Lapset voi muuttaa estopalveluita mobiililla oma.saunalahdella

Rahat pois...

Helou!

Varokaapa isät ja äidit Saunalahden liittymää jonka olette lapsellenne hankkineet ja puhelinta johon voi ladata mobiilin oma.saunalahti-palvelun. Vaikka olisitte tilanneet lisäpalveluna puhelu- ja tekstiviestiestot niin JOS et ole älynnyt käydä ruksaamassa nettipalveluista pois mobiili.oma-saunalahti-jotainpalvelua pois, niin lapsi/nuori voi latauksen jälkeen muuttaa kaikki asetukset haluamikseen.

Lapsi ei tarvitse äidin tai isin hallussa olevia salasanoja muutokseen. Tätä ei tiennyt tai ei ainakaan sanoneet asiakaspalvelijat kun olin älyttömästä laskusta yhteydessä. Asiakaspalvelu tolkutti että olen luovuttanut salsanani lapselle kun hän oli käynyt muuttamassa txt-viestiestoja, josta tuloksena oli 64 euron lasku.

Saunalahden asiakaspalvelu, ohjeistus yleensä eikä mikään tuo esille että mobiililla oma.saunalahti-ohjelma ei ole automaattisesti estetty - vaan se pitää käydä ruksaamassa päälle erikseen. Tai ilmeisesti pyytää asiakaspalvelua ruksaamaan.



Eli: pitäkää joka tapauksessa oma.saunalahti tunnarit piilossa ja käykää ruksaamassa esto mobiilille oma.saunalahti-palvelulle!!!! Saatte kyllä etsiä jonkin aikaa kun löydätte sen nettipalvelusta...

Tämä tarina on TOSI!


Nimim. Arvosana asiakaspalvelusta -1

3

365

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei vanhemman syy!

      Kasvatusvastuuhan tietenkin on operaattorilla. Joten jos lapset ovat toimineet typerästi on se myös operaattorin vika.

      Samoin jos nyt vaikka kiviä heittelisivät ikkunoihin, niin on niiden kivien ja ikkunoiden syy selkeästi tästä koituva vahinko!

      Pahuksen kivet ja ikkunat, haastan ne oikeuteen!

    • Kaniperhe

      Tällainenkin valitus on joskus tullut kuultua:

      On naapudeiden ja heidän kaniensa vika, että omat pikku kullannuput livahtavat aidanraosta naapurin pihalle poimimaan ja syömään kaninkakkaa.

    • saunalahden asiakas

      Vika on kyllä ollut siinä, että liittymä on merkitty omistajan omaan käyttöön. Jos vanhempi avaa lapsellensa liittymän, jonka käyttäjäksi on määritelty omistaja (eli vanhempi), niin silloin käyttäjällä on omistajan käyttöoikeudet OmaSaunalahti-palvelussa.

      Jos liittymä tulee muun kuin omistajan käyttöön, liittymälle pitää määrittää erikseen käyttäjä. Esim. vanhempi on omistaja, lapsi on käyttäjä. Tällöin käyttäjällä ei ole liittymän hallintaoikeuksia, ei myöskään OmaSaunalahdessa. OmaSaunalahdesta pystyy silti näkemään liittymän saldon ja puheluerittelyn, sekä häiriötiedotteet (jos sitä ei ole estetty).

      Mutta tätäkään ei ole osattu selittää asiakaspalvelussa. Se ei tosin ole yllätys, niin asaintuntematonta porukkaa on töissä puhelinoperaattoreiden asiakaspalveluissa (kokemusta on...).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      74
      6334
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      41
      5398
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      61
      4264
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      73
      4132
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      67
      3891
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      74
      1208
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      327
      1082
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      58
      1038
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      32
      870
    10. Toivotko, että

      Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?
      Ikävä
      62
      821
    Aihe