ja viikkojen, ellei kuukausien työ on sutena. Miten kenekään pää kestää tällaista?
Ei tarvita kuin yksi naurettava pikkuvirhe
22
1084
Vastaukset
- lopeta säheltäminen
Mille firmalle olet nyt mennyt tekemään kymmenien tuhansien eurojen tappiot?!
- nähty on
Vaihda alaa,koneistajat ovat kuolemassa oleva ammattikunta, huono palkkaus ja työvoimalla keinottelu on alalla jo arkipäivää Suomessakin.
- Kun osaa saa rahaa
Kyllä osaavalle ja huolelliselle (ei aloittajan kaltaiselle tohelolle) löytyy ihan kunnollisiakin töitä. Itselläni brutto 3200 ilman lisiä ja hallitsen niin robotti kuin manuaali jyrsinnän ja sorvaamisen lisäksi kokemusta on menetelmä suunnittelusta
- empä tiiä
En tiedä onko se pikkuvirhe kun 3 ukkoa tekee saman naurettavan virheen toleranssireiässä niin firma menee velkasaneeraukseen ja pian konkurssiin. Terveisiä vaan paikkakunnalle N****.
Kenellekäs vierititte syyt tapahtuneesta ??
Teittekö oikein ?
Teettekö saman tempun uudelle työnantajallenne ?
Teettekö vapaalla samanlaisia kupruja ihmisille ?
Voiko teihin luottaa missään muussakaan asiassa ?
Kunnioitatteko te MITÄÄN ?- HalvallaEiHyvää
Jos kolme työnantajan palkkaamaa äijää ei osaa lukea toleranssimerkintöjä, niin silloin työnantajalla on peiliin katsomisen paikka.
- Udo.
Pysy pois isoilta aarporilta ja karusellisorveilta niin kyllä se siitä.
- korpikuusenkannonall
Isolla sarjalla nyrkin kokoista kalikkaa veti jätkät firman konkkaan. Sattuu sitä pikkuvirheitä pienemmilläki vehkeillä kun viikon, kaksi tekee sutta kahdessa vuorossa.
- naiivia touhua
noinhan siinä käy kun pistää amikset (koneistajat) tekemään liian vaativia töitä
- Kun mitään ei tee...
Kun mitään ei tee, niin ei virheitäkään satu. Riittävän kauan kun tekee niin The paskapäivä on väistämättä käsillä.
- Paska valuu alas
Eikö yrityksessä ole mitään laadunvalvontaa.
Firma joka tuollaisesta menee konkkaan on jo muutenkin ollut konkurssikypsä. Sitä on konkurssi helppo vierittää duunarin niskaan.
Duunari tekee mitä käsketään ja jos tekee päin kettua niin se on voi voi. Pitää tarkkailla tuotetta jos firman tulevaisuus on siitä kiinni.- qualitycontrol
Koneistaja vastaa laadunvalvonnasta!
- hitsaaja
Eikös ne laadunvalvojat hyppää mukaan vasta, kun tuote on valmis?? Ei ne pysty virheitä estämään! Hyväkään laadunvalvonta ei auta pätkääkään, jos haalarin sisällys ei osaa.
- illu2
Ei tarvita kuin pilkkuvirhe.
- kokooja
Virhe ei aina ole duunarissa koneistajassa. Olen itse koneenrakentaja ja olen työssäni monesti törmännyt suoranaisiin piirustusvirheisiin. Monesti on täytynyt mennä konttorinpuolelle väittelemään insinöörien ja teknikkojen kanssa kun mitat eivät vaan sovi toisiinsa. (eli ne mittavirheet)
Yritä sitä sitten koota koneita toisiinsa sopimattomilla mitoilla. Jokainen osa on tehty ihan "prikulleen" piirustusten mukaan mutta se kokoaminen ei vaan onnistu.
Ei tässä sen koneistajan kimppuun kannata mennä jos hän on tehnyt osat piirustusten mitoilla.
Minun piirustusten lukutaito on vallan hyvä.- sorvarssöni
Tästä tulikin mieleeni entisessä työpaikassa tapaus, kun uusi kaveri tuli taloon sorvaamaan sylintereitä. Mitat oli aina kohdallaan. No yhtenä kertana tämä kaveri oli ehtinyt sorvata about 50 sylinteriä kun toinen talossa pitkään ollut sorvari tuli sanomaan ettei reikää saa tehdä kuvan mukaan tai asennus ei onnistu. Missään ei ollut tätä mainittu, ainoastaan tämä toinen sorvari tiesi asiasta (oli juuri palannut lomalta). Tulihan siinä ylimääräistä työtä kun kaikista piti ottaa kaksi sadasosaa pois, ei sentään suteen mennyt.
