Onko kenelläkään myynnissä vasiikkaa?

vasikka111

Olisiko kenellekään myynnissä vasikkaa ? . Tulisi ponin kaveriksi pihattoon. Tiedetään että tämäkuulostaa hullulta muttei mahdottomalta ajatukselta ja olen kyllä nähnyt lehmän ja ponin asuvan yhdessä.

Ei mikään 1000€ lehmä hyvä olisi jos joku ilmasiks antais. Äiti työskentelee lomittajana joten kokemusta olisi.

7

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • navettapiika

      Jokaisella lypsykarjatilalla niitä vasikoita on, ja varmasti äitisi lomituspaikoistakin löytyy. Paras olisi joku pieni rotu, meillä olisi noita pohjois-suomalaisia myyntiinkin asti.

    • vasikka111

      Juu suunitteila oli kysyä tuosta yhdestä paikasta missä se useimmiten työtä tekee mutta siellä ne ovat kulma kauheen kalliita. En itse niin lehmien roduista tiedä ja en tiedä mikä niissä maksaa niin pirusti mutta mutsi kyllä tietää minä vasta opettelen :D . Minkäs hintaisia teillä on ?

      • navettapiika

        Se vähän riippuu, mutta tuurilla jos osaat oikeana päivänä tulla niin vaikka satasella saat jo valita, mutta puhdasrotunen lehmänen on sitten kalliimpi juttu. Jos asuisit likellä niin minä voisin vuokrata sulle yhden tosi edullisesti.


    • vaissa111

      Okei. Meilleppä se nyt olis yksi ja sama minkä rotuinen kunahn on halpa! (: Ja tosiaan tarkoitus opettaa sitten ratsastus ja ajo hommat! mitä lehmä nyt ikinä pygee tekemään. Missäpäin asut ? . Ehkä ostaisimme kokonaan omaksi mieluiten (: Satku kuulostaa ihan hyvälle hinnalle .

    • 2

      lehmä ei ole ratsu

    • vasikka111

      Ei ole ei mutta niillä voi ajaa ja ratsastaa ihan siinä missä muutkin! . Jotkut tytöt olivat kouluttaneet ittelleen lehmät ratsuiks täällä suomessa kun hevosia ei saanut. Ei ole sinun asiasi mitä myö vasikalla loppupeleissä tehdään! vaikka mentäis saatana koulukisoihin tai raveihi :D

      • navettapiika

        Asumme pohjois-pohjanmaalla. Alkuperäiskarjan sivuilta löydät meidät ja paljon muita. Siellä tosin meiltä myynnissä vain 3-5 lehmästä, mutta sonnejakin löytyy. Tuossa Haapavedellä on yksi mies, jolla kuohittuja sonneja eli härkiä ja niistä on osa koulutettu ajohäriksi. Olivat siinä yhdessä televisiosarjassakin. Oikein säyseitä ja hoidettavia elukoita, mutta isoja. Katteleppa jos guuglen ihmeellisestä maailmasta löytyy. Se kuohitseminen maksaa kyllä, mutta se auttaa lauhkeaan luonteeseen ja ne elävät jopa yli kaksikymmentä vuotta, ei huono homma lainkaan. Ne on juuri näitä lapinsonneja. Näillä lapiskoilla on kyllä niin lammasmainen luonne muutenkin, että tupaan tulevat jos päästää, mutta osaavat olla vähän ilkikurisiakin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45231
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      123
      25986
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      324
      15673
    4. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      10823
    5. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      169
      10802
    6. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9707
    7. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9641
    8. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8478
    9. 242
      6824
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      222
      6489
    Aihe