Valtaan on pyrkimässä kaikenlaisella rehelisyyden harmaalla alueella kikkailulla sellaista väkeä, joilla ei ole aavistustakaan, mitä tehdä talousongelmille. Mielestäni nykyisten pitäisi pääsääntöisesti jatkaa, ettei heidän työnsä jäisi kesken. kehitystyö ja vaalikausi eivät sovellu yhteen. Jos luottamustyö vie paljon aikaa, voisin ajatella siihen ratkaisuksi oikeasti jonkinlaisen palkan. on tunnettu tosiasia muutenkin, etteivät kunnon talousosaajat jää politiikkaan, kun saavat yksityisissä firmoissa sentään kunnon palkan. Kyllä meillä on varaa maksaa esim. jotain 5000 euroa/kk jollekin hyvälle talousosaajalle kuten nyt esim. Tapio Vekalle, onhan hän luotsnnut omaakin firmansa pystyssä ties kuinka ja kauan. Miettikääs äänestäjät, jos tunnette oman firmansa menestyjän, osaa hän hoitaa myös muiden taloutta. Ihmettelen, että valtuustoa johtaa nytkin täysin firman taloudenpidosta kokematon henkilö. Onhan kaupunkikin eräänlainen yritys, suosittelen äänestämään yrittäjiä läpi ja maksamaan heille påientä korvausta tekemästään työstä, muuten olemme syvällä suossa.
varokaa
Lammilainenx
6217
0Äänestä
Vastaukset 6
Vanhimmat
NO vekka liikenne pyörii vanhalla kalustolla ja tuilla.
Huomenta Kari.
Vekkaa ja Kiemunkia.
Kari valtuustoon, hänen firmansa ei tuota kuin tuhansia vuodessa.
Vai voisiko sanoa, että vallassa on sellaista väkeä, joilla ei aavistustakaan tulevista talousongelmista, ja heidänkö pitäisi jatkaa vaikka monet valtuutetut ovat rehellisesti myöntäneet etteivät ole ymmärtäneet mitä ja mistä päätetään.
Pihalla ollaan kuin lumiukot mutta painetaan vihreää kun on puolueen kanta.
Mutta fiksuna Lammilaisena olet varmaankin lukenut Karin selvityksiä taloudesta ja taloudenpidosta ja voinet myöntää että asiaa pukkaa tuutin täydeltä, näillä tiedoilla on kovasti käyttöä syksyn vaalien jälkeen, joista Lammilaisetkin varmasti hyötyisivät ja varoja riittäisi sinnekkin eikä hassattaisi täällä läänin pääkaupungissa, Ps, ihan vinkkinä,laittakaa mietintämyssyyn.
Lammilaiset olisivat voineet ennen kuntaliitosta miettiä, kuka joutuu maksamaan kaikki suuruudenhullut investoinnit, kun lainojaan ei Lammi lyhentänyt yhtään vaan sysäsi kaikki HML:n
niskoille. Saitte vielä veronalennuksen liitoksessa kaupan päälle. Lammin ja Hauhon investoinnit ovat kaikkien talousongelmien syy nyky-Hämeenlinnassa.