Suuri ongelma konepajoissa on juuri tämä tiedon turha panttaaminen, mitään ei uskalla tehdä kysymättä ja varmistamatta että onko tämä nyt varmasti oikein. Laatustandardit, mitä ne on? - ahaaaaaaaaaaaaaaaaaa
sorvarssöni kirjoitti:
Tästä tulikin mieleeni entisessä työpaikassa tapaus, kun uusi kaveri tuli taloon sorvaamaan sylintereitä. Mitat oli aina kohdallaan. No yhtenä kertana tämä kaveri oli ehtinyt sorvata about 50 sylinteriä kun toinen talossa pitkään ollut sorvari tuli sanomaan ettei reikää saa tehdä kuvan mukaan tai asennus ei onnistu. Missään ei ollut tätä mainittu, ainoastaan tämä toinen sorvari tiesi asiasta (oli juuri palannut lomalta). Tulihan siinä ylimääräistä työtä kun kaikista piti ottaa kaksi sadasosaa pois, ei sentään suteen mennyt.
Suuri ongelma konepajoissa on juuri tämä tiedon turha panttaaminen, mitään ei uskalla tehdä kysymättä ja varmistamatta että onko tämä nyt varmasti oikein. Laatustandardit, mitä ne on?Ammattilaiset ihan ymmärrettävästi panttaavat tietojaan.
Suojelevat katsos omaa asemaansa ja ammattitaitoaan.
Tuskin ne niitä tietojaan jollekkin varamiespalvelun jonnelle jakavat. - 3Tee Inkkenjööri
ahaaaaaaaaaaaaaaaaaa kirjoitti:
Ammattilaiset ihan ymmärrettävästi panttaavat tietojaan.
Suojelevat katsos omaa asemaansa ja ammattitaitoaan.
Tuskin ne niitä tietojaan jollekkin varamiespalvelun jonnelle jakavat.Nykyään kaikki suuniittelijat on töissä ns insinööritoimistoissa jotka ovat aikuisten oikeasti työvoiman vuokrausfirmoja. Tämä on johtanut siihen, että mitä kauemmin olet alalla, sitä vähemmän oikeasti osaat mitään. Ammattitaito ruostuu.
- Ei tajjuu
3Tee Inkkenjööri kirjoitti:
Nykyään kaikki suuniittelijat on töissä ns insinööritoimistoissa jotka ovat aikuisten oikeasti työvoiman vuokrausfirmoja. Tämä on johtanut siihen, että mitä kauemmin olet alalla, sitä vähemmän oikeasti osaat mitään. Ammattitaito ruostuu.
Minkälaisen ammattitaidon ruostumista tarkoitat? Eikö se paremminkin kehity mitä kauemmin alan töitä tekee?
- Buhl gtgfvrthh
Ei tajjuu kirjoitti:
Minkälaisen ammattitaidon ruostumista tarkoitat? Eikö se paremminkin kehity mitä kauemmin alan töitä tekee?
Olet firmassa esim konepajassa töissä. Ensimmäiset vuodet töiden vaativuus kasvaa ja ammattitaito karttuu. Opit tuntemaan tuotteet ja menetelmät yms. Ts. Erikoiosaaminen lisääntyy. Suunnittelu ulkoistetaan. Olet keikalla siellä sun täällä. Suunnittelet sitä sun tätä,
- dfhdf
Buhl gtgfvrthh kirjoitti:
Olet firmassa esim konepajassa töissä. Ensimmäiset vuodet töiden vaativuus kasvaa ja ammattitaito karttuu. Opit tuntemaan tuotteet ja menetelmät yms. Ts. Erikoiosaaminen lisääntyy. Suunnittelu ulkoistetaan. Olet keikalla siellä sun täällä. Suunnittelet sitä sun tätä,
Voi se noinkin olla, jos hyvä onni käy. Yleisempää on kuitenkin, että ensimmäisen vuoden jälkeen oppii enää hyvin vähän mitään uutta, kun talon menetelmät ja tavat ovat tulleet tutuksi. Kun touhu on rutiinia, ammattitaito kehittyy vain työpaikkaa vaihtamalla.
Se onko ukolla työkokemusta 10 vuotta vai 10 x 1 vuotta on kaksi eri asiaa.
- tyutyutyut
Epäilemättä laadunvalvonta on retuperällä monessa paikassa. Syy lienee aika usein sama: ei haluta loukata toista ihmistä "kyttäämällä" hänen tekemisiään. Perisuomalaista ja jaloa käytöstä, muttei sovi joka paikkaan.
- tyutyutyut
Tämä suomalainen hienovaraisuus näkyy myös tuossa ylenpänä mainitussa tiedon kulku ongelmassa: esim. pomo ei anna tarpeeksi yksityiskohtaisia ohjeita, koska pelkää antavansa vaikutelman, että pitää opastettavaa tyhmänä. Tai sitten pelkää vaikuttavansa itse tyhmältä itsestäänselvyyksiä puhuessaan.
Fiksu osaa sulkea tämmöiset laumaeläimen vietit taka-alalle tarpeen vaatiessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude25715241Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy12510156Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1089381Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump237119Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1826557Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1766238Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri335622Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole474816Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys261838IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti1511707