YLE.fi kertoo uutisissaan Professorista joka on tutkinut ikuista ongelmaa:
Kannattaako sateella juosta väi kävellä, jotta kastuisi mahdollisimman vähän.
Sadehan on ajankohtainen asia.
Professori antoi yhden käyttökelpoisen vinkin:
"Bocci myös huomauttaa, että mikäli tuuli puhaltaa takaapäin, optimaalinen vauhti on on sama kuin tuulennopeus"
Tuo sopii hyvin näin Olympialaisten aikana, Englannissa kun ovat.
Huvittaa minua myös palstamme viimeaikaiset kommentit, paljon on viisasta, tekoviisasta ja vähemmänviisasta.
Kertokaa te kaikkein viisaimmat, onko palstamme tosiaan ainoa paikka missä elämää eletään ja missä siihen otetaan osaa?
Luulisi että pettäjät ja siveelliset saisivat enemmän hellyyttä ja tukea omilla palstoilaan, samoin kuolemanpelkoiset.
60 porukka kun ei enää toiseen pysty, ainakaan vakavissaan, toiseen pystyy, vakavissaankin, mutta
se aika on meillä vielä suhteellisen kaukana, yhtä suhteellisesti, kun tuo toinen on takanapäin.
H.
Kannattaako sateella juosta väi kävellä, jotta kastuisi mahdollisimman vähän.
Sadehan on ajankohtainen asia.
Professori antoi yhden käyttökelpoisen vinkin:
"Bocci myös huomauttaa, että mikäli tuuli puhaltaa takaapäin, optimaalinen vauhti on on sama kuin tuulennopeus"
Tuo sopii hyvin näin Olympialaisten aikana, Englannissa kun ovat.
Huvittaa minua myös palstamme viimeaikaiset kommentit, paljon on viisasta, tekoviisasta ja vähemmänviisasta.
Kertokaa te kaikkein viisaimmat, onko palstamme tosiaan ainoa paikka missä elämää eletään ja missä siihen otetaan osaa?
Luulisi että pettäjät ja siveelliset saisivat enemmän hellyyttä ja tukea omilla palstoilaan, samoin kuolemanpelkoiset.
60 porukka kun ei enää toiseen pysty, ainakaan vakavissaan, toiseen pystyy, vakavissaankin, mutta
se aika on meillä vielä suhteellisen kaukana, yhtä suhteellisesti, kun tuo toinen on takanapäin.
H.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Toisten kirjoittajien aliarvioimista sitähän tällä palstalla riittää. Musa palsta tikahtuu omiin housuihinsa, linkitetään viipurin Vihtorista rokkibändeihin saakka.
Joku ei haluu, koska mä on mä,ei mitään ulkolaista, nää suomalaiset itkuvirret on parhaita. Ei sille mitään voi jos 60 ikäluokassa on ainoastaan suomenkielen taitavia, paras olla narisemata.
Joku elää kaukorakkauden atmosfäärissä, onkohan tippa hepin päässä vai silmäkulmassa.
On sentään joitakin täydellä itsekritiikillä omistautuneita hyviä kirjoittajia jotka ovat palstan suola.
Oletpa katkera, musaketju on upea. Ei kaltaistasi siellä kaivata, hapattaisit sen.
@mocca-maija:
"Ei sille mitään voi jos 60 ikäluokassa on ainoastaan suomenkielen taitavia"
"On sentään joitakin täydellä itsekritiikillä omistautuneita hyviä kirjoittajia"
Niinpä, ikäluokastamme vain varakkaampi vähemmistö kävi oppikoulun ja vielä pienempi vähemmistö lukion, joissa opeteltiin vieraita kieliä. Kansakoulu ja kansalaiskoulu enemmistöllä.
Kovin vähän täällä on "täydellä itsekritiikillä omistautuneita hyviä kirjoittajia". Suurinta ääntä pitävät ja touhuavat kuin palstan ja Euroopan omistajat vailla itsekritiikkiä olevat, joiden vuoksi tänne ei viitsi tulla mukaan. Eikä pääsekään, jos ei diggaa sitä ainoaa hyväksyttyä musajorinaa. Elämää vain takanapäin on ja vain muistoissa saa enää rakastaa tämän saitin väki. Viriilit ei viihdy täällä eikä heitä suvaita.
http://www.youtube.com/watch?v=yriKRVw6CQA&feature=related
Taas yksi poisajaja ja poissulkija.
Onp palsta tärkeä muutamille!!!!!
Tutkittu jo ajat sitten, paikallaan olo kastelee vähiten, erityisesti jos olet niin pieni ettei yksikään pisara osu, eli hyönteisten valitsema strategia. Ihan sama asia kuin että liikut tasan tuulen nopeudella samaan suuntaan kuin sekin.
