Single Channel Memory - KIIRE

Tarttis vähän apua hyvät suomi24!

Elikkä..
Omistan ASRock ALiveNF4G-dvi emolevyllä toimivan masiinan ja asensin Windows XP:n uudelleen muutama päivä sitten. sitten ongelmaan..

Emolevyssä on 4 muistipaikkaa (2 keltaista ja 2 oranssia). Muistikampoja omistan 4 (1kpl kingston 1G ddr2 ja 1kpl 2G ddr2 ja 2kpl "random" 256mb ddr2).
Vain ensimmäinen muistikampa paikka toimii. kun koneen käynnistää niin blackscreenillä on teksti "single channel memory mode 1920MB".
Muut slotit ei toimi, jos ei laita mitään ensimmäiseen slottiin, kone ei lähde käyntiin. Kaikki muistikammat kuitenkin toimii, kun olen kokeillut niitä ensimmäisessä slotissa.


En ole varma tukeeko kone Dual Channelia, ja joku voisi vähän selventää sitäkin minulle :)

Minulle kelpaisi jos saisi edes nuo Kingstonit toimimaan:D

Apua kiitos! :)
10170
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Osaako kukaan auttaa?

Äänestä

Niin siis.. kyllähän tuo emo tukee dual channelkin mutta dualissa tarttis olla identtiset kammat. Sama koko, nopeus, latenssit ja mieluiten valmistajakin.
Muutoin kammat toimivat joukon pienimmän ja hitaimmain kamman mukaan jos ollenkaan. Millä kammoilla olet yhtä aikaa kokeillut? Ja mitä siis tarkalleen ottaen tapahtuu jos laitat sen 1GB ja 2GB kamman samaan aikaan kiinni?

Äänestä

Moro. Olen kokeillut kaikkia kampoja ristiin rastiin ja kone tunnistaa vain kamman joka on ensimmäisessä slotissa.
Esimerkiksi 2GB kampa ensimmäiseen slottiin, ja olen käyttänyt 1GB kampaa kaikissa muissa ja ilman tulosta. Olen tarkistanut keskusmuistin aina vaihtelun jälkeen eikä muutu.

Olen pistänyt myös boot.ini:iin sen /PAE /3G mitä joku mainitsi toisella sivustolla.
Mikä tässä oikein mättää :D

Äänestä

Ok. Voi olla ettei siinä sit vaan toimi nuo erilaiset / kokoiset kammat keskenään edes single modessa. Mujtta kone siis kuitenkin lähtee käyntiin muttei tunnista kuin eka slotin kamman? Mistä olet tarkistanut sen muistin määrän? Postauksesta vai esim cpu-z.lla?

Itselläni oli joskus vanha A socketin emo 3.lla muisti paikalla ja vain 2 kampaa tunnistui mutta kolmas ei. Ja kolmannessa ei ollut muuta eroa kuin että oli eri merkkinen,, ja latenssinen.

Tai sitten ne muut muistipaikat ovat viallisia, mutta luulen että syy on erilaisissa muisteissa. BIOS.ssia jos pääsis penkomaan niin sieltä vois löytyä jotain asetuksia muistin käytön suhteen, mutta vaikea se täältä netin välityksellä on niitä säädellä ja kattoa.

Äänestä

Moi! joo, omistan tuollaisen cpu-z ohjelman, siellä näkyy vain DDR1 paikka ja muut on tyhjiä vaikka olisikin kiinni.
BIOS:ssia ollaan tutkittu kaverin kanssa jo yhteensä varmaan pari, kolme tuntia. ei sieltä oikein löytynyt apua. Kaverilta ostin tämän koneen ja sanoo, että hänellä itse toimi kaikki. Minulla on kuitenkin kaksi noita 256MB kampoja, en näe siinä ainakaan vikaa ettei olisi samanmerkkisiä, kun olen niitä pelkästään kaksistaankin kokeillut.

Forkkasin koneen sen jälkee, oisikohan siinä voinut tapahtua jotain :O

Pystyykö noita slotteja tarkistaa mitenkään, että toimiiko...? yleismittarilla tai vastaavaa?

Äänestä
  • DDR paikalla 1***

    DDR2 kampojahan noi ovat!

    t:123455

    Äänestä

Näkyykö se lisätty muistit edes biosissa? Jos ei, niin kyllä se muisteissa itsessään on joku yhteensopimattomuus vika / ongelma kerran kaverillasi kaikki ovat toimineet. Forkkaus ei vaikuta meinaan mitenkään BIOSin toimintaan.

Varmaan jollain mittarilla niitä voisi tarkistella mutta menee sen verran korkeatasoisemman sähköteknisen tuntemuksen alueelle etten osaa tarkemmin sanoa.

Äänestä

ei näy biosissa lisätty muisti. Täytyy tässä jotain pähkäillä... :s

Äänestä

"Minulle kelpaisi jos saisi edes nuo Kingstonit toimimaan:D"

Enemmästä ei tuolla käyttiksellä mitään hyötyä olisikaan koska 32 bittinen käyttis pystyy tukemaan vain maksimissaan 4Gt muistia. Tällöinkin vapaaseen käyttöön jää todellisuudessa vähemmän (n. 3Gt), koska kerneli ja näytönohjain varaavat muistiavaruudesta oman osansa. Tuo 2x 2Gt on paras muistikonfiguraatio sinun tapauksessasi kunhan saat sen dual challenilla pelaamaan.

Valitettavasti sinun muistikammat on erilaisia mistä saattaa johtua tuo toimimattomuus. Yleensä sen ei pitäisi estää toimintaa mutta kone toimisi silloinkin maksimia hitaammin kun muistit eivät voisi toimia hyvin synkissä johon koko dual challen perustuu.

Dual challenin ideahan on poistaa/vähentää muistin olemista pulonkaulana. Käyttämällä kahta muistipalikkaa rinnakkain käytössä oleva muistiväylän leveys käytännössä kaksinkertaistuu -> muisti toimii tuplanopeudella. Tämä ei tietenkään tuplaa koneen nopeutta mutta voi hyvinkin tehdä 10-15% nopeuseroa

Äänestä

Ymmärtääkös tuo emo automaattisesti, että siellä on kaksi samanlaista kampaa ja alkaa toimimaan DC:ssä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kiire1 kirjoitti:

Tarttis vähän apua hyvät suomi24!

Elikkä..
Omistan ASRock ALiveNF4G-dvi emolevyllä toimivan masiinan ja asensin Windows XP:n uudelleen muutama päivä sitten. sitten ongelmaan..

Emolevyssä on 4 muistipaikkaa (2 keltaista ja 2 oranssia). Muistikampoja omistan 4 (1kpl kingston 1G ddr2 ja 1kpl 2G ddr2 ja 2kpl "random" 256mb ddr2).
Vain ensimmäinen muistikampa paikka toimii. kun koneen käynnistää niin blackscreenillä on teksti "single channel memory mode 1920MB".
Muut slotit ei toimi, jos ei laita mitään ensimmäiseen slottiin, kone ei lähde käyntiin. Kaikki muistikammat kuitenkin toimii, kun olen kokeillut niitä ensimmäisessä slotissa.


En ole varma tukeeko kone Dual Channelia, ja joku voisi vähän selventää sitäkin minulle :)

Minulle kelpaisi jos saisi edes nuo Kingstonit toimimaan:D

Apua kiitos! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu