Eli mun ongelma koskee mun äitiä. Se haukkuu mua ja joskus lyökin. Olen 13.v tyttö,ja mun äiti ei anna mun käyttää rintsikoita ja muutenkin se päättää miten mä pukeudun(kaikki mun vaatteet on jotain varkkareita ja kulahtaneita ja rumia paitoja)
Tietokoneela saan olla 3h viikossa, puhe aikaa mulla on 1.5h per kuukausi että äitille saan soittaa koska vaan, se tutkii kaikki viestit mitkä mulle on lähetetty. Jos kokeesta saan kasia huonomman niin joudun arestiin. Kaverille saan mennä ehkä muutaman kerran vuodessa. Mun isä oli tosi mukava mutta se kuoli 2 vuotta sitten.
Tietokoneela saan olla 3h viikossa, puhe aikaa mulla on 1.5h per kuukausi että äitille saan soittaa koska vaan, se tutkii kaikki viestit mitkä mulle on lähetetty. Jos kokeesta saan kasia huonomman niin joudun arestiin. Kaverille saan mennä ehkä muutaman kerran vuodessa. Mun isä oli tosi mukava mutta se kuoli 2 vuotta sitten.
Vastaukset 9
Vanhimmat
slave
nauroin ..
Äitisi taitaa olla liian ankara. Kasi on iha hyvä arvosana ja riittävä. Sinä opiskelet elää juuri vain itseäsi varten: pitdä tätä mielessä. On hyvä jos vanhemmat haluavat kasvattaa lastaan hyvään ja turvallsieen elämään mutta ei siksi että haluavat loistaa itse lastensa menestyksen kautta. Lyöminen on pahoinpitelyä ja Suomen lakikin sen kieltää. Onko sinulla mahollisuus jutella asioita jonkun aikusien kanssa?
Tolla menolla susta tulee samanlainen äiti. Katkera paskanaama.
Lyökö äitisi kovaa? Toivottavasti ei. Ja piilota kännykkäsi jonnekkin, ettei äitisi löydä sitä. Ja voithan puhua äitisi kanssa. Itse itkisin kun puhuisin äitini kanssa tuosta käytöksestä. En siis tekoitkua vaan oikeeta itkua.
Ja kasi on aivan hyvä arvosana, ei siinä ole mitään valittamista.
Sori en jaksa kirjotta enempää, mutta pärjäile!
EI. Lapsella ei saa/voi olla sellaisia juttuja mitä äiti ei saisi tietää. Äidin velvollisuus on suojella lastaan, ja näin tietää mitä lapsen elämään kuuluu.
LYÖDÄ EI SAA!!
Olen itse teinin äiti ja tasan tarkkaan minä haluan tietää kaikki jotta lapsellani olisi parempi olla. Kunhan itse kasvatte vanhemmiksi ja saatte omia lapsia, tajuatte että tämä ei ole vidduiluna tehtyä stalkkaamista vaan pelkästä rakkaudesta.
puhu jollekki terkkarille tai sosiaali viranomaisille
Varaa aika koulusi kuraattorille, tai jos sellaista ei ole, terveydenhoitajalle ja puhu kokemuksistasi. Keskustelu on luottamuksellista, mutta terveydenhoitaja / kuraattori voi myös pyytää äitisi mukaan keskusteluun myöhemmin, jos niin haluat.
Jos tämä ei auta, voit ottaa yhteyttä oman kuntasi lastensuojelun sosiaalityöntekijöihin. Yhteyden saat etsimällä Internetistä oman kaupunkisi Internet-sivuilta sosiaalityöntekijöiden puhelinnumerot ja varaamalla ajan, tai soittamalla hätäkeskukseen, josta sinut yhdistetään päivystykseen. Jos et uskalla ottaa itse yhteyttä, voit pyytää esimerkiksi opettajaasi tai jotain muuta luotettavaa aikuista apuun.
Lyöminen ja haukkuminen eivät ole hyviä kasvatustapoja ja lyöminen on lailla kiellettyä Suomessa. 13-vuotias voi myös jo tarvita rintaliivejä ja lapsilla tulee olla riittävästi hyväkuntoisia vaatteita. Kahdeksikko kokeesta on hyvä arvosana, josta ei pitäisi joutua arestiin ja ystävien kanssa pitää saada pitää yhteyttä useammin kuin muutaman kerran vuodessa. Sen sijaan 3 tunnin tietokoneaika ei sinänsä ole liian lyhyt, ja jos puheaika riittää tavalliseen yhteydenpitoon, ei sitä tarvitse pidentää.
Moi! toi on ihan hirveetä luettavaa. Äitisi purkaa tuskaansa sinuun, mikä on aivan väärin!
Ota selville paikkakuntasi turvatalot nuorille ja mene reippaasti sinne. Hyssyttely äitisi kanssa ei johda mihinkään.