Olen lukenut jostain, että Saksassa on käteinen edelleen valttia eli luottokortti (esim. Visa) ei ole lainkaan niin hyväksytty kuin Suomessa. Onko siis otettava tukku käteistä ostoksia, ruokailua ym. varten ?
Maksuvälineet ?
6
522
Vastaukset
- Kerran vuodessa Bssä
No jos oikein muistan niin näin on. Berliinin euroja vain mukaan.
- usf II
Joo, meillä täällä Saksassa ei voi monissakaan kaupoissa tai ravintoloissa maksaa luottokortilla. Sinulla pitää olla ns. EC-kortti tai käteistä. Sorry. No, käteistä kyllä saat korteillasi automaateista.
Puhun kokemuksesta, olen asunut täällä jo toistakymmentä vuotta. - 2xvuodessa
Pankkikaupunki Frankfurtia myöten pikkuostokset maksetaan käteisellä, samoin ei ketjuravintoloissa. Isoissa liikkeissä makselen aina kortilla.
Kortista kannattaa pitää tarkasti huolta: on käynyt niin, että myyjät ovat ohittaneet pinkoodin naputtelun. Eli kortin katoaminen voi ollakin isompi ikävyys.
No kortti varmaan kävisi useammin, mutta on tullut opittua paikallinen tapa maksaa käteisellä. Onneksi saksalaiset automaatit tuntevat 10€:n setelit. - Saksansuomalainen
Käteisellä maksetaan suurempiakin summia. Jouduin jopa maksamaan nahkasohvani käteisellä, sillä edes suuri huonekaluliikeketju ei huolinut luottokorttia maksuvälineenä.
EC-korttisi ei välttämättä toimi maksuvälineenä ja luottokorttia ei siis huolita joka paikassa, varsinkaan pienemmissä liikkeissä ja ravintoloissa. Isommatkin liikkeet saattavat yllättää. Joissakin kaupoissa on lisäksi alaraja, mitä pienempää summaa ei saa maksaa kortilla. Lisäksi tarjoilupalkkio on tapana maksaa käteisenä.
Suomessa käydessäni maksan samaan tapaan käteisellä ja se taas aiheuttaa siellä toisinaan vaikeuksia. Viimeksi hain oluet terassin baaritiskiltä enkä voinut maksaa käteisellä, sillä kassassa ei ollut antaa vaihtorahaa kahden kympin setelistä. - In cash
Käteisellä maksamiseen on varauduttava Saksan reissulla, piste.
Suurin osa takseista kelpuuttaa vain käteisen, korttiauto on tilattava erikseen ja saattaa ottaa esim. 1€ korttilisän.
Ravintoloissa ja kaupoissa kortti kelpaa yleensä (Visa, Mastercard) ja se Debit-kortti.- Basta
Jawohl, mutta mikäs ongelma se nyt sitten on? Itse suosin aina reissuissani vain käteistä, tarpeeksi kun ottaa mukaan niin riittää, vielä ei ole kesken loppunut. Toki Visa on aina mukana ns. hätätapauksen varalta...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä841646Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2691551Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2711288Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1691262- 56877
- 66854
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em65843Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40831- 40817
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44791