Terve, tässä poistelin turhia ohjelmia je niin poispäin.
Sitten tuli vastaan "Ask toolbar"
ja "Ziggy tv updater"
Kumpaakaan ei voi poistaa.
Ja ohjelmallakaan ei voi poistaa niitä, miten saisi ne pois ilman windowsin uudelleenasennusta?
ZiggyTV Vie 75% ramista :(
Malware!
17
448
Vastaukset
- Reinstall
Aina kun saa haittaohjelman niin kannattaa asentaa koko Windows uudestaan, muuten sinne saattaa edelleen jäädä lymyilemään jotain haittaohjelmia mitä ei ole edes havaittu.
- ugga pugga
Sammuta niiden palvelut ensin. Koita sitten poistaa. Palvelut ja prosessit saat esiin painamalla ctrl vasen shift esc . Koita sieltä etsiä jotain ask, ziggy alkuisia juttuja ja sammuta ne.
- 11
Windowsiin ei voi tarttua haittaohjelmia.
- 17+4
Kokeile vikasietotilassa CCleanerillä ohjelmat-valikossa.
- Aloittaja12345
Kokeilin jollakin "perfect uninstaller":illa poistaa sitä, mutta aina tulee joka tavalla kun poistaa "Can't uninstall this file"
- Linux sucks
Taas valehteleva linux kumipää keksii haitakevalheita ihanasta Windowsista.
- !
Sen viestejä poistetaan niin paljon sodat-palstalta, että se on tullut tänne meuhkaamaan!
- nykyÄly
! kirjoitti:
Sen viestejä poistetaan niin paljon sodat-palstalta, että se on tullut tänne meuhkaamaan!
jaa tuas tullOO K Ä R H Ä M Ä Ä !
- luultavasti tuolla
lähtee http://www.softpedia.com/get/Security/Secure-cleaning/Any-File-Remover.shtml
kokeilin toisessa koneessani ja kaikki lähti mitä poistin kannattaa katsoa mitä poistaa ettei lähde varpaista kynnetkin- ask toolbar
lähtee tuolta lisää poista osiosta normaalisti
- lopuksi nortonilla
ask toolbar kirjoitti:
lähtee tuolta lisää poista osiosta normaalisti
ja antaa sen uudellenkäynnistää kone http://security.symantec.com/nbrt/npe.aspx?ssdcat=221&lcid=1035&origin=unk&env=production&tooltype=NMR
- tuo poistaa
lopuksi nortonilla kirjoitti:
ja antaa sen uudellenkäynnistää kone http://security.symantec.com/nbrt/npe.aspx?ssdcat=221&lcid=1035&origin=unk&env=production&tooltype=NMR
rikkoutuneen ohjelmankin http://www.download.fi/jarjestelma/ohjelmien_poisto/revo_uninstaller_portable.cfm
- Miten edes sait ne?
Miten sait ylipäänsä asennettua ZiggyTV:n tai Ask Toolbarin?
Aina kun on asennuksessa kohta, jossa kysytään, haluatko custom vai jonkun "recommended / normal" -asennuksen, niin valitse custom ja klikkaa pois kaikenmaailman ylimääräiset härpäkkeet kuten Ask Toolbarit.
Ask Toolbar ja ZiggyTV taitavat mennä samaan kategoriaan kuin mm. BonziBuddy. Niitä ei pitäisi tulla koneellesi ellet ole hyväksynyt niiden asennusta. Kaikissa "recommended installationeissa" tuo ylimääräinen törky asentuu automaattisesti. Luultavasti ohjelman valmistaja saa rahaa siitä, että lisää asennukseen noita ylimääräisyyksiä. Kaikissa tapauksissa olen itse kuitenkin pystynyt välttämään niiden asentamisen valitsemalla custom installation jne.- !
Se valehtelee! Ei Windowsiin voi saada haittaohjelmia.
- Anonyymi
Kun häntä ei enää ole.
Niin kauas kun hän(hän.) siirtää meistä rikkomukset?
Malware poisto, tieliikenne joka on vasen ,oikean väärä käyttö alueet ei voi TV käyttää, koska aina kaivuri kaivaa montua. - Anonyymi
Poliisin aloitus TV Ranska nilkka poikki sää/tuuli Lamminaho Pyhäsalmi. TV Telia.
Kauppojen hirtehis huumori.
Lääkäri virus, ehkä Juha matic arvio poliisi virus?
Toki voisi miettiä, ajatella kaikkea ei pidä toteuttaa kun kuitenkin kesken jää. Asennna MalWare-ohjelma koneelle niin ei tarvi matojen kanssa luikerella. ;)
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1845131Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813666Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers83413SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt613127SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun363101SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412316Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1042275Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?302142Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan762110Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja922059