Parhainta Filippiiniä ?

Lomakuume3

Olen buukannut lennot kohti Filippiiniä ensi helmi-maaliskuuksi. Ajatuksena oli lomailla Boracayan alueella. Nyt kun en vielä ole majoitusta varannut olen alkanut epäröimään tuota aluett. Nyt kysynkin jo siellä matkustaneilta onko tuo sitä parasta filippiiniä ?? Minulle riittää valkoiset rannat, kirkkaat vedet, hyvät retki mahdollisuudet, hintataso ja siisteys edes jossain määrin. Vai onko Boracaya törkynen massaturismimesta jossa ei filippiinisyys enään näy ?? Yöbailaus ei ole tärkeää, matkassa lapsia.

2

448

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hannu62

      Itse voin sanoa että Filippiineillä on todella paljon vaihtoehtoja; valkoista rantaa riittää. Esim Palawanissa on paljon eri kohteita viettäää lomaa tai vaikka Boholin seutu; upeita rantoja ja mielenkiintoisia nähtävyyksiä. Itse olen käynyt 5 kertaa kyseisessä maassa ja aina olen pitänyt. Joskus syyskuun sateet ovat olleet
      haitta mutta Boholin seudulla sitä tuskin edes havaitsee; koska sateet ovat tulleet
      yö-aikaan.

    • Balicasag

      Valkoista rantaa ja kirkaita vesia loytyy Filippineilta lahes kaikkialta. Pohjoisessa 100 Island eteenpain ihan pohjoiskarkeen asti ja vastaavasti Visayah alueella koko saaristosta. Boracay on Filippinien tunnetuin lomakohde ja etenkin lomakaudella siella on kylla melkoisesti turisteja, ei kuitenkaan samassa mittakaavassa kuin vaikkapa Thaimaan Phuketissa. Boracaylla rannat ovat (tai ainakin muutama vuosi sitten oli) puhtaat ja lapsiystavalliset. Vesi kristallin kirkasta niin kuin joka puolella Visayahin alueella. Turismista johtuen Boracay on suhteellisen kallis verrattuna yleisesti Filippineihin, mutta ei kuitenkaan ylettoman kallis Suomalaiselle.

      Paikka on myos siisti noin yleisesti, pitaa kuitenkin muistaa etta matkustatte kehitysmaassa jossa hygienia ja jatehuolto ei ole yhta kehittynytta kuin vaikkapa Suomessa.

      Cebussa alueen laajuuden vuoksi on enemman nahtavaa ja jos haluaa siistille ja kansainvalisetkin vaatimukset tayttavalle hotelille, niin valinta voisi olla vaikkapa Plantation Bay tai Shangri La. Hintataso on korkea, mutta rahalle saa myos vastinetta.

      Myos Bohol on hieno kohde ja myos siella nahtavaa riittaa. Kaikkiin kohteisiin paasee helposti lentaen. Boracaylle lennetaan lyhyen Caticlanin kentan vuoksi hieman pienemmalla kalustolla, mutta Cebuun ja Boholile ihan oikein suihkukoneella. Lentoaika Manilasta Boracaylle ja Cebuun 30-45 min, Boholille noin tunti.

      Kaikki edella mainitut ovat suht helppoja kohteita lasten kanssa ja kaikkiin matkustaminen on vaivatonta. Lisaksi turvallisuustaso on hyva. Nahtavaa maassa riittaa loputtomasti, mutta osaan kohteista matkustaminen ottaa aikaa ja vaivaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      274
      6706
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      240
      6279
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      42
      5662
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      158
      5005
    5. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      32
      3806
    6. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      195
      3729
    7. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      132
      3457
    8. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      45
      3169
    9. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      5
      3155
    10. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      333
      2809
    Aihe