Koirat ja kissat, toivoton yhdistelmä?

Kuin kissat & koirat

Nyt olisi idean tasolla harras toive saada kissa/kissoja taloon. Mutta meillä on kaksi koiraa. Koirat on keskikokoisia ja kummatkin aikuisia paimenkoiria.

Kissaan suhtautuminen... Hmm... Vanhempi koirista osallistui nuorena karkumatkallaan kissan tappamiseen ja syömiseen ja on muutenkin hyvin riistaviettinen itseään pienempien eläinten suhteen. Meillä oli joskus gerbiileitä ja ne harvat kerrat kun koirat oli samassa huoneessa terraarioitten kanssa, gerbiilit kohtas hyökkimisiä lasia kohti. Naapurissa asuu kissoja ja joka ikinen kerta lenkille lähtiessä koirat etsii tietyltä nurkalta naapurin kissaa ja jos näkevät jotain vähänkään kissaa muistuttavaa niin siitä seuraa kauhea (innostunut?) haukkuminen ja riuhtominen kissaolennon suuntaan. Samoin hajut aiheuttaa vimmattua nuuskimista.

Onko ihan toivoton ajatus että näiden kanssa voisi ottaa kissanpennun niin että koirat tottuisi siihen että laumaan kuuluu myös kolmatta lajia ja että sitä ei-ole-tarkoitus-syödä? Kissojen kanssa eivät ole kumpikaan olleet pentuina.

11

679

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vähimmällä vaivalla

      Hankalampi rasti. Taitaa olla helpointa, että täytätytät koirulit ammatti-immeisen verstaalla ja sijoitat ne kissanraapimispaaluiksi olohuoneen nurkkaan.

    • koirat pitää olla hallinnassa ennen kuin hamstraa lisää elukoita, eikä ne todellakaan ole jos valmiiksi hyökkäillään kaikkia päin, -ellei ole tarkoitus tarjota koirille tooodella tuoretta ruokaa... >x))

    • Kyllä

      aika fasisti saat olla jos meinaat pärjätä. En väitä silti etteikö onnistuisi, mutta takeita ei voi olla jos koirat on päässeet HotCat-fresh foodin makuun.

    • Ek. C.

      Itselläni on kolme kissaa ja kaksi koiraa. Meillä opetettiin kissan kunnioitusta ja kohtelua koirille alusta asti joten siksi toimii hyvin.
      Oma mielipiteeni on valitettavasti että en itse ottaisi riskiä kun koirasi selvästi näkevät kissan saaliina, kissanpentu voi muutenkin koiralle olla harvinaisen houkutteleva leikkikalu vaikkeivät olisi ikinä kissaa nähneet.

    • Cat1982

      Älä ota kissaa kun koirasi todella pitää kissaa saaliina. Kissanpennun vielä helpommin pitää saaliina. Parhaiten kissan ja koiran yhteiselo onnistuu, kun kissa on sosiaalistettu pentuna koiriin ja koirat sosiaalistettu pentua kissoihin. Tällöin ymmärtävät kuuluvansa samaan laumaan. Ei todennäköisesti koirasti tule ymmärtämään kissoja laumanjäseninä enää jos ne eivät ole tottuneet niihin koskaan. Ethän tee kissalle sitä, että se voisi kuolla koirasi hampaissa. Ota kissa vasta kun koirasi ovat kuolleet. Vastuutonta ottaa kissaa aikaisemmin.

      Joskus voi olla että koirat tottuu kissoihin ja päinvastoin, mutta harvemmin tällaisessa tapauksessa

    • Joobax

      Yhdyn edellisiin. Kissat ovat riistaa ja koirasi tulevat syömään pennun. Helpompi oli toisin päin, kun otin ensin kissoja ja sitten vasta koiran.

    • riski se voi olla

      mulla on kaksi koiraa, jotka molemmat koulutettuja ja tekevät niinkuin mä sanon. Nuorempi koirista ajaa mielellään kaikkea mikä juoksee karkuun, mutta kissaa se ei aja koska kiellän sen. kissa siis tuli meille vasta myöhemmin, kun koirat. monesti omassa pihassa koirajunnu lähtisi mielellään jahtaamaan kissaa ja lähteekin, mutta kun annan käskyn niin kissa saa mennä menojaan ja koira jättää jahdin siihen. kotona sisällä "nahistelevat" joskus mutta muutoin kissa saa kulkea rauhassa eikä koira siitä välitä ja usein jopa nukkuvat vierekkäin.

      Toki en tiedä minkä rotuisia koiria sinulla on, saako niille järkeä päähän millään konstilla (metsästyskoiria?) mutta muuten kyllä uskaltaisin väittää että kun pidät itsesi lauman johtajana niin koirat asettuu kyllä

    • canis.familiaris

      "Nyt olisi idean tasolla harras toive saada kissa"....älä. Normaalisti kissanpennun sopeutuminen koirien keskelle on ihan helppo juttu, mutta tuossa aloituksessa on jo sellaiset lähtökohdat, että ei kannata.

    • Jätä väliin

      Meillä on kyllä kaksi koiraa ja kissa, mutta kertomasi perusteella en suosittele samaa sinulle.

    • Cat1982

      Meilläkin siis on myös koira ja kissa, jotka tulevat toimeen mahtavasti. Mutta koska koirasi kokevat kissat saaliina, niin ei kannata kokeilla ja uhrata kissan elämää. Sitten voit harkita kissaa, jos saat koirasi tulemaan jotenkin toimeen hallitusti tuttujesi kissojen kanssa.

      Metsästyskoirat ja kissat voivat hyvin tulla toimeen keskenään, varsinkin jos molemmat on hyvin sosiaalistettu toisen lajiin.

      Mutta älä ota kissaa, jos et ole 100 % varma että koirasi eivät tapa sitä.

      Koiralla voi olla saalisviettiä, ja lähteä jahtaamaan kissaa helposti, mutta eri asia on todellakin siinä että mitä koira tekee jos saa kissan kiinni. Eli tappaako vai mitä?

    • vilin muisto

      kokelile, hanki ilmainen pentu, ei tuu isoo vahinkoo, jos tappavat. Mutta voit esitellä pennun ja sanoa että se on sinun. Meillä ainakin toimi. Koirani antoi hatkat kaikille nökemilleen kissoille, mutta ei edes murahtanut omalle. Eka päivänä kissa sähisi, ja koira väisti nyrkinkokoista otusta. Yöksi panin koiran sohvanjalkaan kiinni, pari päiv myöhemmin aamulla kissanpentu nukkui koiran hönnön päällä ja siitä asti on sopu söilynyt, 10v. Vieraat katit saavat edelleen kyytiä ja mekkala on melkoinen, kun naapurin kissa kävelee pihan halki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      307
      3025
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2353
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      121
      2049
    4. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      349
      2033
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      127
      1733
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1385
    7. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      67
      1379
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1263
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1233
    Aihe