Mökki on rakenteilla ja tarkoitus on tehdä vain säältä suojaan tänä vuonna. Kiuasta ja sen kevythormin läpivientiä en siis välttämättä laittaisi ennen talvea, mutta onnistuuko se enää järkevästi myöhemmin kun palahuopakatto pitäisi tehdä kuitenkin ennen sitä?
Tuleeko pitävä jos valmiiseen kattoon puhkoo ja tiivistää massalla?
Tuleeko pitävä jos valmiiseen kattoon puhkoo ja tiivistää massalla?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei tule pitävä pelkillä tiivistemassoilla mutta jätä hormin kohdalta sen puoleiselta lappeelta harjahuopiin muovit paikoilleen ja naulaa vain toiselta lappeelta. Min. metrin matkalta muovit paikoilleen hormin läpiviennin kohdalta.
Kun teet reiän kattoon ja asennat hormin paikoilleen, työnnät huovan harjatiivisteiden alle ja toinen pää hormia vasten ja ylös, otat muovit pois ja naulaat harjahuovat kiinni. Normi juttu läpiviennin tiivistyksien kanssa. Jos on ne järkyttävät muovikaulukset, ne ensin paikoilleen tiivistyksien kanssa ja vasta niiden päälle harjalta alas huopa jne. perusjutut
Kun ostat piipun pätevältä valmistajalta niin läpivientiin sopivat osat tulevat mukana. Jos piippu on lähellä harjaa läpivienti on helpompaa koska liitososa ja tiivistykset pitäisi ulottaa mielellään harjan yli. Pyydä asennusmalli vaikka www.indot.fi sivun kautta. Nykyään nuo kiukaankin piiput on erityisnormitettuja kun niissä lämmöt voi nostaa tavanomaista korkeammalle.
suurin osa "tavanomaista korkeammista lämmöistä" seuraamuksineen johtui/johtuu pääasiassa teeseitse-miesten virityksistä, virheellisistä asennuksista ja kasvaneista eristemääräyksistä.
Jos aiheena oli kiukaat, uusien määräyksien mukaan hormilämpötiloista ilmoitetaan laskennallinen keskiarvo tyyppikilvessä. Vastaavasti kevythormeille tuli jo aikaisemmin pakolliset testit jne. Toisaalta monessa kaminassa menee lähes suoraan savukaasut tulipesästä hormiin ilman kovinkaan kummoisia savukanavia joten "riskiryhmä" on laajempi kuin kiukaat.
Kiuastestiä tosin arvostellaan nyt jo ennen tyyppikilpien ilmestymistä. Testi suoritetaan koneellisella vedolla ja sehän ei vastaa arkitilannetta missä palamiseen johdetut ilmamäärät ovat usein ihan eri tasolla. Sitä kautta veto on ihan toinen joka nostaa hormilämmöt ihan eri tasolle kuin mitä tyyppikilvissä tullaan ilmoittamaan.