo otettu huomioon älä laita mitään mineraaleja kaikki takertelee vaihteet ja kytkin mineraaleilla koska ominaisuudet ei niillä riitä.

      Kepulihuollot saattaa laittaa mineraaleja koska vanhat uskomukset pyörii virheellisesti mielessä.

      • 1000cc

        Tiesitkö "sisäänajosta" sen tarkoitus on leikata männänrenkailla harjat sileiksi siksi painetta tarvitaan renkaan sisäpuolelle jottei männänrengas naarmuttaisi itseään läpipuhalluskuntoon.


    • EN500C

      No niin tämä kepuliukko heitti HPD:t koneeseen ja pieni lenkki ja vaihteet toimii paremmin kuin koskaan. Ja Kawasaki ei vaadi lisäainestusta kytkimelle ennen vuotta 2001, ja mulla vanha paska 1996. Joka tapauksessa vedän 1000 km lenkin niin puhdistuu männän renkaat ym. kököstä. Sitten vaihdan öljyt ja taas suodattimen. Jonka jälkeen normivaihtoväli 5000 km. Alan pikku hiljaa uskoa noita
      vanhoja partoja ja niiden kokemuksia. Mulle ihan sama maksaako öljy 20 € litra vai 3 € litra, kunhan toimisi. Ja tässä näyttäis käyvän niin että TEEBEET koneessa tästä lähtien. Muut saa tehdä mitä haluaa. Kiekatkin minulla pysyy aina alle 9000rpm.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      231
      3038
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      125
      2171
    3. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      218
      1726
    4. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      14
      1705
    5. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      292
      1540
    6. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      47
      1277
    7. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      51
      1243
    8. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      110
      1065
    9. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      58
      984
    10. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      92
      975
    Aihe