Sähköpostissa tuli kuva, joka avautui hyvin. Tallennettuani sen ei kuva näykkään (pienenä) kuten muut kuvat ja yrittäessäne avata tulee ilmoitus: "Kuva ei kelpaa".
On Windows 7 ja Int.E. 8. Zipin käyttö ei ole tuttu.
Miten eteenpäin?
On Windows 7 ja Int.E. 8. Zipin käyttö ei ole tuttu.
Miten eteenpäin?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos kyseessä on pakattu kansio, niin se pitää ensin purkaa Windowsin omalla purkuohjelmalla. Se tapahtuu kun klikkaat hiiren oikealla painikkeella kansion päällä ja valitset "Pura kaikki"
Samalla sinun kannattaa päivittää Windows 7 tikkiinsä. Eli ainakin IE8->IE9
Kyseessä on sittenkin sähköpostissa tullut käsitelty valokuva. Punasilmäisyyttä on poistettu.
Olen tallentanut sen muiden kuvien joukkoon. Kuva näkyy "standardimaisemana" ja avausyritys vastaa tähän tapaan:
Windowsin kuvienkatselu ei voi avata kuvaa koska siinä on virhe tai koska kuvienkatseluohjelmassa ei ole viimeisintä päivitystä.
Tarkastustoiminto ilmoittaa ettei virhettä ole.
Käsiteltyjä kuvia tuli kaksi kpl, toinen avautuu hyvin.
Päivityksiä kannattanee ladata, kun olen lankaverkossa, ei "korpimokkulalla"?
Nyt vasta taidan tajuta ongelmakohdan: Sähköpostin liitteenä oleva kuva avautuu.
Kun se tallennetaan kansioon muiden kuvien joukkoon, se ei avaudu.
No jo on... Sähköpostista kuvan lataus, sitten avaaminen Paint- ohjelmalla ja johan tallennus onnistui. Avautuukin hyvin.