Sillattu yhteys ilman palomuuria

Mites se nyt on,onko tuosta modeemissa olevasta palomuurista ja winukan omasta palomuurista haittaa/hyötyä pitää ne kumpikin päällä?
Modeemissa on 4 kytkentäpaikkaa ja yksi niistä on iptv portti,johon voi myös kytkeä tietokoneen johon halutaan sillattu yhteys ILMAN PALOMUURIA.
Onko järkevää pitää koneen omaa ja modeemin palomuuria päällä samaanaikaan vai jompikumpi,
mutta kumpi palomuuri.
Modeemi on a-link rr24ap(n)
16454
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Itse olen pitänyt sekä Windowsin että modeemin palomuuria yhtäaikaa päällä enkä ole havainnut yhtään ongelmaa.

Äänestä

Minulla on täsmälleen samanlainen modemi ja olen kytkenyt koneeni juuri siihen punaiseen IPTV reikään kun en halua modemin palomuuria ja NAT:tia nettiyhteyteni väliin.

Modemin rautapalomuuri toimii kuitenkin hyvin samanaikaisesti Windowsin oman palomuurin kanssa joten kannattaa pitää se Windowsinkin palomuuri käytössä.

Jos ei ole mitään erikoisempia syitä käyttää modemia siltaavana niin ne keltaiset 3 porttia jotka ovat NAT:in ja palomuurin takana ovat hyvä ratkaisu tavalliseen käyttöön.

Minä vain hifistelen tuon asian kanssa.

Äänestä

Kiitos vastauksesta.
Mennäämpäs vielä asiasta toiseen saman asian tiimoilta.
Nyt kun käytössä on tuo alkuperäisviestissäni kertoma modeemi,niiiiin,,,,,kaikki sivut aukeaa huomattavasti hitaammin kun entisellä modeemilla joka on jo vanha,telewel 501.
Kaikilla nopeustestereilla,jota nyt olen noin 4-5 mitannut,tulokset on latausnopeus 10-11Mb ja lähetysnopus 02-05Mb,kun telewel modeemilla nuo samaiset mittaukset antaa tulosta lataus 15,5-17Mb ja lähetys 0.75-0.85.
Mistä tuo voisi johtua,johto on kiinni 1 portissa modeemisssa.
telewelli toimii muutoin sutjakkaasti mutta kaikkien tutkimisten jälkeen olen tullut siihen tulokseen että siinä on tullut jotain häikkää kun se katkoo nettiä jopa useitakertoja päivässä,johto irti modeemista,takas ja hommajatkuu taas.
Niin ja yhteys nopeuteni on 24 Meganen.
Enkä kyllä huomaa netin nopeudessa eroa jos laitan modeemin johdon tuohon iptv porttiin,yhtä tahmeeeta on.

Äänestä
  • Tuliko modemi liittymän mukana? Jos tuli niin yhteyttä vaan palveluntarjoajaan Tuollaisiin teknisiin yksityiskohtiin täällä tuskin on kenelläkään vastausta.

    Jos vanha modemisi toimii paremmin niin kannattaa käyttää sitten sitä.

    "Enkä kyllä huomaa netin nopeudessa eroa jos laitan modeemin johdon tuohon iptv porttiin.."

    Joo, ei pitäisikään vaikuttaa.

    Äänestä

  • Unohtu. Tämä modemi tosiaan sekoili kerran niin että alkoi tahmata ilman syytä. Resetointi auttoi. Modemin takana on pieni reikä, lykkää sinne joku tikku kun modemissa on virta päällä, modemin mukana tulleissaa ohjeissa neuvotaan.

    Äänestä

  • UPDATE_9452388 kirjoitti:

    Tuliko modemi liittymän mukana? Jos tuli niin yhteyttä vaan palveluntarjoajaan Tuollaisiin teknisiin yksityiskohtiin täällä tuskin on kenelläkään vastausta.

    Jos vanha modemisi toimii paremmin niin kannattaa käyttää sitten sitä.

    "Enkä kyllä huomaa netin nopeudessa eroa jos laitan modeemin johdon tuohon iptv porttiin.."

    Joo, ei pitäisikään vaikuttaa.

    Ei tullut liittymän mukana,liittymä on ollut jo 10 vuotta,mutta hankin tuon uuden kysesen modeemin kun telewelli katkoo nettiä yhtenään.
    Mutta tuo huomattavasti hitaampi netin toimiminen tuolla uudella modeemilla hiukka ihmetyttää.
    Täytyypä tökätä joku sopiva tikku tuonne resetointi reikään ja kattoo mitä sitte tapahtuu.

    Äänestä

  • kumpi parempi kirjoitti:

    Ei tullut liittymän mukana,liittymä on ollut jo 10 vuotta,mutta hankin tuon uuden kysesen modeemin kun telewelli katkoo nettiä yhtenään.
    Mutta tuo huomattavasti hitaampi netin toimiminen tuolla uudella modeemilla hiukka ihmetyttää.
    Täytyypä tökätä joku sopiva tikku tuonne resetointi reikään ja kattoo mitä sitte tapahtuu.

    Toivottavasti auttaa. Kokemuksesta voin kyllä sanoa että tämä ei ole mikään laatumodemi, ei esim käynnisty aina ensimmäisellä kerralla ja katkoo tämäkin aika ajoin.

