Agressiivnen noutaja

- - 10 kk - -

Olen reissussa vuokrannut omakotilaon siipirakennuksen. Omistajan ystävä sapui 10kk ikäisen noutajan kanssa ( narttu ), joka on poikkeuksellisen agresiivinen ja käytökseltään arvaamaton. Koiran omistajalla tuo koira on ollut 4kk.

Omistajan ja talon väen kanssa se käyttäytyy melko normaalisti. Vaikka joku heistä olisi läsnä, niin koira käyttätyy minua kohtaan hyvin agressiivisesti, kääntyy kohti, haukkuu, tuijotta silmiin, alkaa murista, luimistelee ja vetää hännän koipiensa väliin, laskee toisinaan samalla hieman rintakehää alas tai ottaa hyökkäävän asennon jne.

Eilen onnistiun saada sen rauhoittumaan, silitin ja rapsutin sitä, se laskeutui makuulleen ja ojensi kaulansa ja leuan alusensa rapsuteltavaksi, nosti etutassuaan ylös jotta saisi rapsuttelua rintakehälleen, eli teki normaaleja luottamuksen eleitä.

Poistuin hetkeksi ja palasin mennäkseni sen editse siipirakennuksen ovelle, jonka tuntumassa se oli kiinni, niin se alkoi välittömästi haukkua ja käyttäytyä agressiivisesti ja yriti hyökätä suoraan kohti ja oli valmis puremaan, yritti napata kiinni ranteesta. Onneksi se oli hihnassa kiini tukevaan pisteeseen ja ehdin ottaa askeleen taaksepäin, muutoin olisi saanut purtua. Jatkoi hyökkäysyrityksiä muutaman kerran, muuta ne pysähtyivät hihnan pitäessä ja jatkoi agresivista hakuntaansa ja tuijotustaan.

Nojasin sitten käsilläni ylös terassin kattorakenteeseen ( kuin karhu takajaloillaan etutassut ylhäällä ) rintakehä kohti koiraa ja fiksasin edelleen sitä suoraan silmiin. Koira rauhoittui siihen paikkaan ja alkoi ensin katsella ylhäällä leveällä olevia käsiäni, alkoi vältellä katsekontaktia, teki itsensä "pieneksi", peruutti, laskeutui maahan ja heitti silloin tällöin välttelevän katseen ja laski leukansa maahan, vältti suoraa katsetta ja käyttäytyi kuin olisi alistunut alempaan koiran rooliinsa.

Mikä tuossa koiran käytöksessä mahtaa olla vialla? Epäilen sen kärsineen kaltoin edelliseessä kodissaan / kodeissaan ennen nykyistä omistajaa, joka kohtelee sitä hyvin. Oli kuulema ollut ensimäisen viikon hyvin agressiivinen häntäkin kohtaan, mutta nyttemmin normaalisti käyttäytyvä hänen kanssaan. Erään kerran kulkiessaan lekkikentän ohi jossa lapset leikkivät ja joidenkin lasten juostessa hänen ja koiran kulkureitin poikin, niin koira oli käyttäytynyt hyvin agressiivisesti ja olisi hyökännyt lasten kimppuun ellei olisi ollut kiinni hihnassa.

Miten tuollaisen koiran kanssa tulisi käyttäytä? Pukeutua suojapukuun ja ottaa leipäveitsi tai pesäpallomaila käteen aina kun riskeera sen kohdata?

Eikö tuolla tavoin käytäytyvä koira tulisi viedä spesialistin analysoitavaksi ( ehdotin sitä koiran omistajalle ) josko sen kätökseen on toivoa saada muutosta tai jos ei, niin toisille potentiaalisti vaarallisena antaa sille viimeinen matka.

Yksi ainoa koiran purema voi vammautta iäksi. Vahingoittaa vaikkapa käden jänteitä ja hermostoja pysyvästi.

3

439

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • - - 10 kk - -
    • Eri rotu

      Ei vaikuta luonteeltaan kultaiseltanoutajalta.

    • koi2

      vaikka olisi kultainennoutaja,koira kumminkin. ilm.kyse ettei luota ihmisiin,jos kaltoinkohdeltu. pelkää itse ja käyttäytyy puolustaen itseään. oma kultsi ollut jo 12 vuotta alusta asti itselläni ja moista ongelmaa ei ole ollut. sosialitin pienesta pitäen ihmisiin ja muihin eläimiin kissasta lampaaseen ja on helppo narttu. valtataistelut piti käydä kuten kaikkien koirien kans,mut ilman väkivaltaa joka virhe koiran kasvatuksessa. myöhemmin meille tuli 1.5 vuotias sekarotuinen(karjalankarhukoiran ja saksarin sekoitus. koiraa oli ilm.huonosti koheltu edellisessä paikassa. itsellämme ei ollut ongelmia,mut vieraille aluks nosti niskavillat ja murisi. pikkuhiljaa alkoi luottaa ihmisiin. aina koira meni nuuskimaan ja kun kerjäs rapsutusta,luottamus oli ansaittu. tietty jos koira suoraan hyökkää ni paras ottaa asiantuntijaan yht.silloin ei voi laskea omatoimisesti vieraan luo. onnea koiran kans.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      125
      6388
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      376
      6195
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      71
      6143
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3982
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      148
      2405
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2355
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      130
      1447
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      13
      1289
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      187
      1118
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      64
      950
    Aihe