Onko hyvä, että steinerkouluissa suositaan suuria luokkakokoja?
Suuret luokkakoot
8
367
Vastaukset
- ??????
Jostain syystä näyttävät pienenevän luokka luokalta, kun osa lähtee peruskouluun tai muualle. Ysiluolalla jäljellä on vain pieni ryhmä oppilaita - siis tällaisissa yhden luokan / ikäluokka kouluissa. Siis pienimmät oppilaat jutuvat olemaan hyvin suurissa luokissa.
- ehdotus vain
Olisi varmasti lasten kannalta hyvä, että ensimmäiset 6 luokka-astetta olisi kaksi luokkaa, jotka sitten yhdistettäisiin siitä eteenpäin. Hullua, että eppu ja toppuluokalla on noin 26 oppilasta jotka sitten tippuvat pois siten, että ysillä on noin 12 - 15 oppilasta.
- Piiitsuli
Steinerkoulussa nimenomaan EI suosita suuria luokkakokoja, mutta resurssit resurssit...
- kantakaa vastuu
Sekö on steinerkoulun vastaus? Eikös ongelmalle pidä tehdä jotain? Miksi lapset joututvat kärsimään?
- Piiitsuli
kantakaa vastuu kirjoitti:
Sekö on steinerkoulun vastaus? Eikös ongelmalle pidä tehdä jotain? Miksi lapset joututvat kärsimään?
Olen kanssasi täysin samaa mieltä. Mielestäni steinerkoulun tulisi ottaa oppilaita vähemmän, jotta luokkakoot voitaisiin pitää pienempinä. Tietysti luokkia voisi olla lisää, mutta silloin pitäisi palkata lisää opettajia, johon ymmärrettävästi vähävaraisilla kouluilla ei ole varaa. Steinerkoulun ei pitäisi mennä tässä normaalin koululaitoksen jalanjälkiä, joissa luokkakoot ovat jättimäisiä, vaan näyttää esimerkkiä ja pienentää luokkien kokoa.
- 3+3+
Steinerissa nkimenomaan suositaan suuria luokkakokoja, jotta jokaisella luokalla olisi erilaisia temperamenttityyppejä riittävästi. Ihan perusjuttu.
- vai niinkö se oli
Kyllä niitä temperamenttityyppejä löytyy juuri niin monta kuin on lastakin, vaikka temperamenttien pääryhmät jaetaan neljään. Tässäkin on syytä kehittyä... Katsoin, että Rovaniemellä luokkaan ei mahdu enempää kuin 20 vai oliko 16. mahtuuko tuohon sitten temperamentit?
Selityksiä löytyy.
Mitenkäs sitten 9 luokalla, kun jäljellä on 12 nuorta, joista muutama on tullut joukkoon yläasteen aikana. Miksei silloin haalita suurta luokkakokoa.
Selityksen makua hieman. - Piiitsuli
No, ainakin Snellman-korkeakoulussa tästä opetettiin vielä muutamia vuosia sitten mainitsemallani tavalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a677510Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?
Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�2426395Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,864616Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K1093838Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut673106Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii742976Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja1282669SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het342118Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan621947Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä
Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii2571883