Euroopan komissio hyväksyy Tampere-Pirkkalan lentokentän ja halp

ALL RIGHT

Euroopan komissio hyväksyy Tampere-Pirkkalan lentokentän ja halpalentoyhtiö Ryanairin välisen sopimuksen.

Komission mukaan sopimus on markkinaehtojen mukainen eikä sitä voi pitää valtiontukena.

Suomessa asiasta uutisoi ensimmäisenä Aamulehti.
Kilpailijat valittivat

Komissio arvioi, että Tampere-Pirkkalan lentoaseman halpalentostrategiaan liittyvät rahoitusjärjestelyt ja etenkin sen sopimus Ryanairin kanssa perustuvat sellaisiin ehtoihin, että markkinaehdoin toimiva yksityinen sijoittaja olisi voinut ne hyväksyä.

Ryanair on ainoa lentoyhtiö, joka käyttää Tampere-Pirkkalan kakkosterminaalia.

Kilpailijat ovat valittaneet Ryanairin saavan kilpailuetua lentoaseman kanssa tekemästään sopimuksesta.

Komissio pyrkiii ilmailualan valtiontukien valvonnalla tasapainoon alan kilpailuedellytysten ja asiakkaiden kuljetustarpeiden välillä.

2

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eilen luettua

      Et sitten sattunut huomaamaan, että tuossa pari pykälää alempana on jo eilen kyseisestä uutisesta aloitettu uusi keskustelu.
      Kannattaisi ensin katsoa, että mitä muut on jo kirjoitelleet

      • supah supah

        Uutisia foorumeille spämmääviä pahempia ovat vain ne, jotka luulevat spämmäävänsä uutisia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5077
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3322
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      3069
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      38
      2298
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1797
    6. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1550
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      121
      1474
    8. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      119
      1149
    9. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1109
    10. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      43
      1077
    Aihe