Lenkkeilijä tappoi itsepuolustukseksi

laki & rikos

Karatemestari - bisnesmies - lenkkeilijää vastaan tullut etsitty vaarallista koiraa ulkoiluttanut rikollinen kohtasi kovempansa, ei arvannut kenen turvallisuutta ja henkeä alkoi uhata koiralla, aseella ja nyrkein. Lisäksi läsnä vaarassa oli pieni poika.

"35-vuotiaan Ruslan Merzlyakovin ja tämän kuusivuotiaan pojan lenkki sai kohtalokkaan käänteen, kun vastaan tuli 42-vuotias, terrieriään ulkoiluttanut mies."

- http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2012072715888164_ul.shtml

Staffordshire terrier : http://www.dogbreedinfo.com/americanstaffordshire.htm

- http://fr.wikipedia.org/wiki/Staffordshire_Bull_Terrier

Ps. Monien maiden lainsäädännössä on ongelman se miten itseään ja kotiaan rikollisilta puolustava joutuu herkästi itse syytettyjen penkille. Samaan aikaan kiinni saatu rikollinen, murtovaravas, väkivaltarikollinen ja potentiaali henkirikoksen tekijä useinkin selviää vähällä.

Miten on mahdollista, että toisen kotiin murtautujaa ja potentiaalia tappajaa hyssytellään ja suojellaan lailla?

Usein nuo rikokset tehdään öisinkin, kommandopipoon ja käsineisiin sonnustatutuneena ja aseistautuneena. Eivät he ole tekemässä mieluisaa kohteliaisuusvisiittiä. Monissa tapauksissa tilanne päätyy traagisesti. Toisinaan kyse on sitomisesta, väkivallasta, kiristämisestä ja jopa kidutuksesta jotta saisivat haluamansa johon heilla ei ole mitään oikeutta. Valitettavasti toisinaan asukas / asukkaat tapetaan.

Pitäisi olla laki, joka on asukkaiden puolella ja sallii tuollaisissa tilanteissa puolustaa kotiaan, turvallisuuttaan ja henkeään kaikin keinoin, vaikka ampumalla. Kenelläkään ei ole oikeutta tunkeutua toisen kotiin, rikkoa kotirauhaa, varastaa, ryöstää, uhata heidän turvallisuuttaan ja henkeään. Jo lähtökohtaisesti asukkaille tulee antaa kaikki vapaudet puolustatutua.

Ainakin osassa Yhdysvaltojen osavaltioita tuollaisissa tilanteissa asukas on oikeutettu vapaasti puolustamaan kotiaan, omaisuuttaan, turvallisuuttaan ja henkeään. Asukkaan oikeudet ovat ensissijalla, kuten tuleekin.

6

582

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mummo

      Tulipa mieleen tositapaus muutaman vuoden takaa tuolta ihailemastasi Yhdysvalloista. Pari kuukautta aiemmin Yhdysvaltoihin saapunut japanilainen vaihto-oppilas, 16-vuotias poika, oli menossa luokkatoverinsa Halloween-partyyn, mutta erehtyi oudossa ympäristössä talosta ja käveli luokkatoverin naapurin pihaan. Ei edes ovelle ehtinyt ennen kuin naapuri latasi eteisestään poikaan täyspiipulliset ja poika menehtyi välittömästi siihen pihatielle. Ja omaisuuttaanhan tämä naapuri vain vapaasti puolusti ja asukkaan oikeudet olivat siinäkin ensisijalla. Kuten tuleekin, vai?

      • vittuako meni

        sinne oma vika


      • Amerikassa on
        vittuako meni kirjoitti:

        sinne oma vika

        Amerikkalaisten tekemät lait eikä niihin suomalaisten hyysärien kitinät vaikuta


      • Tutkittua

        Muistan uutisen.Asukas kehotti monesti pysähtymään,kehoituksista huolimatta tyyppi lähestyi.Silloin asukas ampui.


    • laki & rikos

      "mummo"

      Wold in Balack and white? Miksi pitää mennä yhdestä äärimmäisyydestä toiseen? Onko se tasapainoista?

      Olen toki aivan samaa mieltä, että rajansa kaikella ja pitää paikkansa, että ainakin osassa Jenkkien osavaltioita ollaan ( osa henkilöitä ilman yleistystä ) vanhan lännen tyyliin toisinaan äärimmäisyksiinkin menevän liipasinherkkiä.

      Kuten juuri taanoin muuan tummaihoinen nuori poika palatessaan eväideneostomatkaltaan tai vastaavaa ja jonka into-naapuri-valvontaan osallistunut henkilö ampui ja joka nosti aiheellisesti suurta kohua. Tällä hetkellä tappaja on takuita vasten vapaalla.

      Yhtään turhaan menetettyä elämä väheksymättä: kumpi on tilastollisesti yleisempää, vahingossa ja itsepuolustus-yli-intoilun vuoksi tapettu viaton, kuin ryöstetyt asukkaat jotka ovat joutuneet raa-an väkivallan kohteiksi ja usein myös tapetuiksi?

      Ps. Nykyisen asuinpakkani lehdistössä saan lukea päivittäin erityisen väkivaltaisista ryöstöistä, car jacking, home jacking, liikeiden väkivaltaista ryöstöistä, näinen yhteydessä vakavista vamauttamisista ja tapoista, sekä tilanteista joissa kotiaan, omaisuuttaan, terveyttää ja henkeään puolustanut rikkeetön peruskansalainen on se, joka viruu vankilassa raskaiden syytteiden kohteena. Rajansa kaikella.

      PsPs. Mitä ehdottaisit ko. tilanteissa oikeudeksi itsensä ja läheistensä puolustamiseksi?

      Ottaen huomioon, ettei vastapuolella ole kyseessä siveät kuoropojat, vaan yleensäkin on kyseessä yleensä patuuneet mitään kaihtamattomat taparikolliset.

      Tulisko noille rikollisille ensin tarjota kahvit ja leivonnaisia ja neuvotella tilanteen inhimillisestä ja diplomaattisesta hoitamisesta jotteivät raiskaisi ja käyttäsi raakaa väkivaltaa vaan voisivat herrasmiehen elein ryöstää asunnon, luttokrttien tunnukset ja viedä vielä autot pihasta ja antaa vielä heille muutama tunti pakoaikaa ennen virkavallan hälyttämistä?

    • hieno homma

      monoo vaan ohimoon ja täysillä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      106
      6756
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      378
      6387
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      61
      3198
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      113
      2689
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2330
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1824
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      20
      1677
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1495
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1357
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1247
    Aihe