Mikä on ollut paras ranta paikka missä olette käyneet. Itse olen tykännyt Egyptistä ja Kroatiasta!
Paras rantalomakohde!?
12
807
Vastaukset
- Side.
Kreikassa ihan kivat rannat ja Turkissa. Side mielastäni tosi kiva.
- ei kiinnosta
Lukuisat Thaimaan matkat ja 2 kertaa Tahitilla ja kerran Balilla. Kyllä nämä Kreikat ja Turkit jättää suosiolla rauhaan....
- :-)
Itse olen aivan rakastunut Turkin Sideen.
- hiekkarannat
Miten kukaan voi sanoa Kroatiaa hyväksi rantalomakohteeksi. Jos tykkää maata kapeilla kaistaleilla ku sillit purkissa ja kivien päällä niin ehkä siten.
Rantalomakohteeksi en sitä sanoisi. Kirkkaat vedet toki.- Anonyymi00012
Asuntomme Kroatiassa oli pikkukaupungin rannassa olevan talon ylimmässä, toisessa kerroksessa ja ulko-oven ja rannan välissä kulki kapea, vähän liikennöity tie.
Kävimme uimassa mutta makoilu oli vähissä. Vuokrasimme auton ja ajelimme pitkin rannikkoa.
Yksi päivä meni Splitissä.
Kävimme myös Bosnia-Hertsegoviniassa ja Serbiassa.
Itse asuinkylässämme emme kuulleet muuta kuin paikallista kieltä ja ilmeisesti varsinaisen turismin puuttumisesta johtuen olivat varsin huolettomia yritystensä miehittämisessä. Kaikki liikkeet olivat pieniä ja jopa kellosepän liike oli keskipäivällä tyhjänä kaikkine koruineen ja kelloineen ovi auki. En toedä miten pitkään mutta ainakin ne muutama kymmenen minuuttia mitkä tölläilyyn ja kahvitteluun pysyi puolti tyhjänä avoimine ovineen.
Sanoin vaimolleni ääneen, että tyyli muuttuu jahka ulkkareita tai edes ulkopaikkakuntalaisia omia kansalaisia alkaa liikkumaan paikkakunnalla.
Tuo havainto ei ollut hetken ilmiö vaan jokapäiväinen aina kun olimme paikalla.
Yksi tapaus jäi mieleeni pysyvästi. Vielä valoisaan aikaan iltapäivällä olimme kävelemässä hieman kylän ulkopuolella. Seinättömässä katoksessa oli ikääntyneitä ukkoja kortilla pulloineen. Erehdyimme sivulle katsomaan koska minua kiinnosti pelasivatko ukot jotain tuntemaani peliä. Ukkojen keskellä olevalla pöydällä oli kolkoita. Olimme kai turhan pitkään kun meidät noteerattiin ja eräs ukko sanoi meille jotain. Emme ymmärtäneet puhetta emmekä ymmärtäneet poistuakaan. Yksi ukko näytti pulloaan ja ojensi sitä minun suuntaani vaikka olin usen metrin päässä. En halunnut pahoittaa tarjoajan mieltä vaan otin tarvittavat askeleet, oti vastaan puullon, yritin pikaisesti nuuhkaista ja otin varovaisesti pienen kulauksen. Paikallista luumuviinaahan se oli ja luultavasti kotipolttoista. Keittelin itse pontikkaa mutta omasta rankistani ei tietenkään tullut hedelmäviinaan vivahtavaa.
Kiittelin ja poistuimme.
Unkarissa ajauduin kerran hieman vastaavaa muistuttavaan tilanteeseen. Kyse oli juottamosta jossa baaritiskin takana, seinällä oli pulloja pystyssä anniskeluhanoineen ja vahvuudet %:na sekä ainekohtaiset hinnat / 4 cm3. Ukot pulisivat jotain ja baarimikko osoitti 70%:sta putelia. Otin sen 5 centtisen, maksoin ja totesin ukkojen hiljentyneen ja tuijottavan minua. Nuuhkaisin, maistoin hieman ja kulautin loput. Tiesin omasta tuplalaskuisesta pontikastani miltä toinen, hiljalleen laskettu tisle tuntuu limakalvolla. Työpaikkani labra oli mitannut sen 71%ksi. Ukot tuijottivat hiljaisina ja, tietenkin hallitsin ilmeeni mutta muutamien sekunntien kuluttua irvistin koska sitähän ukot odottivat. He olivat tyytyväisiä vaikka tajusivat kyllä asian oikean laidan.
