"luvatun maassa" tasa-arvokaan oikein kohdallaan kun pitää tällaisia tekoja tehdä.
http://www.hs.fi/ulkomaat/Israelilaismies yritti polttoitsemurhaa/a1305583460869
http://www.hs.fi/ulkomaat/Israelilaismies yritti polttoitsemurhaa/a1305583460869
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
varmaan löytyy yksi itsemurhan tehnyt entinen yrittäjä. Ei siitä sen suurempia johtopäätöksiä kannata minun mielestäni tehdä.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2012080115904822_ul.shtml
>>Israelissa on tehty jo toinen polttoitsemurha vastalauseena sosiaalitukien leikkauksille.
45-vuotias pyörätuolia käyttävä sotaveteraani on kuollut saamiinsa palovammoihin, kertoo häntä hoitanut sairaala.
Akiva Mafi valeli edellispäivänä itsensä bensiinillä bussiasemalla ja sytytti itsensä tuleen. Ystävien mukaan hän oli väsynyt taistelemaan sosiaalitukien puolesta.
Toinen polttoitsemurha tehtiin viime kuun puolivälissä.
http://www.hs.fi/kotimaa/Israelin siirtokunnista tulevat tuotteet halutaan ehkä merkitä/a1305589040589
"Nyt siirtokunnista tulevia tuotteita markkinoidaan yleensä israelilaisina, ja kuluttajien on vaikea tietää, missä tuote on tehty.
Suomi, kuten muutkaan EU-maat, ei tunnusta miehitettyjen alueiden kuulumista osaksi Israelin valtiota. EU ja YK ovat tuominneet miehitetyille alueille rakennettavat siirtokunnat ja pitävät niitä yhtenä esteenä rauhalle palestiinalaisten kanssa."
Minä en ainakaan ostaisi siirtokunnista tulevia tuotteita ja siten olisi erittäin hyvä saada vaikka noihin hedelmiin alkuperä merkittyä.