Ravintolasuosituksia

Birdyman

Olemme lähdössä lauantaina Pariisiin neljäksi päiväksi ja ottaisin mielelläni vastaan muutaman ravintolasuosituksen hotellin lähimaastosta, joka sijaitsee Saint-MIchel metroaseman vieressä. Tietty, jos joku oikein helmi ravintola löytyy pienen matkan päästä, niin voihan sitäkin lähteä katsomaan.

onko kellään kokemuksia noista Seinen lounasristeilyistä. Palveluntarjoajia on paljon ja ottaisin vastaan myös muutaman suosituksen/kommentin näistä.

Kiitos jo etukäteen vastauksista

5

646

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pariisin matkaaja

      Tämä tulee myöhään, mutta laitan silti pari kommenttia. Hotellinne on ollut hyvällä paikalla keskellä kaikkea.

      Illallisristeilyyn kannattaa panostaa kerran, jos on matkalla paremman puoliskon kanssa. Ruoka ei ole ihan huippua, mutta ihan ok. Miljöö sen sijaan on huippua. Kannattaa katsoa pukukoodi ennakkoon. Puku ja solmio on joillakin risteilyillä vaatimuksena. Olen myös nähnyt sellaisen manoksen, jossa koodina on smokki! Hintaakin oli sitten vähän enemmän.

      Jos kulmat eivät ole tuttuja, niin suosittelen Michelinin punaisen Pariisin oppaan hankintaa. Siinä on suosituksia myös edullisemmista ravintoloista. Minusta tuon metroaseman kulmat ovat enemmän tuollasita turistimättöä, toki laadukasta sellaista. Vähän kauempaa löytää jo hyviä, kohtuuhintaisiakin ravintoloita.

      Via Michelin karttapalvelussa on osa ravintolaoppaan tiedoista:

      http://www.viamichelin.co.uk/

      Pari, jotka ainakin ovat olleet hyviä:

      http://www.lesbouquinistes.com/

      http://www.cocodemer.fr

    • Chattonen
    • satunnainen matkaili

      En tiedä minkä laivan kyydissä olimme, kun oli ns sponsoroitu matka, mutta todella upeeta oli nähdä se aluksesta rannoille suunnattu iltavalaistus. Se teki kyllä vaikutuksen, jota en ole 20 vuodessakaan unohtanut. ...eikä ollut ruuassa eikä juomassa valittamista myöskään.
      Meillä oli pukupakko, juu skrakoineen tietty ja tunnelma tosi tyylikäs.
      ...kun ei tuulipukuporukkaa ollut örveltämässä ympärillä.
      Risteily (edes-takaisin ajo) kesti useamman tunnin muistaakseni, joten sai kunnon ns pitkän kaavan mukaisen illallisen (vai päivällinenkö lie ollut - illalla kuitenkin) rauahassa nauttia.
      Suosittelen lämpimästi, kun en hinnoista mitään tiedä.

    • häiritsijä

      aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAaAAAAAAAAAA

      • hoitoonohjaaja

        Helpottiko?

        Jos ei, niin kannattaa hakeutua ammattiauttajalle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      47
      7715
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4273
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3745
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3210
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2906
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      68
      2632
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      64
      2508
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      57
      2444
    9. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      40
      2349
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2296
    Aihe