Kova pamaus -> kuulovaurio?

Kaboooom!

Äsken tuossa pesin isoja muovisia muuttolaatikoita parvekkeella. Toisessa pinossa oli toistakymmentä laatikkoa, kun siinä riuhtoessani toisen pinon kimpussa se kaatui hirveällä äänellä parvekkeen betonilattiaan, koko laatikkotorni.

Vaikka näin tornin kaatuvan (ikään kuin hidastetusti), en silti älynnyt suojata korviani. Olisin ehtinyt juosta parvekkeen ovesta sisälle tai edes sormet työntämään korviin - ei mitään. Tyhmänä tuijotan sitä kaatuvaa tornia ja siitä tuleva ääni oli aivan käsittämätön - kuin tykinlaukaus.

Mikähän desibelimäärä tuollaisessa rymäyksessä on? Tuleeko tuosta nyt mulle kuulovaurio? Onko mentävä lääkäriin?

1

434

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • japi27

      Ei tollasesta pysyvää vauriota kuuloon synny, hetkellinen lukkiutuminen sattaapi olla kyseessä.DB määrästä sanoisin että max 100 on voinut olla kyseessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3412
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3222
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      2887
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      46
      2589
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1973
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1646
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1525
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1340
    10. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      39
      1331
    Aihe