vanhemman scania v8 huolto

S----------------

Olen katsellut vanhempaa kaappi / vaijeri autoa itselle.

mitä huoltoja tulee 500tkm jälkeen? D-ruisku huolto ainakin 2500e scanian huoltosivujen mukaan.
Minkä hintainen on perus huolto, eli öjjyjen vaihto ja rasvaukset?

Kauanko tuollaisella ajaa ? 1milj?

Mitä muuta olisi tulossa, kestääkö muuu voimansiirto?

Melko kevyeen ajoon tuo on tulossa.

5

1834

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • susierkki

      jos nuppi ajoon,tyroksia ajamaan,on V8 scania sopiva!Mutta jos kärryä verät,ota volvo,joku FL6 180 hv koneella.

    • hyvä ehdotus

      Volvo on myös hyvä vaihtoehto.
      Esim tällainen FL 6 Mascus ID: 83CCD8FA
      Tuoki on n ajettu yli 700tkm

      Mites nuo huoltojen hinta ?

      Ainakin perushuolto, säädöt ja renkaat jarrut
      tulee ensimmäisinä mieleen.

    • SKAL

      Eipä se vinkkeli tuossa ajomäärässä vielä perushuoltoa kummoisempaa tarvitse.Itse olen 700tkm kohdalla vaihtanut laakerit ja tarkistanut suuttimet.Muistaakseni scanian huolto ohjelmassa on tuo laakereiden vaihto ennen ensimmäistä miljoonaa,mutta kestää yli miljoonan perushuolloillakin.Kestävyys on todella kova scanian vinkkelissä lähes ikuinen.Meillä on ollut 30vuotta vinkkeleitä ja yksi on vaihdettu takuuseen.Huonoin kilometrimäärä on ollut 1,8miljoonaa ja parhaimmalla ajettiin 3miljoonaa eikä edes kaikkia sisäkaluja ollut vielä vaihdettu.Sitten kun sen aika tulee täyteen niin kampiakseli katkeaa yleinsä täydestä vedosta.Sitä en sitten tiedä paljonko kone kestää jos ei vaunua revitä.

    • johanpomppasprovoa

      Siis mitä SKAL, onko kehitetty maailman kestävin, voimakkain (ja varmaan taloudellisinkin) moottorityyppi, josta vielä yksi maailman suurimmista moottorivalmistajista (Daimler) haluaa luopua? Ikuinen Scanian vinkkelikasi, huoh.
      Miksi tätä tietoa eivät ole tajunneet kaikki suomalaiset automiehet jo ajat sitten ja säästäneet eli tienanneet ihan tolkuttomasti rahaa jo vuodesta 1971 alkaen vai milloin tämä herkku nyt tulikaan Ruotsista?
      P***leen vinkkelimoottori on yksi tuhokone oikeasti, älä vaan osta ensimmäiseen vehkeeseesi veekasia, ainakaan Scanian. Aloita mieluummin Volvon/Scanian suoralla kuutosmoottorilla ja kuuntele oikeita vinkkelikikkaajia - ei näitä palstahuutelijoita. Pthyi

      • R143

        Jaahas!Siinä tuleva ammattikoululainen latelee asiantuntevia ohjeita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      36
      2679
    2. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      2363
    3. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      158
      2074
    4. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      39
      1975
    5. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      20
      1738
    6. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      40
      1309
    7. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      51
      1047
    8. Mitä sanoisit mulle?

      Niin, mitä sanoisit mulle! Sille ainoalle, jota rakastat..
      Ikävä
      86
      1005
    9. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      24
      972
    10. Onneksi meidän välillä ei ole mitään negatiivista

      Olen tosi iloinen siitä.
      Ikävä
      114
      914
    Aihe