Miksi ihmeessä?

Mäkipuivarilaidari

Ihmettelin tässä joutessani että miksi mäkihyppääjät ovat langanlaihoja ja kevyitä. Massahan ei vaikuta siihen kuinka nopeasti putoaa (ma=mgh -> a=gh). Toisaalta suurempi koko edesauttaa ilmanvastuksen kasvamista. Edestäpäin tuleva vastuskin kasvaa, mutta alhaaltapäin tuleva vastus (noste) kasvaa varmaankin enemmän mitä leveämpi kaveri.

Ajatelkaapas jos vaikka joku koripalloilija, jolla kimmo-ominaisuudet ovat kunnossa, päästettäisiin mäkeen. Kaveri pomppais saman verran mitä nykyiset, saisi suuremman nosteen ja lentäisi montun pohjalle asti kevyesti.

2

339

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joku

      Olet erehtynyt, teeppäs liidokki palsasta ja paperista tai raudasta ja pellistä, kumpi liitää pidemmälle, eli kyllä sillä painolla on merkitystä, sano ne fysiikan lait sitten mitä tahansa.

    • Robbue

      1 kg vähemmän hyppäääjän kokonaismassaa (varusteiden kanssa) pidentää hypyn pituutta suurmäessä noin 2 metriä, mikäli vertailukohteiden muut muuttujat ovat vakiot. Tästä syystä hyppääjät ovat laihoja. Tosin viime vuosina BMI on noussut puoli prosenttiyksikköä lähes joka vuosi. Ennen BMI-sääntöä hyppääjien pituus/paino -suhteet saatoivat hyvinkin olla esim. 179/55. Nykyään BMI-sääntö on 21 varusteet päällä (varusteet painaa noin 3 kg). Eli karkeesti ottaen 175 cm kaverin pitää painaa noin 60-61 kg ilman varusteita. Taulukko on asetettu suksen senttikoon mukaisesti laskevaksi eli about jokainen 300 g alle indeksi-rajan lyhentää suksen mittaa noin 1 cm. Kun nykyään on käytössä ihonmyötäiset puvut, sukset pituuden merkitys hyppäämisen aerodynaamikassa ja hypyn hallinassa korostuu. Sen takia tulevalle kaudelle hyppääjät haluavat ennemmin hypätä täysmittaisella suksella entä lyhentää suksen mittaa, kuten vielä viime talvena.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7918
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3792
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1896
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1220
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1093
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      28
      1023
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      837
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      802
    9. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      10
      800
    10. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      749
    Aihe