Käsin väritetyt valokuvat

Osaisiko joku neuvoa mistä löytäisin tietoa ja ohjeita tähän kadonneeseen kansanperinteeseen, eri mustavalkoisten valokuvien värittämiseen? Haluaisin opetella tekniikan. Googlea on kokeiltu, mutta tähän saakka olen löytänyt vain ohjeita kuinka saada sama efekti photoshopilla - tämä ei kelpaa, sillä haluan tehdä kaiken käsipelillä, alkuperäiseen tyyliin. Toistaiseksi en ole vielä löytänyt selkeää opasta kuinka tämä prosessi oikeasti menee.
Olisinkin kovin kiitollinen, mikäli joku osaa ohjata minut oikeaan paikkaan!
5108
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

siveltimellä maalataan kuultavia värikerroksia valokuvaan, ei sen monimutkaisempaa. Oletko värjäämässä aitoa mustavalkokuvaa vai tulostetta? Se vaikuttaa värin valintaan. Mustavalkokuvien värittämisessä käytin vuosia sitten ilfochromelle tarkoitettuja retussivärejä, mutta luulen, että niitä ei enää saa mistään. Muistan nähneeni kyllä jossain nettimyymälässä ihan tällaista varten suunnitellun värisetin. Joskus koitinkin jotain, olisko eirin valikoimista olevaa sarjaa, mutta värien laatu ei kyllä ollut mitään noiden ilfochromevärien tasoa.

Äänestä
  • Kiitos vastauksesta, täytyy yrittää etsiä noiden pohjalta. Ja tosiaan ihan aitoa mustavalkokuvaa olen värittämässä. Päätin hylätä digikuvauksen ja kaiken siihen liittyvän täysin ja siirtyä ajassa 100-150 vuotta taaksepäin. Nykyisin käytän vain paljekameraa.
    Ps. Kuulin myös jostakin, että tässä yhteydessä käytettävät värit olisivat koostumukseltaan jokseenkin samanlaisia, kuin kankaiden värjäyksessä käytettävät, eli niitä voisi myös periaatteessa ihan yhtä hyvin käyttää. Onkohan tässä mitään perää?

    Äänestä

Miksi et väritä kuvankäsittelyohjelmalla?

Värittelin taannoin kostutettuja kuvia (kostea kuva vuolukivilevyllä) ns. vesivärikynillä jotka ostin muistaakseni köyhän maalarin kaupasta, kokeilin myös akryylivärejä.

kyniä esim:
http://www.variainekauppa.fi/epages/Variak.sf/fi_FI?ObjectPath=/Shops/Variak/Products/52765
http://www.taitaville.fi/verkkokauppa/kynat/inktense-lajitelmat/
http://www.taitaville.fi/verkkokauppa/kynat/aquatone-lajitelmat/
http://www.taidetarvikkeet.fi/Derwent-Watercolour-12-vesivaerikynae
http://www.konttoritarvikkeet.fi/tuote.php?id=7024&ryhmittyma=8&&sivu=14
http://www.konttoritarvikkeet.fi/tuote.php?id=7025&ryhmittyma=8&&sivu=13
http://www.donno.fi/vesivärikynä__24_kpl_lajitelma_pr_99-8561101.html
http://www.taiteilijatarvike.fi/component/content/article/6-kynaethiiletliidut/530-derwent-inktense-24-vesivaerikynaen-lajitelma
jne

Oppaat ei paljon auta, harjoittelu tekee mestarin.
Värityksen (ja lisäkastelun) jälkeen normaali paperikuvan kiilloitus-kuivauskäsittely.

Äänestä

Aikoinaan oli tuote nimeltä TETENAL SPOT PEN, joilla mustavalkokuvia voi värjätä. Oli suht. kalliita. Minulla on vielä toimiva setti, mutta en raski niitä myydä...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


color-boogie kirjoitti:

Osaisiko joku neuvoa mistä löytäisin tietoa ja ohjeita tähän kadonneeseen kansanperinteeseen, eri mustavalkoisten valokuvien värittämiseen? Haluaisin opetella tekniikan. Googlea on kokeiltu, mutta tähän saakka olen löytänyt vain ohjeita kuinka saada sama efekti photoshopilla - tämä ei kelpaa, sillä haluan tehdä kaiken käsipelillä, alkuperäiseen tyyliin. Toistaiseksi en ole vielä löytänyt selkeää opasta kuinka tämä prosessi oikeasti menee.
Olisinkin kovin kiitollinen, mikäli joku osaa ohjata minut oikeaan paikkaan!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu