TEERIRANTA

54 Raumalta

Melkein vahingossa pohjoiseen mennessä pysähdyimme yöpymäänTeerirantaan Hossaan lähellä Kuusamoa. Sinne teki mieli jäädä: pelkistetyt ja vaatimattomat puitteet , upea luonto, rauhallista ja avaraa, miellyttävä asiakaspalvelu. Koiran kanssa oli mukava lenkkeillä ja sitä sai uittaa. Oli myös ilo seurata omistajan hevosten elämää aitauksessaan. Pieneen rantasaunaan aivan rannassa pääsi kylpemään halvalla. Paljon ei maksanut yöpyminenkään alueella.

Ehdottomasti rauhaa ja luonnollista ympäristöä kaipaaville oikea paikka. Ainakin meille tämä Teeriranta tuntui "kuuden alueen" asuntoautokierroksen yöpaikoista aidoimmalta luontoympäristöltä ja jätti positiivisemman muistijäljen.

5

3590

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Teerirannan fani

      Minä olen myös lomaillut Teerirannan leirinnässä ja ja minulla jäi yhtä positiiviset mielikuvat paikasta kuin sinulla. Alue on todella rauhallinen ja lähistöltä löytyy paljon mielenkiintoisia paikkkoja esim Julma-Ölkyn kanjonijärvi. Pieni rantasauna oli juuri sellainen kuin saunan pitää ollakin ja järvestä oli mukava onkia ahvenia. Soutuveneet olivat vapaasti käytettävissä ja illalla soudellessa tyynellä hiljaisella järvellä, tajusi että tätä se ONNI on.

    • FiksuAik

      juu, kiitos kesän Urhoista...

    • etelä

      Teerirantaan olen lähdössä just nyt, paras paikka Kuusamossa

    • Kaunispaikka

      Sattumalta tulimme Teerirantaan pääsiäisenä 1987. Vietimme siellä rattoisan Pääsiäisen seudun perheenikanssa. Oltiin ainoot asiakkaat silloin. Se oli sen vanhan yrittäjän aikaan. Sinne tuotiin maitotonkalla juomavedet.
      Paikka oli mahtava lunnon helmassa, käytiin paikalliset nähtävyydet, Julmölkky,jne.. katsomassa. Meillä oli m.kelkat mukana joilla kävimme rajavyöhykkeellä ja vähän ylikin josta seuras "rajaloukkaus sakko" n. 1000mk. Silloista rahaa. Se oli senaikaisen Kuusamon Nimismiehen virkaintoisuuden ansioo. Kyseinen Nimismies tuomittiin sittemmin talousrikoksista mökkikauppoihin liittyvistä?? Ja ainakin menetti virkansa, mikäli oikein muistan? Poikkesin kuitenkin pohjoisen reissulla seuraavana kesänä paikalla tervehtimässä yrittäjää joka totes että hän luuli etteemme tule koskaan käymään paikassa johtuen tämän Nimismiehen virkaintoisuudesta?
      Sanoin hänelle etten ole niin herkkähipiäinen enkä varsinkaan syytä tätä yrittäjää selkkauksesta.. Ja olihan minullakin syytä virheeseen jota länsisuomalaisena en noteerannut.
      Myöhemmin kun reissattiin Kuusamossa poikettiin yöksi Teerirantaan, se oli 2008 tai 09, en muista tarkemmin. Silloin oli yrittäjä vaihtunut ja alueella oli Venäläisiä marjanpoimijoita majoittunut Teerirantaan.

      Pikka oli jotenkin kokenut ränsistymisen joka ei ollut enää entisensä..

      Hienoja muistoja kuitenkin..

    • AapeliAbsurdi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      316
      8095
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      97
      6309
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      174
      3651
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      38
      2346
    5. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      66
      2260
    6. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      39
      2153
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      22
      2136
    8. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      196
      2004
    9. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      83
      1867
    10. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      48
      1575
    Aihe