''Ruoho kruunaa kissan elämän. Ruohoa tulisi olla koko ajan kissan saatavilla, koska se puhdistaa kissan elimistöä ja tulee siitä joitakin entsyymejäkin.''
Luin joltain ''kissasivustolta'', jossa kerrottiin kissojen ruokinnasta. En ole koskaan kuullut, että kissat söisivät ruohoa. Annatteko itse?
Itselläni on siis vasta tulossa kissa ja nyt opetellaan ulkoa, mitä kissalle saa ja ei saa antaa :)
Ruohoa kissalle?
10
1747
Vastaukset
- Minä ja 3 kissaa
Kissat syövät ruohoa lähinnä huonoon oloon, sillä ruoho saa kissan yleensä oksentamaan :) Erikseen en ole kasvattanut koska aitauksessa kasvaa sitä.
- Pökö12
Bullshit. Kuten aiempi kirjoittaja totesi, kissat syövät ruohoa yrjötäkseen karvapallot/muun sulamattoman ravinnon ulos. Olen toki nähnyt kissojen syövän ruohoa ja heinää useampaan kertaan, mutta nämä ovat maalaiskissoja jotka juoksentelevat ympäri metsiä syöden kaikkea mitä saavat kiinni. Jos kissaa pidetään pienessä asunnossa ja syötetään sille suht puhdasta kissanruokaa tuskin se sitä ruohoa mihinkään tarvii.
- ´Chocolatecat-
Samaa mieltä edellisen kanssa. Ei sisäkissoille tarvitse välttämättä mitään ruohoa antaa, vaan ne ovat tarkoitettu erityisesti ulkokissoille. Voi toki antaa ruohoa kyllä sisäkissoille, ei siitä mitään haittaa ole, mutta ne ovat ns. suunniteltu ulkokissoille. :)
Kiitos vastauksista! :)
- ddff.
Kissa syö ruohoa useimmiten siksi että saisi oksennettua karvapallot vatsasta pois. Myös sisäkissat pesevät itseään ja kavereitaan ja karvaa kulkeutuu mahaan. Joillakin kissoilla enemmän toisilla vähemmän. On suositeltavaa että sisäkissallakin olisi ruohoa saatavilla sillointällöin, mutta saman asian voi hoitaa esimerkiksi kissanmallas-tahnalla. Sen toimintaidea perustuu siihen että mahdolliset karvapallot kulkeutuvat ulosteen mukana pois masusta.
Karvapallot voivat siis aiheuttaa myös suolistotukoksen.
Itse kasvattelen onnistuneesti kissoille popkornia :) Ihan tavallisia popparin hyviä multaan ja siitä kasvavat oraat laitan kissoille tarjolle. Maistuu hyvin ja on nopeakasvuista. Ei meilläkään ole ruohoa aina tarjolla mutta pyrin kasvattelemaan sitä aina siinävaiheessa kun yksi kissoista alkaa tutkimaan muita viherkasvejani. Ruohon ollessa tarjolla ja siitä muutamaviikko eteenpäin saavat muut kasvit olla täysin rauhassa.- Pökö12
Sitä kutsutaan maissiksi. Lienet helsinkiläinen? Jos kissalle nyt täytyisi välttämättä jotain kasvattaa kokeilisin itse ohraa, venähtää 20cm pituuteen erittäin nopeasti.
- kisunruoho
kissat syö ruohoa oksentaakseen ns. sulamattomat asiat siellä ruoansulatuksessa. erikseen on kissan ruohoa mitä voi kasvattaa, se on puhtaampaa kun normi ruoho, desinfioi samalla. meidän kissat kun syö sitä niin ei oksenna vaan kun käy hiekkalaatikollaan/ ulkona tarpeillaan, tulevat kissanruohot kakan mukana pois. eli ihan eri kuin normiruoho! riippuu miten 'ruohon' ajattelee. :)
- ZihMjau
Meidän (sisä)kissapojat rakastaa ruohoa! En nyt tiedä onko siitä mitään hyötyä meillä vai ei. Ihan riippumatta siitä onko ruohoa tarjolla vai ei, eivät nämä pojat melkein ikinä karvapalloja oksentele. Mutta kun tykkäävät niin kovasti, niin kasvattelen heille välillä kauraa, niin pääsevät pojat "laiduntamaan" :D
Meidän lehmät - Kuningasten ruoka
Minunkin nähdäkseni ruoho on kissan herkku. Silloin tällöin nautitaan antaumuksella.
Kesäaikaan kun haen ulkoa nuorta juolavehnää niin tuskin pääsen ovesta sisään kun kissa on jo haistanut herkun ja ja naukuu innoissaan.
Huuhdon ulkoa tuodun tosi hyvin ja tarjoan salaatin. Kyllä kelpaa. - Tytt.
"Vaikka kissa ei kasvissyöjä olekaan, myrkyttömän ruohon syöminen edistää kissan ruuansulatusta, auttaa poistamaan kissan nielemiä karvoja ja sisältää kissan tarvitsemaa foolihappoa."
Karvapallojen poiston lisäks ruohosta kissa saa foolihappoa, muualta kun kissa ei sitä saa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark974806Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv2054645"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1173134Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m223097Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p983013Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1382288- 922231
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.342193- 222148
Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi392075