Olen pelokas baareissa käymisen suhteen, sillä sisäänpääsy vaatii aina että on henkilökortti mukana. Baareissa on altis taskuvarkaille. Rahan katoaminen ei niinkään huoleta (Pankkikorttiakaan eivät pysty murtamaan jos eivät tiedä tunnuslukua, enkä koskaan maksa kortilla baarissa joten eivät sitä pysty urkkimaankaan), mutta ajokortin hukkaaminen pelottaa - saavathan rosvot käytettyä henkilötunnusta vaikka mihin rikolliseen (aina pikavipeistä lähtien). Kuinka vakavaa (tai mahdollista) olisi joutua lompakkoryöstön uhriksi? Kannattaako baareihin mennä ollenkaan, vai ovatko lompakkovarkaudet niin harvinaisia siellä että jos vain pitää varansa (kädet taskujen lähettyvillä, välttää ihmisjoukkoja ja pitää taskunsuut kireänä istuessa ym.) niin pitäisi selvitä baarikäynneistä ilman vakavia vahinkoja?
Voisin samalla kysyä narikoista, kuinka luotettavia nämä ovat jos vartioituja? Uskaltaako siellä säilyttää avaimia tai kännykkää, vai voivatko narikkavartijatkin olla epärehellisiä ja varastaa tavaraa, kuten matkapuhelimen tai jopa kotiavaimet? Narikan, vartioidunkin vieressähän sanotaan "emme vastaa narikalla kadonneesta omaisuudesta".
Voikohan sitä kehenkään enää luottaa.. Baareissa olisi kiva käydä mutta epäluottamus ihmisiin pitää kynnyksen korkealla.
Mitä tehdä jos ajokortti katoaa? Myös narikkaluottamuksesta
Voiko luottaa?
1
869
Vastaukset
- 1231231234
Pidät vaikka farkkujen etutaskussa niin ei sitä korttia kukaan saa ilman että sä huomaat, ja toisekseen pikavippejä ei pysty ottamaan pelkillä henkilötiedoilla vaan tarvitsee olla samalla nimellä myös tili, etkö ole huomannut että ne vaatii pankki tunnistautumisen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta643305Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433117- 432498
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1082356- 311923
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271820- 481626
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851425- 391300
- 821159