Hankin taannoin tuollaisen mainion veneen,mutta purjeiden nosto sitloorasta mielestäni lian pienten vinssien avulla on tuskaa. Kuuluuko "tähän malliin" vaan yksinkertaisessti noin pienet vinssit..? Taaenpana on genuan skuuteille löytyy järeämmät kakstoimiset pelit. Teenkö jotain väärin?
Shipman 28 :n purjeiden nosto
13
355
Vastaukset
- 9231
Hmm, kyllä tuon kokoisessa veneessä pitäisi ison saada ylös ilman vinssejä.
Mutta jos et saa, niin käytä sitten genua vinssejä. - av
Missä voimat???
No nytpä herää epäilys, että kaikki ei ole ihan kunnossa.
1) Onko purjeessa ratsastajat vai syötetäänkö etuliikki uraan. Jos on ratsastajat, kannattaa tarkastaa niiden kunto. Jos liikkiura, niin sitten tietenkin katsastetaan liikkiköyden ja -uran kunto. Liikkiköyttä voi voidella hieromalla kynttilää siihen pintaan.
2) Ovatko vinssit huollettu. Ne nimittäin pakkaavat jäykistymään aikain kuluessa. Avaaminen, puhdistus, voitelu ja kokoaminen ei ole suuren suuri työ.
3) Sitten on toki sekin mahdollisuus, että nostimet kohtaavat muita vastuksia matkalla. En tiedä, millaista ahdistusta mastonhuipun mahdollisesti juuttuneet pylpyrät aiheuttavat, mutta ehkä nekin voivat olla rikkoina rokassa.- 2929
Mulla on varmaan alkuperäinen systeemi omassa Shipmanissa, eli isolle ei ole vinssiä ollenkaan ja genualle on pieni vinssi mastossa. Eli purjeet nostetaan mastolla ja purjeen liikki menee suoraan uraan. Isossa ei tarvitse vinssiä ollenkaan vaan purjeen saa kiristettyä käsin tarpeeksi tiukalle. Genuan nostinvinssi on sellainen pieni alkuperäinen andersen ja riittää juuri ja juuri genuan nostoon.
- ship-boy
2929 kirjoitti:
Mulla on varmaan alkuperäinen systeemi omassa Shipmanissa, eli isolle ei ole vinssiä ollenkaan ja genualle on pieni vinssi mastossa. Eli purjeet nostetaan mastolla ja purjeen liikki menee suoraan uraan. Isossa ei tarvitse vinssiä ollenkaan vaan purjeen saa kiristettyä käsin tarpeeksi tiukalle. Genuan nostinvinssi on sellainen pieni alkuperäinen andersen ja riittää juuri ja juuri genuan nostoon.
KIITOKSIA neuvoista. Täytyy viedä vene mastonosturin alle ja käydä ylhäällä katsomassa pylpyrän "notkeus",sekä ratsastajien liikkuvuus. Olen käyttänyt joskus silicon'ia ratsastajissa. Jep,kiitoksia vielä.
- puutappi
ship-boy kirjoitti:
KIITOKSIA neuvoista. Täytyy viedä vene mastonosturin alle ja käydä ylhäällä katsomassa pylpyrän "notkeus",sekä ratsastajien liikkuvuus. Olen käyttänyt joskus silicon'ia ratsastajissa. Jep,kiitoksia vielä.
Maston uraan on hyvä ruiskuttaa teflon-sprayta. Se on todettu hyväksi ainakin omassa puumastossani.
- seppomartti
Kun vinssit on putsattu ja voideltu, kynttilät ja teflon-sprayt saatu mastouraan niin sitten kannattaa katsoa pylpyrät maston huipussa. Ne ovat todennäköisesti muovia ja vanhuuttaan heikkenevät. Halkeamista edistää liian paksut köydet. Haljennut pylpyrä ei pyöri. Veikkaan, että kitkan lähde on maston huipussa. Siis puosun tuoli esille ja mastoon. Ei oikein pysty vaihtamaan laskematta mastoa.
- FF 27
Miten äijän saa mastoon, jos purjekin tekee tiukkaa?
- seppomartti
FF 27 kirjoitti:
Miten äijän saa mastoon, jos purjekin tekee tiukkaa?
Nostetaan ensin esim talja niin pääsee yksinkin ilman apuvoimia. Muitakin keinoja on.
- FF 27
seppomartti kirjoitti:
Nostetaan ensin esim talja niin pääsee yksinkin ilman apuvoimia. Muitakin keinoja on.
No kerro nyt ne muutkin, jos tulee joskus tarpeeseen. Kiitos.
- seppomartti
FF 27 kirjoitti:
No kerro nyt ne muutkin, jos tulee joskus tarpeeseen. Kiitos.
On tikkaita, joita voi nostaa ison liikkiuraan. En ole koskaan kokeillut. On puosuntuoleja, joissa jalkavoimia käyttäen voi yksinään hivuttaa itsensä ylös köyttä pitkin ilman, että joku joutuu vinssaamaan. Surkean hidas ja aika kallis. SVB:n hinta taisi olla vajaa 300€. Sitten on vuorikiipeilijän solmukikkoja, jotka myös perustuvat jalkavoimien käyttöön. Näitä en osaa yksityyiskohtaisesti neuvoa. Toimivin minun käsissäni on ollut puosuntuoliin liitetty talja, joka fallilla nostetaan toppiin ja käsivoimille hinataan tuoli sopivaan korkeuteen. Köysilukkona ison skuuttiin tarkoitettu rapuknaapi plokit. Solmulla varmistus työn ajaksi.
- olivia 3
FF 27:lle,mitä tekemistä on "äijän" mastoon saamisella ja purjeen nostolla..?
Hänhän kirjoitti isonpurjeen noston vaikeuksista eikä mastoon kiipeämisestä.
Luin että hän veisi veneensä mastonosturin alle ja kävisi tsekkaamassa pylpyrän.
Ei ehkä kannattaisi muunnella asioita. Hyvää kesää kuitenkin hänellekin.- FF 27
Kysymykseni oli esitetty seppomartille ja liittyi puosun tuolin käyttämiseen tällaisessa tapauksessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PropsApp Koodi
Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset23518Persut yrittävät epätoivon vimmalla
kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a1003366"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin572863IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n
eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-612673Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen
Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.922475Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭542181Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!
Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä241373- 961298
Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen on selvä
On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen joten3651190Hämmentävä muutos tv:ssä: Roope Salminen OUT, Sointu Borg IN!
Roope OUT, Sointu IN! Mitä tykkäät tästä muutoksesta? Suositun Myyrä-seikkailusarjan alusta asti juontohommissa on oll171065