Da Vinci-koodi

Haluaisin vaihtaa ajatuksia Dan Brownin otsikossa mainitusta teoksesta. Kirjailija on saanut minut miettimään Raamatun todenperäisyyttä; tarkoitan, kuinka paljon Raamatussa on tarkoituksella keksittyä tarinaa tai mitenkä suuri osa alkuperäisestä Raamatusta on poistettu tekstiä.

Olen käynyt Internetin sivuilla tarkastelemassa Brownin tekstin luotettavuutta, ja täytyy myöntää, ettei hän ole ainakaan ihan kaikkea keksinyt omasta päästään.
5757
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mielestäni tämä oli vaikuttava ja erittäin viihdyttävä kirja. Loistava kudelma faktaa ja kunnon seikkailua -oikein herätteli halua tietää lisää.

Kirjan esittelemä skenaario tuntuu paljon uskottavammalta kuin kristinuskon syöttämä, "perinteinen" malli - Olisikin jo korkea aika murtaa pääasiassa miehiä palvelevat uskonnot ja rakenteet, ja tehdä tilaa todelliselle tasa-arvolle.

Hesarin Nyt-liitteessä taisi olla joku aika sitten listattuna kirjaan liittyviä tekstejä ja muita kirjoja. Harmi vain en muista niitä enää.

Äänestä

Hmm.

En ole lukenut sen nimistä kirjaa, mutta tiedän sen ettei Raamattu ole alkuperäisessä muodossa.

Sehän on mennyt toista sataa vuotta suulisesti sukupolvelta-kristityltä toiselle, kunnes ymmärettiin kirjoittaa "kirjaksi". Varmaan saattoi olla vaikeata saada "raamatun sana" yhtenäiseksi, sillä "tarina" on muokkautunut aina vain hieman kun kertoja kertoo sen kuulijalle.

Sen lisäksi varmaan otettiin huomioon se aika milloin kertoja kertoi raamatun tarinan.. Niin kuin euroopassa valitsevassa renessanssi-ajassa, jossa madonna olisi vaaleaverikkö.. niin eurooppalaista vaikka lähi-idässä ihon väri ja hiukset on tummemat..

tämä oli vian minun käsitykseni Raamatun (Kirja=Raamattu) kulusta...

Äänestä
  • Voidaan lähteä siitä, että Nikeaan kokous vuonna 300jotain määritteli "oikean" Raamatun ja poisti rankalla kädellä tekstiä. (Naisnäkökulmasta tämä on kiinnostavaa, koska noihin aikoihin alkoi kansainvaellusaika, jonka jälkeen patriarkaalisuus alkoi saada yhä enemmän jalansijaa...) Ja viimeksi poistettiin ns. apokryfikirjat, joita kyllä voi ostaa ainakin ortodoksikaupoista. Apokryfikirjoista löytyy mm. Marian evankeliumi, Jeesus Siirakin kirja, Juuditin kirja, Tuomaan evankeliumi...
    Muistakin Da Vinci-koodissa kerrotuista asioista voisin kirjoittaa (yllättävän moni on totta, mm. Mona Lisan ja Leonardon piirteiden samankaltaisuus, anagrammit yms.), mutta ottakaa itse selvää! Se on kivaa, ja huomaatte itse, kuinka tosi ON tarua ihmeellisempää :D !

    Äänestä

Luin juuri hiljan kyseisen opuksen, ja tykkäsin todella paljon!! Itselle hieman epäselvää, missä fakta loppui ja fantasia alkoi, mutta se kai on ollut kirjailijan tarkoituskin. Itse voisin hyvinkin allekirjoittaa teoksen esittämän näkemyksen kristinuskosta ja Raamatusta, vai onko se vain pienen ihmisen halua järkeistää kaikki asiat tässä maailmassa??

Äänestä

kirja on kyseessä! Olen melko lopussa lukemassa ja täytyy todeta että on paras lukemani kirja pitkiin aikoihin.

...ei kai kukaan voi ottaa raamattua ihan tosissaan? Se on vain yksi suuri "kansalliseepos" muiden joukossa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


leonarda kirjoitti:

Haluaisin vaihtaa ajatuksia Dan Brownin otsikossa mainitusta teoksesta. Kirjailija on saanut minut miettimään Raamatun todenperäisyyttä; tarkoitan, kuinka paljon Raamatussa on tarkoituksella keksittyä tarinaa tai mitenkä suuri osa alkuperäisestä Raamatusta on poistettu tekstiä.

Olen käynyt Internetin sivuilla tarkastelemassa Brownin tekstin luotettavuutta, ja täytyy myöntää, ettei hän ole ainakaan ihan kaikkea keksinyt omasta päästään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu