Laukaukset kuntoon!

Tarkkuutta

Jalkapallossa kiinnitetään liikaa huomiota siihen kuinka hyvin osaa pompotella palloa.Myös vastustajan harhautustekniikkaa ylistetään.Nämä oppii takapihoilla ja pelatessa.Ja niitä harjoitellaan nyt jatkuvasti paljon
Tärkein unohtuu myös monilta huippupelaajilta.Hyvää potkaisutekniikkaa ei opi kuin kovalla harjoittelulla.Hyvää syöttöpeliä ja maaliteon tarkuutta ei opi kuin kovalla työllä.
Tämä unohtuu valmeltajilta aivan huipputasollakin jatkuvasti.Hyvä laukaus niin syötössä kuin maalinteossa on pelin A ja O

4

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • weinfani

      Asia ei ole niin yksinkertainen, kuin voisi luulla. Jokainen erillinen pelitaito täytyy sitoa, myös oikeaan peliin. Paikaltaan tarkka laukoja ei lauo tarkasti peliympäristössä, ellei tätä taitoa ole harjoiteltu pelinomaisessa ympäristössä ja paineessa. Tarkan vedon ja pelin välille täytyy rakentaa hermostolliset yhteydet, että asia toteutuu myös pelissä. Pätee ihan mihin tahansa taidolliseen elementtiin.

      Eli ensin taidon liikemotoriikka ja sen jälkeen harjoitellaan aina vain pelinomaisemmissa ympäristöissä, kunnes pelaaja on valmis tekemään puhtaan liikesuorituksen myös pelissä.

      Pomputtelusta olen osittain samaa mieltä, mutta pomputtelu on mainio keino huijata lapset tekemään tuhansia toistoja pallon kanssa. Suoranaista prosentuaalista merkitystähän suorituksella ei ole nykyjalkapalloon, jossa korostetaan, että pallon pelaaminen ilmassa on aina riski. Horst Wein painottaa, ettei kenttäpelaaja saa omalla kenttäpuoliskolla pelata palloa ilmassa.

    • gnhm

      Montako kertaa lauot pelin aikana? Montako kertaa otat pallon haltuun. Mielestäni hyvä tatsi on tärkeämpi kuin laukominen.

      • jugging

        Aika harvoin pelissä tulee tilanteita, jossa jalkapöydällä otetaan pallo kiinni. On olemassa kymmeniä parempia tatsia kehittäviä harjoitteita, kuin ponnauttelu. Suurin osa "ponnauttelumestareista" on vajavaisia tärkeämmissä taidoissa esim kovat ja tarkat syötöt ja niiden haltuunotto. Hyvä tekniikka päärynäpallon kanssa ei tee vielä hyvää nyrkkeilijää..


    • heikki herne

      entä ku laukaus ei lähe enää ku 185 km/h ennen lähti kahta sataa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4542
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      11
      2563
    3. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      175
      1735
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      260
      1602
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1470
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      122
      1347
    7. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      9
      1277
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      72
      1269
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      76
      1252
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      996
    Aihe