Miksi ihmeessä?

Mäkipuivarilaidari

Ihmettelin tässä joutessani että miksi mäkihyppääjät ovat langanlaihoja ja kevyitä. Massahan ei vaikuta siihen kuinka nopeasti putoaa (ma=mgh -> a=gh). Toisaalta suurempi koko edesauttaa ilmanvastuksen kasvamista. Edestäpäin tuleva vastuskin kasvaa, mutta alhaaltapäin tuleva vastus (noste) kasvaa varmaankin enemmän mitä leveämpi kaveri.

Ajatelkaapas jos vaikka joku koripalloilija, jolla kimmo-ominaisuudet ovat kunnossa, päästettäisiin mäkeen. Kaveri pomppais saman verran mitä nykyiset, saisi suuremman nosteen ja lentäisi montun pohjalle asti kevyesti.

2

423

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joku

      Olet erehtynyt, teeppäs liidokki palsasta ja paperista tai raudasta ja pellistä, kumpi liitää pidemmälle, eli kyllä sillä painolla on merkitystä, sano ne fysiikan lait sitten mitä tahansa.

    • Robbue

      1 kg vähemmän hyppäääjän kokonaismassaa (varusteiden kanssa) pidentää hypyn pituutta suurmäessä noin 2 metriä, mikäli vertailukohteiden muut muuttujat ovat vakiot. Tästä syystä hyppääjät ovat laihoja. Tosin viime vuosina BMI on noussut puoli prosenttiyksikköä lähes joka vuosi. Ennen BMI-sääntöä hyppääjien pituus/paino -suhteet saatoivat hyvinkin olla esim. 179/55. Nykyään BMI-sääntö on 21 varusteet päällä (varusteet painaa noin 3 kg). Eli karkeesti ottaen 175 cm kaverin pitää painaa noin 60-61 kg ilman varusteita. Taulukko on asetettu suksen senttikoon mukaisesti laskevaksi eli about jokainen 300 g alle indeksi-rajan lyhentää suksen mittaa noin 1 cm. Kun nykyään on käytössä ihonmyötäiset puvut, sukset pituuden merkitys hyppäämisen aerodynaamikassa ja hypyn hallinassa korostuu. Sen takia tulevalle kaudelle hyppääjät haluavat ennemmin hypätä täysmittaisella suksella entä lyhentää suksen mittaa, kuten vielä viime talvena.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4443
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      3198
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      39
      2874
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      116
      2665
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2519
    6. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      43
      2437
    7. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      13
      2314
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2265
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2045
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1717
    Aihe