Juuri Pariisissa ollut

Ihana reissu

Tulimme juuri Pariisista ja täytyy sanoa, että teki kyllä suuren vaikutuksen. Liikkuminen oli todella helppoa metrolla. Hotellimme oli Lodge du Centre eikä meillä ole siitäkään valittamista. Kaikkea kivaa tuli nähtyä ja koettua, joten suosittelen kaikille lämpimästi Pariisia!

3

912

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jovain

      Samoin meillä, ihana reissu! Olimme maanantaista lauantaihin, joten kirpparit jäi kiertämättä. Onpahan syy käydä toistekkin :). Nähtävyyksiin kannattaa varata aikaa. Esim. jonotimme Eiffelin lipunmyyntiin ja turvatarkastukseen reilun tunnin, kun lähdimme liikenteeseen vasta 10:n jälkeen. Louvreen sitten tajusimme mennä aikaisemmin ja siellä ei paljoa jonoa ollut. Toki sitä väkeä riittää siltikin. Ja Eiffelillä kävi niin, että huippu oli suljettu ja saimme ostaa liput vain kakkoseen (eipä kyllä mulle korkeanpaikankammoselle haitannu ollenkaan!). Juurin kun pääsimme turvatarkastuksen läpi, huippu avattiin myyntiin. Kävimme heti tuloiltana Montparnassen tornissa, josta oli hulppeat näkymät 210 metrin korkeudesta. Suosittelen! Keskiviikkona hyppäsimme Eurostar junaan ja vietimme Lontoossa päivän. Tosi helppoa ja nopeaa matkustamista! Mitä tulee metroon Pariisissa, onhan se vähä eriä kuin Hesassa! Linjoja se 14 ja RERrit päälle. Meillä oli hotelli Latinalaiskorttelissa ja Luxenbourgin asema lähellä. Pitihän siellä olla tarkkana, että pääsi oikeaan suuntaan. Ja maanpäällä metrot oli merkattu joko "metro"-kyltein tai sitten "metropolitan" takorautakirjaimilla. Seinen risteilyllä käytiin Batobussilla, joka oli lyhyt mutta riittävä. Ja kyllä siellä tuli käveltyä! Juu, ja hotellin ei todellakaan tarvihe olla luksusta eikä keskustassa! Kävimme siellä vain suihkussa ja nukkumassa, muuten olitiin koko ajan liikenteessä. Suosittelen myös LÒpen touria eli bussikierrosta ja heti alkuunsa. Sieltä saa tosi hyvän käsityksen käupungista ja paikoista, joissa kannattaa käydä ja paikoista, joihinka ei kannata aikaa tärvätä. Pariisissa on niin paljon nähtävää ja koettavaa, että ei siihen yksi reissu riitä. Seuraavaa odotellessa ... :)

    • vappu2

      Mikä periaate näissä turistibussikierroksissa on.Pitääkö liput tilata ennakkoon.Onko linjoja monta. Mistä bussit lähtee ja minkä hintaisia.Kiitos kovasti jo etukäteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      249
      4514
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2949
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2712
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1700
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1543
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      16
      1431
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      51
      1271
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1206
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      201
      1065
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1045
    Aihe