Kroatiassa aikaisemmin olin tutustunut heidän luumuviinaansa mutta kokeilemani eivät tavoittaneet 75%:a. Vahvoja kylläkin.
- Hiekkaa.....
Hanko elokuussa! Ei ihmisiä ja vesi lämmintä.
- Jorgo
Thaimaa on likainen ja saastunut paikka nykyjään, ei kannata lentää 10tuntia
perse puuduksissa jonnekin pedofiilien paratiisiin, Kreikka on ehdottomasti paras maa ja varmaa lämmintä riittää aina Lokakuun loppuun saakka. - puudutettu p
taimaassa on hyvä olla p.. erse puuduksissa kun siellä ei tiedä onko nainen kuitenkin mies :)
- Sinnesiis
Alanyan Kleopatra-ranta paras missä olen käynyt, ihanan lämmin vesi!
- Albufeira
Albufeira, Portugal! En ole ikinä missään nähnyt upeampia hiekkarantoja kuin Albufeirasta alkavat toinen toistaan hienommat beachit.
- Anonyymi
Bali on ollu oma suosikki!
Jos etitte parhaita paikkoja, niin ite löysin Bali -vaihtoehdon täältä: https://matkakuiskaaja.fi/parhaat-rantalomakohteet/ - Anonyymi00011
Pelkkä upea, pitkä, oikeaan ilmansuuntaan lievästi kaareutuva hiekkaranta hoitamisineen ei ole ratkaiseva vaan siihen kiittyvät oheispalvelut.
Näitäkin löytyy taatusti erittäin runsaasti ympäri pollukkaa..
Oma ikä, kokemustausta, kumppanit eli perhe vai kaverit tai yksin, oleilun kesto, oheistoiminnot yms. ratkaisevat.
Kalajoen hietikot, Baltian hiekkarannat, Jyllannin Pohjanmeren puoli. Onhan noita lähelläkin. Myös Suomen sisävesien rannoilta.
Alle murrosikäisten lastemme kanssa viihdyimme Ranskan Rivieralla ja Espanjassa.
Espanjasta tuli vakiokohteemme. Vähemmän rantojen kuin niiden läheisen infran vuoksi.
Asunto rannassa, keskellä palveluja. Lähin hoidettu hiekkaranta alle 200m:n päässä rantabulevardia pitkin kävellen. Yli kilsan rannalle matkaa puolisen kilometriä mutta matkallekin voi jäädä jos haluaa..
Puolisen kilsaa jaloittelua rannan katua pitkin niin tulee pitemmälle ja vähemmän kansoitetulle hietikolle ja rannan suunnassa edetessä tulee uusia vaihtoehtoja.
Lähtöpisteestä toiseen suuntaan mennessä on pinten lasten suosiossa oleva, hyvin pitkälle polvisyvyinen ranta.
Siitä eteen päin jatkaen saavumme yksityisyyttä kaipaaville sopiva hietikko jossa on hieman puustoa ja autius johtuu palvelujen täydellisestä puuttumisesta. Lähin tiekin on useiden satojen metrien päässä rannasta ja asutus vielä kauempana.
Varsinkin alkupään luettelossani on rantaa myötäilevän bulevardin varsi täynnä eri tason pikkuravintoloita ja kahviloita. Lähirannalla myös 75:n ruokalajin noutopöytä.
Olemmehan kaupungin keskustan tuntumassa.
Kävelymatkan 20m -> 3 kilometriä päässä valinnan varaa.
Itäisiin rantoihin en ole tutustunut. Sen tyyppiset kokemukseni ovat peräisin Mexicosta, Dominikaanisesta tasavallasta, muutamalta Pienten Antillien saarelta, Kap Verdeltä, Azoreilta ja tietenkin Madeiralta ja kolmelta Kanariaryhmän saarelta.
Kuten vuodatuksesta voi päätellä, eivä rannat ole olleet ainoita, eivätkä parin alkuvuoden jälkeen tärkeitäkään valintaperusteita.
En pysty luokittelemaan, saati sitten nimeämään parasta!
Penskana paras oli kotiani lähinnä ollut Saimaan hietikko. Pukeutumis liiteri. Kaksi laituria, hyppytorni 10m ja 5m, vippari 3metriä ja hiekkarannalla kahluusyvässä liukumäki. Ehdoton paikka. Kioskiostoksiin ei ollut rahaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa1204070SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p763375Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.671997SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2191451Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1171362Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2321058Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo49775- 62716
Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?
Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall20716Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?
Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,6695