Lomareissulla olisi koneenvaihto Oslossa (Gardermoen) ja vaihtoaikaa vain 35 minuuttia. Ehtiiköhän tuossa ajassa, onko kokemuksia? Mietityttää pitäisikö lentoa Norjasta Helsinkiin vaihtaa siten, että aikaa koneenvaihtamiselle jäisi enemmän?
Vaihto puolessa tunnissa?
vaihtajat
8484
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
En tiedä mikä on OSL minimi vaihtoaika. Jos lentoyhtiö tälläisen XXX-OSL-HEL lennon sulle on myyny kyseisellä 35 min vaihtoajalla ei sun kannata asiasta stressata. Jos myöhästyt, lentoyhtiö siirtää sut automaattisesti seuraavalle lennolle. Jos seuraava lento on vasta seuraavana päivänä, majoittaa lentoyhtiö ja tarjoaa ruokaa.
En ole Oslossa kohtaan vaihtanut, mutta useamman kerran siellä käynyt ja kenttä vaikuttaa tehokkaalta ja on kooltaan aika kompakti. Eli jos tuollainen yhteys on myyty, niin eiköhän se myös onnistu. Tosin nyrkkisääntönä voi pitää että alle tunnin vaihdoilla matkatavaroiden myöhästymisen mahdollisuus kasvaa kaikilla kentillä eksponentiaalisesti. Mutta jos kyseessä on paluumatka niin ei silläkään niin paljon väliä ole, kun kuriiri tuo sitten laukut kotiovelle.
Jos tuohon sisältyy passintarkistus, eli tulet Schengenin ulkopuolelta, niin sitten voi kyllä olla enemmän kiire. EU/ETA jono varmasti vetää ihan hyvin Oslossakin, mutta kannattaa yrittää päästä jonon kärkeen. Tosin melkein epäilisin että noin lyhyttä vaihtoa ei Schengenin ulkopuolelta siellä myydä.
35min, hah, et ehdi millään. Sanoohan sen jo järkikin...
Helppo Sarpsborgin huudella täällä. Mitään perusteita hän ei kuitenkaan viitsi kirjoittaa. Mä ite selasin hieman lentoyhtiöiden aikatauluja ja löysin ainakin DY lennon MUC-OSL-HEL tuolla aloittajan mainitsemalla 35 min vaihtoajalla. Jos arvaukseni lennoista osui oikeaan, ei näiden lentojen välissä ole passin- ja/tai turvatarkastusta.
Jos lentosi lähtö jostain syystä viivästyy jolla siis lennät osloon niin myöhästyt
Päivänselvä asia ei perusteluja tarvitse!!!
Mutta se ei ole mikään ongelma, kun matka on yhdellä varauksella. Lentoyhtiö järjestää jatkolennon. Kyllä Oslosta Helsinkiin pääsee.
Radikaaleissa myöhästymistapauksissa ei auta parinkaan tunnin vaihtoaika, joten ei kannata murehtia etukäteen. Kaikki järjestyy!
Kiitoksia vastauksista, yritetään nyt ehtiä tuolla eli en vaihda enää lentoja. Paluumatka kuitenkin kyseessä ja eipä se taida olla niin päivän päälle milloin sinne koulun penkille palaa takaisin :)