Entäpä tällainen juttu,olen pohtinut joutilaisuudessani tätä.
Jos kuvitellaan että seisot vaikka auton lavalla ja auto menee satasta eteenpäin ja sun tekee mieli hypätä parin metrin korkeelle kyydissä,putoatko kyydistä vai menetkö saman suuntaisesti sen muutaman sekunnin samaan suuntaan kuin auto??
Nyt aivot raksuttamaan!
Tuon voit selvittää kokeilemalla itse.
Yhden pisteen vihje: kokeile ensin myötätuuleen, sitten vasta vastatuuleen. Viisastut hitaammin mutta perusteellisemmin.
"miten olis"
Et sekuntiakaan.
Newtonin gravitaatiolaki kyllä toimii, mutta ei ilmanvastustuksen takia, tässä asiassa.
Tyhjiössä jatkaisit matkaa mukavasti.
Liikkeelle saatu massa jatkaa liikevoiman antamaan suuntaan.
Pieni vinkki:
Jos pääset lentokoneen kyytiin, jonka lentorata aiheuttaa painottomuuden tunteen, eli lentää radalla, joka on massan vetovoiman suuntainen, älä törmää seinään, se on yhtä kivuliasta kuin lavalta hyppääminenkin, kivuliaampaakin, koska ilmakehä ei hidasta vauhtiasi.
Halusin kyllä tekoälykkyyttä muita asioita kohtaan.
H.
Menen auton kyydissä.
Heevetti!
Koska painovoiman suunta ei hidasta.....
H.
Ha ha..olisit kuollu.
Jos minä siihen voisin kuolla, että tekee mieli jotain, olisin kuollut jo.
Olet sinä kyllä viisas ; ))
Siis mitä tekoälykkyyttä ja mitä asiaa kohtaan,virn..
"miten olis"
Tekoviisas juttuja on liian paljon selitettäväksi.
Periaatteessa se on kopiointia wikistä tai netistä, ilman että selittää miten itse asian näkee.
Kaikki tietävät mikä Leppäkerttu on, harva vaan antautuu kertomaan mitä siitä ajattelee.
Loistava puutarhatuholaisten tuhoaja....
Raaka saalistaja, hyönteisten Leijona...
Eli asioita pitäisi osata yhdistellä, kuten Tohtorin-tutkinnossa.
Pitää osoittaa että osaa muutakin kun kopioida.
Typerintä on laittaa linkki juorulehden uutiseen ja kysyä:
Eiks teistäkin tms.
Tietenkin pitää muistaa että harva meistä osaa uutta luoda, 60 pitäisi kyllä jo osata ajatella, ja omata oma mieli.
H.
vaihde 7:llä kahden pisaran välissä kastumatta yhtään.
:)
Aamulla oli aloitus jossa meidät nuoremmat ja myös yli-ikäiset toivotettiin meneviksi hornan tuuttiin.
Sataakohan siellä.
Helsingissä ei ainakaan sada ja mie lähen nyt Hakaniemeen lapsenlapseni kanssa.
Älähän huoli, tyttönen nuori. Fiksuimmat kommentit siinä ketjussa olivat meidän, joilla on suuri ja sopuisa sydän ja hymyä huulessa, eikä edes kesälippis purista. :))
Meinailin mainita, että minusta keskustelua ei ole luuleminen ja toisten poisajaminen, mutta jätänpä sanomatta.
Yritän tosissani kiltistyä, ettei pukki tuo pelkkiä risukimppuja.
@hunksz:
"Huvittaa minua myös palstamme viimeaikaiset kommentit,"
Ihan vaan vihjeenä: sun ei tarvitse hääriä ihan välttämättä koko palstaa tarkkailevana, ei ole pakko. Voit ihan vaan keskittyä omiin pieniin murheisiisi ja iloihisi ja muihinkin omiin pieniisi. Tee sitten aloituksia tai kommentoi toisten aloittamiin ketjuihin, jos sulla sattuu olemaan jotain sanottavaa, jos ei ole, niin sitten ei.
Summa summarum liirumlaarum: laskeudu korkeuksistasi rivipappojen/-mummojen joukkoon.
Samat terveiset yöhuuhkajalle.
Heh, kiitokset huomionosoituksesta...
viisas ei koskaan sano itseään viisaaksi, sellaista kerran kuulin kun luulin olevani viisas :)
Minua huvitti kun luin värjäysaineesta , jolla palautetaan pimpsan nuorekas vaaleanpunainen väri. kaikea ne keksii.
Minua huvittaa seurata ilmakivääriammunta,
siinä sitä on vauhtia ja vaarallisia tilanteita
Ja kitekatti pitää mirrin virkeänä : DD (maailma muuttuu)