    Äänestä

  • UPDATE_9452388 kirjoitti:

    Toivottavasti auttaa. Kokemuksesta voin kyllä sanoa että tämä ei ole mikään laatumodemi, ei esim käynnisty aina ensimmäisellä kerralla ja katkoo tämäkin aika ajoin.

    Eipä resetointi muuttaut tilannetta.
    Vien huomenissa takasi tuonne mistä ostinkin,lupasivat mitata heti sen omilla vehkeillään,onko siinä joku vaiva.
    Laitan sitte lisää infoo että miten tilannre kehityy huollon mittauksen jälkeen.

    Äänestä

  • Niin älä testaa nopeutta noin, vaan katso molempien modeemien hallintapaneelista millä nopeudella on yhdistänyt. Eri merkkisten modeemien välillä voi olla suuriakin eroja, jos operaattori jakaa liittymiensä mukana TeleWelin modeemeja, se tarkoittaa sitä, että operaattorin omat laitteet on optimoitu silloin TeleWelin käyttämään ohjelmistoon.

    En tunne käyttämääsi modeemia, mutta katso hallintapaneelista löytyykö sieltä noise margin tai vastaavaa asetusta. TeleWellissä https://www.telewell.fi/vanha/faq_vastaus.php?id=97 jota säätämällä saa lisää nopeutta.

    Äänestä

Kannattaa pitää päällä molemmat, se tuo vain lisäturvaa. Useampia ohjelmallisia palomuureja ei kannata pitää päällä koska ne voivat sotkea toistensa toimintaa ja hidastavat konetta turhaan.

Äänestä
  • "Kannattaa pitää päällä molemmat, se tuo vain lisäturvaa."

    Kyllä. Jos koneelle pääsee asentumaan haittaohjelma riittävin oikeuksin niin softapalomuuri on toinen heti asennetun virustorjunnan jälkeen joka rampautetaan käyttökelvottomaksi. Tällöin rautapalomuuri on oikein hyvä lisä välissä vaikeuttamassa haittaohjelman toimintaa.

    "Useampia ohjelmallisia palomuureja ei kannata pitää päällä koska ne voivat sotkea toistensa toimintaa ja hidastavat konetta turhaan. "

    Voi muuttaa muotoon:

    "Useampia ohjelmallisia palomuureja ei saa pitää päällä koska ne sotkevat toistensa toimintaa ja hidastavat konetta turhaan"

    Äänestä

Modeemin nopeuteen voi vaikuttaa suoraan asetuksia rukkaamalla. Jos Telewell on nopeampi (mikä ei ole ihme koska se on hyväksi havaittu käytössä) niin vertaa sen asetuksia A-linkiin. Ainakin ADSL-asetukset vaikuttaa suoraan nopeuteen, näin olen vuosien saatossa kokenut.
Ja A-link on huono valinta, sorry vaan.

Äänestä

Palaampa nyt siihen eilen alkaneeseen modeemi ongelmaan.
Vein ostamani A-Link modeemin liikkeeseen josta sen ostin,mittasivat,tulokset samat kun minun itsenikin saamat,todettiin,modeemissa ei ole mitään vikaa,kunnossa on.Asia selvä.Ei peruttu kauppaa.
Ei tietenkään peruttu kun kerran laitteessa ei ole mitään vikaa.
Minä nappasin hyllystä TeleWel TW-EA510v3(c)3G/4G modeemin,pyysin laskun,ajoin kotiin,modeemi kiinni koneesen,ja kas kummaa,,,,,,,,,,,,,,,,,,,kyllä lähtee.
Latausnopeus kasvoi a-linkkiin verratuna 5-6Mbit/s ja lähetys nopeus 0,50-0,70Mbit/s.
Mitä tästä voidaan päätellä Soneran ja Telewel:lin yhteistyöstä.
Minulla on omat ajatukseni tästä,jokainen sitten muodostaa omat.Soitin liikkeeseen ja kerroin että nyt pelittää niinkun kuuluukin,ja mitä minä kuulen,myyjä sanoi,tuo se A-link modeemi tänne,saat rahasi takaisin.Tässänyt mentiin jo asiasta kolmanteen,mutta,,,,näin toimii liike joka arvostaa asiakasta maksavana ja palveluja käyttävänä ihmissenä,ei vaan pelkkänä riesana, että mitä tänne tulet valittamaan ja kitisemään.Mieli on kuin lapsella,joka sa tikkarin,jeeee.

Äänestä

Pilkut sentään toimii.

Äänestä

Pilkkuvirheellä ei näytä olevan yhtä hyvämieli kun asiallisen viestin kirjoittajalla.

Äänestä

Hyvähän tässä, modeemi toimii kuin unelma. "Pilkkua" ei tosin ole, sato vasta valmistuu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kumpi parempi kirjoitti:

Mites se nyt on,onko tuosta modeemissa olevasta palomuurista ja winukan omasta palomuurista haittaa/hyötyä pitää ne kumpikin päällä?
Modeemissa on 4 kytkentäpaikkaa ja yksi niistä on iptv portti,johon voi myös kytkeä tietokoneen johon halutaan sillattu yhteys ILMAN PALOMUURIA.
Onko järkevää pitää koneen omaa ja modeemin palomuuria päällä samaanaikaan vai jompikumpi,
mutta kumpi palomuuri.
Modeemi on a-link rr24ap(n)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu