HD vaiko tavallinen boksi?

Kumpi kannattaisi ostaa?
4355
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kovin on vähän infoa kysymyksessä... => Tietenkin digiboksi kannattaa ostaa!
Onko kyseessä antenni- vai kaapeliverkko?
Onko televisiosi HDMI-liitännällä varustettu tv vai scartilla kautta katsottava wanha tv? Aiotko katsoa maksullisia kanavia vai onko niitä jo valmiiksi tilattuna? Jos paketteihin kuuluu HD-kanavia, niin onko tarvetta tallentaa niitä.

Omalla kohdalla riittää kaapeliverkon SD-kanavia tallentava boksi, sillä joskus lomareissun aikana tulee jotain tallennetua. Seuraava boksi on varmaan HD-boksi, mutta antaa ajan kulua. TV:ni on HDMI:llä varustettu, mutta scartti-liitäntä riittää toistaiseksi.

HD digiboksi on hieman eri juttu: HD-kuvan tallennukseen tarvitaan enemmän levytilaa, tallennus on kopiosuojattua ja HDMI:n kautta hyvällä laadulla tapahtuvaan toistoon tarvitaan se kanavakortti kiinni digiboksiin. Jos lopetat kanavakortin tilauksen, niin taitaa HD-talleteet jäädä näkemättä.

HD digiboksin etu on se, että levytilaa riittää SD-kanavien tallennukseen ja kun tehoa on, niin joillakin malleilla voidaan tallentaa neljää kanavaa samanaikaisesti. HD digiboksi on tietenkin kalliimpi, varsinkin jos se on kumpaankin verkkoon soveltuva malli. Tutustu kuitenkin ennen boksin hankintaa sen käyttöliittymään (=menu/ohjainkapula), jotta on jonkinlainen käsitys sen käytön helppoudesta.

Selaile http://www.testatutlaitteet.fi/ sivuja, niin näet, mitkä digiboksit ovat HD-linkityskelpoisia.

Äänestä
  • Kiitos vastauksesta! Jätin tahallani kysymyksen mahdollisimman avoimeksi, jotta en rajoittaisi vastauksia, kumpi boksi kannattaisi hankkia. Haluaisin saada selville kaikki puolet asiasta.

    Äänestä

  • Mitä tuo myytti on syntynyt että tallenteiden katsomiseen tarvitaan kortti? Onko syynä se Topparin SD-boksien bugi, että ohjelmat joskus tallennetaan salattuina? HD-boksien salauksella ei ole mitään tekemistä kortin kanssa vaan se salausavain on boksissa.

    Äänestä

Näin helppoa se on. Aiotko nyt tai tulevaisuudessa katsella ja tallentaa HD ohjelmia? Jos vastauksesi on KYLLÄ, sitten osta HD boksi. Jos vastauksesi on EN, sitten älä osta HD boksia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eptietoinen kirjoitti:

Kumpi kannattaisi ostaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu