Miksi täällä on osio Moldovalle, mutta ei Makedonialle?

Ohrid_

Kysynpähän vaan.

4

345

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Cricova

      Hmm, vielä muutama vuosi sitten täällä oli juttua enempikin Moldovasta. Nyt tuntuu siltä, että koko maa on unohdettu täysin. Vaikka sieltä löytyy mm. maailman ainoa "itsenäinen" maa - Transnistria - jota mikää maa ole virallisesti tunnustanut. On muuten oikea sosialistinen museo! Ehdottomasti käymisen arvoinen. Ja ne Moldovan viinit! Kirjoitelkaapa useammin kaikki Moldovassa käyneet ja maahan viehtyneet!

      • Viineistä

        Venäjällä myydään melkoisesti moldovialaisia viinejä. Valkoviinejä ja punaviinejä, Ihan käypää tavaraa.

        Voisko joku selvittää poliittiset tiedot Moldovan ja Transtnistrian suhteessa Venäjään?


    • Makedonia?

      Aiemmin puhuttiin Makedonia-Hertsegovinasta. Onko tämä vielä oikea käsitys.

      Onko Moldoviassa ja Makedoniassa erilainen poliittinen tahto?

    • varaani2

      Outoa on. Kosovokin tosin puuttuu mutta se nyt onkin vain joidenkin valtioiden tunnustama. Keväällä olen kuitenkin menossa Moldovaan joten olishan siitäkin mukava enemmänkin lukea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      141
      14408
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      38
      6011
    3. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      158
      5593
    4. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      312
      4407
    5. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      54
      4213
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      108
      3692
    7. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      21
      3660
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      29
      3607
    9. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      68
      2693
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      101
      1536
    Aihe