Mitä tehdä jos ajokortti katoaa? Myös narikkaluottamuksesta

Voiko luottaa?

Olen pelokas baareissa käymisen suhteen, sillä sisäänpääsy vaatii aina että on henkilökortti mukana. Baareissa on altis taskuvarkaille. Rahan katoaminen ei niinkään huoleta (Pankkikorttiakaan eivät pysty murtamaan jos eivät tiedä tunnuslukua, enkä koskaan maksa kortilla baarissa joten eivät sitä pysty urkkimaankaan), mutta ajokortin hukkaaminen pelottaa - saavathan rosvot käytettyä henkilötunnusta vaikka mihin rikolliseen (aina pikavipeistä lähtien). Kuinka vakavaa (tai mahdollista) olisi joutua lompakkoryöstön uhriksi? Kannattaako baareihin mennä ollenkaan, vai ovatko lompakkovarkaudet niin harvinaisia siellä että jos vain pitää varansa (kädet taskujen lähettyvillä, välttää ihmisjoukkoja ja pitää taskunsuut kireänä istuessa ym.) niin pitäisi selvitä baarikäynneistä ilman vakavia vahinkoja?

Voisin samalla kysyä narikoista, kuinka luotettavia nämä ovat jos vartioituja? Uskaltaako siellä säilyttää avaimia tai kännykkää, vai voivatko narikkavartijatkin olla epärehellisiä ja varastaa tavaraa, kuten matkapuhelimen tai jopa kotiavaimet? Narikan, vartioidunkin vieressähän sanotaan "emme vastaa narikalla kadonneesta omaisuudesta".

Voikohan sitä kehenkään enää luottaa.. Baareissa olisi kiva käydä mutta epäluottamus ihmisiin pitää kynnyksen korkealla.

1

892

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1231231234

      Pidät vaikka farkkujen etutaskussa niin ei sitä korttia kukaan saa ilman että sä huomaat, ja toisekseen pikavippejä ei pysty ottamaan pelkillä henkilötiedoilla vaan tarvitsee olla samalla nimellä myös tili, etkö ole huomannut että ne vaatii pankki tunnistautumisen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      60
      5150
    2. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      33
      3775
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      72
      3513
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      105
      2877
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      94
      2752
    6. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      30
      2700
    7. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      13
      1941
    8. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1716
    9. Harmittaako mies, että yhteys katkesi?

      Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?
      Ikävä
      202
      1528
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      156
      1384
    Aihe