Eli Arona 12hv diisselissä ilmennyt semmosta ongelmaa että pitkällä matkalla silloin tällöin laskee itsestään vähän kierroksia. Tänään sitten reissusta tullessa rupesi laskemaan niitä vähän väliä ja käynti oli vähän ontuvaa. Kone toimii muuten hyvin ja lähtee laakista käyntiin. Mikäköhän syynä voisi olla?
Vanhan Fiskarin vanha moottori hyytyy
10
196
Vastaukset
- SpK
Tankin korvausilma puutteellinen, imulinja tankin ja siirtopumpun välillä vuotaa ilmaa järjestelmään, polttoainesuodatin tukossa, polttoaineessa vettä ja vedenerotin täynnä, siirtopumppu ehtoolla tai joku edellisten yhdistelmä.
- repereperepe111
Ilmaa saa, suodatin uusi ja polttoaineessa ei vettä. Perhana jos pumppuvika on.. Uusia ei tuommoseen varmaan saa mistään. Onkohan jotain kikkaa millä asian voisi varmistaa?
- ähäkuttiko
Oisko lämpöongelmaa.
- Yanmarilla
Pakoputken lähtö tukossa
En tunne kyseistä moottoria, mutta jos nuo muut viat ei tule kyseeseen, niin mahdollinen syy voisi olla öljyn puute pumpussa.
Joissain vanhemmissa dieseleissä oli pumpulla omat öljyt, siis erillään moottoriöljyistä, ja sen vaihto tai lisääminen on nykyisin tuntematon huoltotyö ja voi hyvinkin olla yksi syy, oireet ainakin ovat samat.- repereperepe111
Lämpöongelma ei ole. Tuossapa on pumppu kuvattu http://people.plan.aau.dk/~poul/Arona/manual/186/English/185-186 manual - new version.pdf. Näkeekö siitä onko öljyä kaipaavaa mallia?
Huh !
Epäilen olleeni väärässä, näyttää kuin elementin nokka pyörisi moottorin öljyissä.
Oireet viittaavat säätäjän takerteluun, edellyttäen että ilman ja pa.n saanti on ok, mitä se sitten lienee , arvailu kauempaa on vähän vaikeaa .- repereperepe111
Pitänee ihan ekana pistää irtotönkästä uudella letkulla polttoaine tulemaan suodattimelle asti. Se jos ei auta niin sittenhän se on suodattimen ja suuttimen välissä vika.
- opilukyjtre
ehkä siellä on erimetallien välinen sähköjännite vaivana, kuten täällä on siniset nimimerkit väittäneet?
- Wattimies no 1
Kuule opilukyjtre, ellei sulla ole mitään rakentavaa kiroitettavana, niin mene pois täältä. Paviaanin on helppo huutaa viidakossa kun fiksummat tekevät rakentavia asioita.
Parhain terveisin
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2504526Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1242961Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412722Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741700Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051543Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn171437- 521285
- 921216
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2021067- 471055